Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita crysty's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.06.2011
    Postari in forum
    10

Avem voie in timpul sarcinii sa avem catel in casa?

salut sunt insarcinata in saptamina5-6 multi oameni meau spus ca nu se tine catel de rasa.Eu am un catelus de rasa (pichinez)poate cineva sa imi daie vreo consultatie la problema aceeasta

Floricica Novice Alinam19's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    400
    Bună,

felicitări pentru sarcină ! Îți pot spune din proprie experiență că nu este nicio problemă dacă ai cățel, însărcinată fiind. Am avut același tip de cățel și dormeam în fiecare seară cu el...exceptând unele nopți, când mi-era prea rău și nu-l suportam nici pe el. M-a ajutat enorm de mult și am suferit când am văzut ce reacție a avut când a venit fetița pe lume, pentru că era gelos și parcă prinsese ură pe noi. Când avea fetița o lună și ceva ne-am mutat de la ai mei, deci nu mai e cățelul prin preajmă.

Analizele au fost bune, fetița este perfect sănătoasă și cățelul a fost singurul care m-a făcut să zâmbesc în perioada sarcinii, așa că eu sunt PRO. Mai degrabă am avut mici probleme din cauză că am avut pisică până acum 3 ani și au fost necesare analize repetate.

Sarcină ușoară!

Lilypie First Birthday tickers

Floricica Nou Venita crysty's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.06.2011
    Postari in forum
    10
    mersi mult de ajutor!?eu tot la asta ma gindesc ca nu poate influenta la nimic!?dar medicul mea spus ca in par are un fel de lichid care influenteaza!?deam nustiu la ce sa ma gindesc

Floricica Novice Alinam19's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    400
    Citat Postat de crysty Vezi mesajul
    mersi mult de ajutor!?eu tot la asta ma gindesc ca nu poate influenta la nimic!?dar medicul mea spus ca in par are un fel de lichid care influenteaza!?deam nustiu la ce sa ma gindesc

Faci cum crezi că e bine. Eu mă trezeam cu ea (că era o cățelușă) pe perna mea și fetița mea nu are nicio problemă. Și când mi-au ieșit rău analizele, am întrebat doctorița dacă are câinele de-a face cu asta și m-a asigurat că nu.

Lilypie First Birthday tickers

Floricica Novice cryss4's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2011
    Postari in forum
    574
    eu sunt insarcina in 31 de saptamani si am in casa in labrador retriever,de talie mare si pana acum analizele au iesit ft bune iar baietelul meu pare ok..cunosc multe persoane care au avut animale de companie cat timp au fost gravide,chiar si pisici si nu au patit nimic nici ea nici copilasul ...

Floricica Nou Venita bia.david.mony's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2010
    Postari in forum
    118
    salutare!! si eu am un catelus ( de talie mica) il tin in casa, si sunt insarcinata in 14 sapt, si sunt bine si eu si bobo, nu dorm cu el, dar ziua ne jucam, stai linistita nu e nicio problema,

Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    din partea mea este ok , nu vad ce ar fi rau sa ai un catel in casa chiar si insarcinata fiind , atunci cand nasti ar fi preferabil daca nu-l vei mai avea in casa in primele 3 -4 luni asa pt siguranta bebelului, pupicei

Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    Citat Postat de cryss4 Vezi mesajul
    eu sunt insarcina in 31 de saptamani si am in casa in labrador retriever,de talie mare si pana acum analizele au iesit ft bune iar baietelul meu pare ok..cunosc multe persoane care au avut animale de companie cat timp au fost gravide,chiar si pisici si nu au patit nimic nici ea nici copilasul ...

cryss4 ce varsta are fatul in poza de la profil ????

Floricica Novice cryss4's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2011
    Postari in forum
    574
    Citat Postat de adriana_eftm Vezi mesajul
    cryss4 ce varsta are fatul in poza de la profil ????
    Baietelul meu acolo in poza aceea avea 28 de saptamani,de ce?

Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    eram doar curioasa, a iesit foarte bine poza

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Am avut si catel si pisica pe toata perioada celor doua sarcini.Copiii sunt f bine.Au existat voci care ne sfatuiau sa dam catelul, pisica, dar n-am facut-o.Fiind singura acasa (sotul era in Grecia), tot eu ma ocupam de litiera pisicilor (pisica facuse pisoi).Am avut grija mereu la igiena si nu m-am pricopsit cu nici o boala transmisa de pisici.Cred ca sunt imuna.Adevarul e ca toata viata am tot avut pisici....Asa ca....vezi-ti de treaba, plimba catelul, dragaleste-l acum cat de mult poti, caci dupa ce vine copilul nu veti mai avea parte de atat de mult timp impreuna.Tot timpul ti-l vei petrece cu bebele.Ideal a r fi sa inveti catelul sa iasa singur afara daca stai la bloc.Cobori cu el, apoi urci in casa si-l supraveghezi de la geam.Asa am facut eu si de aproape 5 ani, Lissa iese singura, iar cand urca, latra la usa.La primul copil, am dus catelusa la mama doua luni pt ca nu ma puteam ocupa de ea.La al doilea copil, am tinut-o acasa.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari