Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita andraoradea's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2010
    Postari in forum
    5

Nelamurit Am voie sa folosesc creme anticelulitice in timpul sarcinii ?

M-a luat un pic pe nepregatite sarcina si am un mare surplus de grasime pe burta si mi sa nu afecteze bebelu, am ceva de la Gerovital ce am folosit inainte de sarcina si a dat randamente, dar nu stiu daca substantele respective afecteaza sau nu prin faptul ca intra in piele, deocamdata sport nu pot sa fac pt ca era sa pierd sarcina din cauza efortului (habar nu aveam ca e un bebe pe drum).

Floricica Avansata cojocari ruxandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2009
    Postari in forum
    1.320
    Aflandu-te intr-o stare mai delicata, in timpul sarcinii nu poti sa te comporti ca in perioada de dinainte. Acum esti responsabila nu numai pentru sanatatea ta, dar si pentru a bebelusului care creste in burtica ta. Pentru cele care nu stiati pana acum, aflati ca, in timpul sarcinii, pe langa alte transformari pe care le suporta organismul vostru, exista posibilitatea ca celulita sa se instaleze pentru cele care nu o aveau sau sa se aprofundeze pentru cele deja familiarizate cu aceasta problema.
    Cauzele aparitiei celulitei la femeile insarcinate sunt variate, de la cele genetice, dereglari hormonale, pana la cauze naturale, perfect normale, cum ar fi diminuarea cantitatii de colagen secretata de catre organism. In momentul in care iei tot mai mult in greutate, hormonii tai sunt secretati in exces, iar din aceasta cauza, apare si celulita.
    Inainte de a incepe lupta impotriva celulitei, este obligatoriu sa iti consulti medicul, deoarece exista posibilitatea sa iti pui in pericol bebelusul folosind aceleasi metode ca atunci cand nu erai insarcinata.
    Dupa ce ti-ai consultat medicul si te asiguri ca nu ai o sarcina cu probleme, poti sa pui in practica urmatoarele metode de combatere a celulitei:
    1. Controleza-ti alimentatia. Consuma cat mai multe legume, fructe si hidrateaza-te corespunzator. In timpul sarcinii, majoritatea femeilor au tendinta sa manance mai mult pentru a hrani si fatul. Poti sa faci asta atata timp cat consumi alimente sanatoase, in cantintati mici, la intervale de timp mai dese. Evita bauturile acidulate si mancarea tip fast-food. Atentie, in timpul sarcinii, nu ai voie sa urmezi regimuri alimentare sau diete, decat daca asta a fost recomandarea medicului.
    2. Miscarea conteaza. Pe masura ce sarcina avanseaza obosesti din ce in ce mai repede si ai tendita sa stai mai mult timp jos. Exercitiile fizice nu prea sunt recomandate in timpul sarcinii, insa atat timp cat conditia ta fizica iti permite, sarcina nefiind prea avansata, poti sa faci exercitii simple, indicate pe site-urile de specialtate. Alergatul iese din discutie, deoarece risti sa pui in pericol sanatatea fatului tau, insa poti inota sau merge cu bicicleta. Daca medicul ti-a interzis sa faci orice tip de efort fizic, poti sa te plimbi pe jos, mimim 30 de minute pe zi.
    3. Evita cremele anticelulitice pe perioada sarcinii, dar nu renunta la masarea usoara a corpului, cu ulei de masline. Cremele anticelulitice nu sunt recomandate in timpul sarcinii deoarece contin anumite substante, care odata intrate in piele, pot dauna bebelusului. Daca nu poti folosi creme anticelulitice, apeleaza la masajul usor al partilor afectate, folosind uleiul de masline. Pentru sanatatea pielii tale si activarea circulatiei sangelui, poti alterna dusurile caldute cu cele mai reci, fara a exagera cu gradele in plus sau in minus ale apei. Nu uita ca socurile puternice pot declansa contractiile si sigur nu ti-ai dori indepartarea celulitei cu pretul unor asemenea complicatii.

Floricica Nou Venita ela2013's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.04.2013
    Postari in forum
    181
    Ruxandra, multumim pentru informatii! Si eu am inceput sarcina cu burtica, dar deh, mi-e mila de bebe, sa nu il stresez prea tare cu majasul burticii. Momentan folosesc doar crema de galbenele, si pentru ca sunt in primul trimestru si greturile sunt la putere, incerc sa beau suficiente lichide... macar atat. Din pacate legumele si fructele nu imbogatesc prea mult meniul meu zilnic.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Nu sunt recomandate cremele anticelulitice pe perioada sarcinii ( si nici a alaptarii, din pacate..).In schimb, poti folosi creme antivergeturi speciale pentru perioada aceasta. Eu am folosit de la Elancyl si Lineance, si dupa nastere de la Pharmaceris M.
    In ce priveste crema anticelulitica de care spui tu, daca e cea cu efect de incalzire, care iti activeaza circulatia, si eu sunt mare fana:)

mada_lyna
    Guest
    din ce stiu eu ,si sper k nu vorbesc prostii,slabitul in timpul sarcinii nu este indicat pt ca aceea grasime care se topeste si intra inapoi in sistem, este nociva bebelusului. cat despre cremele anti -vergeturi, te sfatuiesc sa folosesti ,in special pe cele create pt gravidute. eu am folosit toooota sarcina uleiul de la sanosan si cateodata ulei de masline.si nu am deloc pe burta(am vreo 2 aproape de zona intima, k s-a lasat sarcina brusc inspre sfarsitul ei si nu unsesem zona asa mult). ar mai fi uleiul de la Palmer's,antivereturi si special pt burtici, dar nu l-am gasit cand eram gravida(acum l=am vazut la Drogerie Markt si intr-o farmacie).

Floricica Avansata cojocari ruxandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2009
    Postari in forum
    1.320
    Fetelor nu trebuie sa va faceti griji pentru celulita pe parcursul sarcinii,sarcina e o perioada de care trebuie sa va bucurati de ea in fiecare zi,dar fara excese.CELULITA nu este o problema de care sa nu poti scapa,cu putina vointa si putin efort va disparea dar dupa nastere,cel putin aceasta este recomandarea doctorului atat pentru sanatate fatului cat si a mamicii.SARCINA USOARA tuturor viitoarelor mamici si bebelusi sanatosi!!!!!!!!!!!!!

Floricica Nou Venita roxyb's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2013
    Postari in forum
    64
    nu trebuie sa te stresezi prea tare cu celulita in timpul sarcinii pentru ca toata grasimea ce se depunde pe intreg corpul este directionata in laptele matern care este hranitor si il face satios.ori tu daca vrei sa distrugi acele grasimi chiar din timpul sarcinii laptele nu va mai avea nici o valoare(asta daca vei dori sa alaptezi).de aceea multe mamici slabesc datorita alaptatului.si tu nu ai sa de unde sa stii de pe acum cum va reactiona corpul tau in sarcina si cum o va face dupa nastere.asa ca eu zic sa nu te uiti la acea celulita de pe burta si sa astepti pana ce nasti.si oricum acea grasime se va intinde pe toata burta atunci cand va incepe sa creasca.sarcina cat mai usoara si la termen iti doresc!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari