Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita cleo18's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2009
    Postari in forum
    1
    Buna burticilor!!!!!! sunt o fericita in a 16-a saptamana, si nu ma pot abtine sa nu gust vin rosu (din acela natural, de la bunici...)Voi ce stiti ? voi intreba medicul cu prima ocazie, dar voi ce ati auzit ?

Floricica Nou Venita mrsw's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2009
    Postari in forum
    17
    Buna fericito!

Eu am intrebat la randul meu ce si cum pe un doctor foarte foarte bun si mi s-a spus un secret,un mare secret Cheia unei evolutii a sarcinii armonioase e MODERATIA.Poti sa faci orice iti pica bine si faceai dinainte de a ramane insarcinata insa cu moderatie.Asta de la un doctor francez,si ei chiar ca le au pe astea cu vinul rosu la fiecare masa. Eu beau cam jumatate de pahar maxim si in general Lambrusco care e un vin rosu f slab si gazos,mai mult gust din el poate de vreo 2 ori pe saptamana si NUMAI si NUMAI cu mancare.Asta face ca impactul pe care il are sa fie redus la minim.

In final fiecare face cum crede si cum simte/se simte .Asta e cel mai important,daca faci ceva rau de ex. fumat o sa te simti rau chiar daca ai fost fumatoare inainte :).

Sfaturi o sa aflii berechet si de-o parte si de alta a baricadei.1 intrebare si 100 raspunsuri.De asta m-a impresionat pe mine doctorul asta cu moderatia lui.Mi s-au luat vreo 30 de bolovani de pe inima dupa ce am plecat de acolo si de atunci nu ma mai panichez tot timpul si nu o mai iau razna pe internet sa citesc pana cand imi pica ochii in gura de cate ori mi se nazare ca ceva nu e in regula. MODERATIE

Te pup

Mrs W

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    pe forum.
    Alcoolul eu stiu k nu face bine la sarcina dar daca bei o gura pt k ai tensiunea mica sau iti e pofta nu cred k afecteaza ,dar cel mai bine cere parerea dr tau ginecolog.

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    si tu pe forum !

cristina elena
    Guest
    Asa e! moderatia
    Am mai auzit gravidutze ca ele nu pun alcool in gura pe perioada sarcinii. Un pahar de vin sau o gura de cafea nu face rau.
    Eu am baut cafea pe perioada ambelor sarcini, nu exagerat; nici acum nu beau exagerat dar simt nevoia unei guri de cafea dimineata pentru ca am tensiunea mica. Beau intr-o luna de zile maxim 6-7 cesti de cafea.
    Si cu siguranta ceva facut cu masura nu face rau copilului.
    Eu n-am avut "pofte", adica sa vad ceva si daca n-am gustat sa mi se faca rau, dar mai bine gusti decat sa patesti altele.

Floricica Nou Venita mrsw's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2009
    Postari in forum
    17
    Multumesc anne pt primire

Cristina ce copii mari si frumosi ai! Sa-ti traiasca!

Apropo de pofte,e interesant ca spui asta si eu tot astept sa mi se faca POFTA de ceva asa cum am mai tot auzit ca se intampla dar nu pare sa se manifeste la mine.Adica ma gandesc la tot felul de mancaruri dar asta faceam in general si inainte pt ca sunt o mare gurmanda,dar nici o pofta nu e de durata sa asa de mare incat sa se potriveasca descrierii.Ma tot gandeam ca poate mai incolo apare,dar tu spui ca nu ai avut deloc...

Mrs W

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    asa cum au spus si fetele, putin nu strica, decat dak ai tensiunea mare si ar putea sa creasca mai mult de la vinul rosu

despre pofte, eu am auzit o teorie conform careia ar fi cauzate de lipsa anumitor substante din organism. creierasul nostru destept le asociaza cu anumite mancaruri si de aici apare pofta. nush cat de adevarat este

Floricica Nou Venita RoxaLee's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2010
    Postari in forum
    47
    Asa e, cristeepas! ;) E adevarat...

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si eu am intrebat ginecologul despre vin, era in periaoda sarbatorilor de iarna si asa imi iera pofta de vin fiert cu scortisoara si mi-a spus clar ca orice se poate cu moderatie asa cum ati spus si voi, A zis ca pot sa vea putin vin, pot sa beau cafea dimineata (o ceasca mica cu lapte) samd. La fel si cu berea, eu care nu sunt amatoare de bere sau de alcool in general asa mi-a fost o pofta de bere toata sarcina de n-am pomenit.
    Cat despre pofte. Eu eram si sunt extrem de pofticioasa si ma gandeam ca in sarcina va fi jale cu poftele mele, insa cand colo nimic, ocazional mai pofteam la bere, inghetata sau hamsii la mare (ca ma izbea mirosul) insa nimic mai mult, Nu m-am trezit niciodata in mijlocul noptii ca vreau nu stiu ce.

oanachampion
    Guest
    Nici o cantitate de alcool, cat ar fi de mica, nu e sigura in timpul sarcinii! Cine bea un pahar de vin ocazional, nu e alcoolic, deci, in mod normal, se poate abtine, pt ca organismul/creierul nu-i "cere" substanta respectiva, pt ca nu e dependent de ea! In sarcina nu exista "cu moderatie" (si am auzit asta tot de la doctori, ca si voi). O singura felie de salam iti poate transmite listeria & pune viata bb-lui in pericol. Eu n-am riscat cu chestii din astea (nu ca n-as avea alte pacate, respectiv am fumat :P). Adevarul e ca nu le am cu bautura nici macar ocazional, prea des... Ultima oara cand am baut ceva, orice cu alcool (un cockteil cu mult suc si putina bautura) a fost de ziua sotului meu, in aprilie 2006...

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Citat Postat de oanachampion Vezi mesajul
    Nici o cantitate de alcool, cat ar fi de mica, nu e sigura in timpul sarcinii! Cine bea un pahar de vin ocazional, nu e alcoolic, deci, in mod normal, se poate abtine, pt ca organismul/creierul nu-i "cere" substanta respectiva, pt ca nu e dependent de ea! In sarcina nu exista "cu moderatie" (si am auzit asta tot de la doctori, ca si voi). O singura felie de salam iti poate transmite listeria & pune viata bb-lui in pericol. Eu n-am riscat cu chestii din astea (nu ca n-as avea alte pacate, respectiv am fumat :P). Adevarul e ca nu le am cu bautura nici macar ocazional, prea des... Ultima oara cand am baut ceva, orice cu alcool (un cockteil cu mult suc si putina bautura) a fost de ziua sotului meu, in aprilie 2006...
    Sunt de acord cu tine. Orice picatura de alcool ajunge direct in sange si de acolo mai departe in sangele bebelusului. Cine gusta jumatatea aia de pahar de vin, ocazional...., sa isi imagineze ca ii da bebeului la masa in biberon acel vin....Poate mai sta pe ganduri un picut acea mamica, inainte sa inghita licoarea cu pricina...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari