Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136

Cafea in timpul sarcinii

Mamici sunt la a doua sarcina, desi de abia am descoperit-o acum cateva zile.La sarcina cu prima fetita am baut cafea toata sarcina, cate o cescuta pe zi, dar acum as vrea sa nu mai beau deloc sau macar sa gasesc un inlocuitor.Nu stiu daca cafeaua a fost de vina dar fetita mea este fff enegica si nu sta locului un minut.Asa ca acum la a doua sarcina m-am hotarat sa las deoparte cafeaua.De saptamana trecuta de cand testele mi-au confirmat sarcina nu am mai baut, desi ma doare ff tare capul, sunt irascibila.Am luat cafea Inka care cica e naturala dar nu prea imi place, imi vine rau.Ieri am fost in supermarket si mi-am luat cafea decofeinizata.Ce spuneti, ati servit asa ceva?Este buna in timpul sarcinii?Deja cineva mi-a zis ca e mai periculoasa decat cea cu cofeina.

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Teoretic nu ai voie sa bei nici un fel de excitant: ciocolata, ceai, cafea, alcool. Practic, totul se poate consuma cu moderatie.
    Cazul meu: in sarcina am avut tensiunea mica, daca nu consumam cafea riscam sa nu se faca circulatia sangelui prin cordonul ombilical in mod corespunzator...asa ca eu chiar a trebuit sa beau cafea....
    Capul te doare din lipsa cofeinei, pt. ca si asta e tot un drog si provoaca un fel de sevraj...deci, daca bei cafea decofeinizata e ca si cum nu ai bea...la fel Inka, e parca pe baza de naut...n-are nimic de-a face cu cafeaua...

Floricica Nou Venita Raluchet's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Mie medicul mi-a recomandat o cescuta de cafea pe zi pentru-ca am tensiunea mica si aveam dureri de cap.

Inka nu este cafea si este un inlocuitor atat timp cat se recomanda si copiilor,zic asta pentru-ca si eu am incercat-o si este fara efect.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    La ambele sarcini am consumat cafea, la recomandarea medicului, care mi-a spus ca tensiunea mea muuult prea mica face mai rau bebelusului decat o ceasca de cafea (nu foarte tare).Nu cred ca fetita ta este energica din cauza ca tu ai baut cafea pe perioada sarcinii.Asa sunt copiii vremurilor noastre, plini de energie. Sa fii fericita ca este asa, inseamna ca este sanatoasa. Multe mame si-ar dori un asemenea copilic:)

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Miha,nu poti sa incerci sa inlocuiesti cafeaua cu altceva?nu stiu,poate cu un suc natural,sau altceva.Si eu am auzit de Inka,cred ca este singura care este ceva mai natural...
    Acum sincer nu prea beau cafea si mi-a fost usor sa nu beau in sarcina

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    O sa incerc sa nu ma mai gandesc la cafea zilele astea, ca saptamana viitoare voi merge la eco si in functie de ce imi va zice doctorita voi intreba si de o ceasca de cafea pe zi:).Unele mamici cu care am mai vorbit mi-au zis ca fetita e asa energica din cauza cafelei baute de mine, desi soacra mea imi tot zice ca si sotul a fost la fel de iute si energic, deci e posibil sa fie genetic

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Cafeaua bauta in doze mici(doar dimineata) nu afecteaza cu nimic,este chiar indicata celor cu tensiune ff mica asa ca stai linistita.

Floricica Cu Vechime Bia25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2010
    Postari in forum
    8.236
    Eu am baut cafea in ambele sarcini,cate o cescuta pe zi cu laptic in ea.In general am tensiunea mica,iar pe perioada sarcinilor era chiar f mica,asa ca ,medicul meu mi-a recomandat sa beau in continuare cafeluta de dimi.Nu cred ca are de-a face cafeaua cu faptul ca micutul e mai energic .Fetita mea cea mare,a fost si este in continuare,exagerat de linistita si cuminte,deloc agitata,iar cea mica,pana la un anisor a fost foarte linistita,acum a devenit mai energica(1 an si 5 luni),dar e normal,doar e mereu in explorare si cautare de noutati :)) !!

Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Si eu am baut cafea cat am fost gravida, dar nu pe tot parcursul, am avut o perioada in care nu am baut nici cafea, nici Cola, nu am fumat, dar prin al treilea trimestru am inceput iar sa beau cafea, sa fumez, sa beau energizante, ca imi era poftaaaa. Si Maxiii e super energic, si mi s-a spus in timpul sarcinii de diferite persoane ca o sa fie copilu agitat daca beau, si este! Acum nu stiu daca e de la aia, sau asa e el. Ma bucur oricum ca-l vad vioi toata ziua. N-as vrea sa imi stea lemn in patut. Daca medicul le-a recomandat la atatea mamici sa bea cafea, inseamna ca nu e chiar asa periculos. Important e sa fie consumat cu moderatie. Eu cred ca nimic nu e total interzis atata timp cat nu faci exces. Cat despre copilasi, cred ca majoritatea sunt mai agitati/energici pana mai cresc putin ! Se bucura si ei cum stiu de noua lume, chiar daca pe noi ne ametesc. Pupici. Si sarcina usoara!

P.S: Daca chiar vrei sa renunti la ea, intreaba mai bine dr cu ce e bine sa o inlocuiesti, poate stie mai bine.

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    Multumesc de sfaturi dragele mele.O sa intreb si medicul dar asa cum ati zis si voi o cescuta pe zi nu strica.Va pup pe toate

Floricica Nou Venita Raluchet's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Sarcina usoara si cu final fericit!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari