Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior fly82's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2012
    Postari in forum
    2.759

Antibioticele si sarcina

buna ziua

am facut un tratament cu antibiotice si as vrea sa stiu dupa ce perioada am voie sa raman insarcinata.

am luat 10 zile Ciprinol si 10 ovule cu ampicilina(dupa terminare menstriuatiei)

Astazi sunt in a 26 zi de la inceputul menstruatie, iar mentruatia vine la 30-31 de zile. Prima zi a fost 16 ianuarie

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Cred ca ar trebui sa contactezi medicul ginecolog pt a-ti raspunde la aceasta intrebare. Ciprinolul e contraindicat in sarcina, deci ar fi mai bine sa nu te bazezi decat pe raspunsul unui cadru medical in cazuri de genul acesta.Sanatate!

Floricica Novice gongi's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2010
    Postari in forum
    508
    Eu stiu ca antibioticul de elimina din organism in 48 de ore de la ultima administrare dar pentru siguranta ta ar fi totusi bine sa contactezi medicul ginecolog. Personal eu cred ca nu sunt probleme si mai stiu totodata ca sunt putine cazurile in care se ramane insarcinata din prima luna de neprotejare. Eu am luat antibiotic si pe sarcina dat de medic pentru o infectie urinara. A fost recomandat inca din saptamana a 6 de sarcina dar am asteptat pana in 14 saptamani sa mi l administrez din diferite considerente care bineinteles erau gresite. Am riscat mult mai mult stand asa decat daca luam anibioticul la momentul recomandarii.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    antibioticele sunt periculoase pentru ca pe langa "bacteriile rele", le omoara si pe cele bune care pot fi necesare dezvoltarii copilului. dar in primele saptamani de sarcina ele nu au efect asupra sarcinii si nici dupa 16 saptamani (bineinteles sa nu fie prea puternice). eu am luat antibitic dupa amniocenteza recomandat de medic si eram in sapt. 18 la recomandarea medicului. multa bafta!

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Cel mai indicat e sa consulti un medic ginecolog.

Floricica Avansata florizarnovean's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    Antibioticele pot avea un efect foarte grav in primele luni de sarcina, atunci apar cele mai mari malformatii la copii. Sunt putine care se dau in sarcina si majoritatea medicilor incearca evitarea administrarii lor. Numai cand altfel nu se poate se dau. Eu am vazut destui copii cu malformatii groaznice dupa ce mamele primisera antibiotic, in special tetraciclina. Parerea mea este cu cat mai putine medicamente luati in timpul sarcinii cu atat mai bine, dar nici unul fara recomandarea medicului.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari