Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita giulyana's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2010
    Postari in forum
    6

Zambitor Calatoria cu avionul in saptamana 37 de sarcina

Ce parere aveti,ati avut experiente de genul?Calatoria dureaza 3 h .Pupici pe burtici

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    Citat Postat de giulyana Vezi mesajul
    Ce parere aveti,ati avut experiente de genul?Calatoria dureaza 3 h .Pupici pe burtici
    Sunt companii care nu iti dau voie.Medicul mie mi-a interzis in saptamana 29 sa zbor.Eu cred ca esti cam inaintata cu sarcina sa faci sporturi extreme.Poti naste in orice clipa

Membru inregistrat la
    06.08.2010
    Postari in forum
    6

Rusinos Experienta mea cu avionul

Sa va povestesc cum a fost calatoria mea cu avionul in saptamana 35-37.Am plecat din Spania in Romania in sapt 35 cu un certificat de la medic pe care l-am modificat bineinteles pentru k stiam k compania Wizzair accepta imbarcarea gravidelor pana la 34 saptamani cu certificat de la medic.M-am imbracat destul de lejer,mai bine zis in asa fel incat sa nu se vada foarte tare burtica Ce-i drept nu m-a intrebat nimeni nimic,m-am imbarcat fara nici o problema,desii mi-a fost tare teama sa-mi ceara certificatul modificat care se cam cunostea ca-i modificat.Mi-a fost un pic teama la decolare,ma asteptam sa mi se faca rau desii inainte de sarcina imi placeau la nebunie decolarile si aterizarile dar tin sa va spun k nu am avut nici o senzatie nasoala.Am baut apa pe toata perioada calatoriei,m-am plimbat un pic k sa nu amortesc pe scaun ,nu am avut nici un discomfort numai k am avut niste scurgeri maronii de care am aflat mai tarziu k sunt normale la sfarsitul trimestrului2 inceputul trim3 si mi s-au umflat un pic picioarele deoarece eu din Bucuresti pana in Tulcea mai am de mers cu masina ink 4h .M-am riscat sa merg in Ro deoarece era nunta surorii mele,deci in Ro a fost foarte obositor.Scurgerile ba erau ba nu erau,am fost la eco si mi-au spus k totul e bine si de scurgeri saracii romani nu au stiut sa-mi spuna prea multe(cum se intampla la noi:te trimite dintr-o parte in alta)In fine,eu ma simteam bine si asta nu m-a speriat.La intoarcere in Spania: Aveam plecare din Baneasa,burtik imi crescuse destul de mult in 2 sapt,dar eu am plecat cu acelasi plan:haine largi,ma strecor si gata.Nu aveam deloc emotii k data trecuta.Primul lucru pe care l-am auzit de la doamna care ia bagajul a fost:ASTEPTI UN COPIL? pffffffffffff mi se oprise respiratia,am raspuns :Da Apoi a urmat si a2-a intrebare:IN CATE SAPTAMANI?nici nu ma asteptam sa ma intrebe cineva ceva,sincer.Am raspuns k sunt in 30 saptamani,desii aveam deja 37(ce tupeu am avut )Si apoi mi-a cerut certificat de la medic ceea ce eu nu aveam pt k la cabinetul unde am fost nu facea asa ceva.Am rugat-o frumos pe doamna cea cu vedere buna sa ne lase,dupa care m-a pus sa completez o foaie si gata m-am imbarcat Deci calatoria cu avionul in aceasta perioada de sarcina nu e chiar periculoasa,dar mai intai consultati mediculEu inainte de a pleca m-am consultat cu medicul ginecolog care m-a incurajat vazandu-ma atat de curajoasa,optimista.Imi era teama sa nu cumva sa nasc in Ro deoarece acolo nu am asigurare,nu am nimik.Si uite-ma acum am 39-40 saptamani(medicii spun k e posibil sa fim mai mari cu 1 sapt) si fata nu da nici un semn k ar vrea sa iasa.PupiciSARCINA SI NASTERE USOARA

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    giulyana, ce faceai daca ti se declansa nasterea in avion? brrrrrrrr! eu n-as fi avut curaj

Membru inregistrat la
    06.08.2010
    Postari in forum
    6

Zambitor Hmmmmmm........

Am avut mult curaj ce-i drept,dar eu m-am consultam mai intai cu medicul meu ginecolog.Daca sarcina mea ar fii avut riscuri nu as mai fi plecat.Dar nu avionul iti poate declansa nasterea ci depinde de tine,emotiile tale si de starea sarcinii

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Nu e chiar asa... modificarile de presiune pot sa iti rupa sacul amniotic... si asta nu mai tine de nici o emotie, curaj sau altceva.
    Nu degeaba sunt recomandarile respective. Doar ca sunt persoane pe care nu le-ar deranja sa le apuce travaliul in avion.
    Nastere usoara!

stefaniajohansson
    Guest
    mie sincer nu mi se pare amuzanta de loc povestirea ta..si cu atat mai putin admirabila..din stilul in care povestesti pari foarte simpatica, insa ceea ce ai facut este un act de inconstienta:(( putea sa se declanseze nastere, sa fie complicatii si sa mori ori tu, ori bebe, ori amandoi..sau bebe sa sufere traume la nastere si sa-i ramana sechele pe viata..sa transformi un copil normal intr-o leguma pt un chef..eu imi rugam sora sa gaseasca alta data pt nunta..cand bebe are macar 2 luni..chiar 5..ca doar n-o fi foc sa mai astepte..sau nu mergeam la nunta..simplu..
    sper ca alte fete sa nu urmeze acest exemplu. ceea ce ai avut tu se numeste pur noroc..care nu vine de fiecare data:(

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Giulyana, eu incadrez povestea ta la acte de inconstienta. Ma bucur pt tine ca nu ai avut nici o problema, insa tine minte un lucru: n-ai mai fi scris atat de vesela si voioasa pe acest forum daca ti s-ar fi intanplat ceva tie sau bebe-ului. Personal n-as recomanda nimanui asemenea aventuri.

Floricica Nou Venita LaraRo's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.11.2010
    Postari in forum
    96
    Din saptamana 37 copilul e practic la termen si nasterea se poate declansa oricand. Iar sa intri in travaliu in avion nu e foarte placut si nici sigur, daca apare o complicatie (care poate aparea si la o sarcina normala) personalul nu e antrenat si nu stie ce sa faca in situatiile astea. In plus, chiar daca ar fi medici in avion, nu au nici un fel de mijloace cu care sa te ajute. Desigur... de nascut poti sa nasti un copil sanatos si singura in padure, dar nu e bine sa ne asumam riscul, nu?

Si apoi mai e si un inconvenient administrativ. Nasti intr-o tara unde nu ai asigurare de sanatate, unde poate nu cunosti cum functioneaza sistemul medical si la ce sa te astepti (in cazul in care te duci in vacanta intr-o tara straina).

In al treilea rand, mai e si o problema etica. Noi romanii ne plangem tot timpul ca traim intr-o tara unde nu se respecta regulile, insa nici noi n-o facem de multe ori si chiar ni se pare normal. Multora li se pare normal sa copieze la examene, sa depaseasca viteza legala, sa nu poarte centura, sa arunce hartii pe jos, si vad ca si sa faca falsuri in acte ca sa insele companiile aeriene... Daca regulamentul companiei este sa nu zbori din saptamana 34, nu mi se pare normal sa incerci s-o pacalesti. Ar trebui sa ne dezvatam de filozofia asta cu "lasa ca merge si-asa" si sa incercam sa respectam regulile si legile.
    Nu stiu sigur, insa am impresia ca daca se declanseaza travaliul in avion e posibil ca pilotul sa fie obligat sa opreasca de urgenta in cel mai apropiat aeroport. Gandeste-te cate inconveniente ar fi pentru compania aeriana si pentru ceilalti pasageri in cazul in care s-ar fi intamplat asta.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari