Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita scarletina's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2009
    Postari in forum
    1

Triplu test, rezultate si interpretare

Topicul este raspuns la articolul Triplu test, rezultate si interpretare

am 28 de ani,insarcinata in 15 sapt fiind prima sarcina am efectuat un triplu test care mi-a iesit pozitiv cu urmatoarele rezultate
    afp22,20UI/ml
    estriol liber 1,14ng/ml
    HCG 47130,oomUI/ml IAR riscul calculat este de
    1; 130msunt disperata pt ca medicul meu mi-a spus ca ar cam fi o problema credetica este ceva grav sunt stresata si speriata de moarte tinand cont ca dublu test a iesit perfect zice dr.as dori sa ma ajutati cu un raspuns cat de mic

Floricica Nou Venita adastero's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    239
    Pai ar fi trebuit sa iti spuna concret care e problema, noi nu avem cum sa te ajutam, daca medicul tau nu a putut. Cateodata e bine sa nu exageram cu analizele... eu m-am oprit la dublul test, ca astea dau eroare si nu avea sens. Ecografiile mi-au fost de mare ajutor. Cauta ajutor la medici nu pe forum, tie nu iti trbuie pareri ci raspunsuri concrete

Floricica Nou Venita dragoste's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.04.2010
    Postari in forum
    3
    Buna ziua, sunt Roxana din Cluj si sunt in 21 saptamani de sarcina. Cosmarul meu a inceput dupa ce am primit rezultatul de la triplu test. Am 27 de ani doctorul meu nu mi-a recomandat sa fac triplu test avand in vedere ca este recomandat doar femeilor peste 35 de ani dar eu pt siguranta mea si a bebitei mele m-am hotarat sa-l fac pe la 16 sapt jum.
    Am facut triplu test la Medlife (am asteptat o saptamana rezultatul) si mi-a iesit risc crescut 1:213 sindrom Down, am crezut ca innebunesc cand am vazut. Doctorul meu mi-a zis sa stau linistita, stiam ca testul reprezinta doar o probabilitate ca copilul meu sa aiba SD si nu un diagnostic dar nu am putut sa ma linistesc eram prea stresata; am mers sa consult si parerea altui doctor cu mai multa experienta care dupa ce mi-a facut 4D mi-a spus ca bebita e ok 90 % ca nu se vede sa aiba nici o caracteristica pt SD dar pt orice eventualitate sa-mi mai repet triplu test si in alta parte ca exista o posibilitate de 10% sa aiba un SD mai putin avansat si sa fie vorba doar de un retard mintal. Am mers a doua zi si mi-am refacut din nou testul la clinica Ginecologie I din Cluj; rezultatul l-am primit in aceeasi zi dupa vreo 4 ore si din nou mi-a iesit risc crescut de data asta 1:90 SD, asistenta mi-a zis ca cel mai bine ma duc sa ma programez la amniocenteza. Am inceput sa plang, eram disperata dar aveam nevoie sa stiu adevarul si dupa cateve zile am facut amniocenteza (la Gineclogie 1 la doct Stamatian) era singura modalitate de a afla un diagnostic si de a avea o certitudine ca o sa am o fetita sanatoasa. Procedura de amniocenteza nu a fost dureroasa, dureaza 1-2 minute pana iti recolteaza lichid amniotic si riscul de avort e f mic, efecte secundare majore nu apar eventual un mic disconfort in zona abdominala si cateva crampe.Am avut foarte mari emotii pana sa primesc rezultatul,am fost f stresata nu mai stiam ce sa cred insa l-am primit dupa 3 zile de la procedura pe mail si mi-a confirmat ca totul este in regula si bebita mea este perfect sanatoasa. Va recomand sa nu va necajiti (cu toate ca stiu ca e imposibil) daca rezultatele de la dublu, triplu test sunt pozitive sunt doar niste probabilitati nicidecum faptul ca bebeul dvs ar avea vreo anomalie cromozomiala dar pt siguranta amniocenteza este singura care o sa va arate daca bebeul dvs are vreo afectiune.Rezultatul de la triplu test este un calcul statistic facut de un soft care tine cont pe langa alti parametri si de valorile hormonilor hCG, AFP si estriol conjugat, care pt a avea un risc cat mai scazut de anomali cromozomiale trebuie sa fie in limita si mie mi-a iesit de ambele ori hCG de 4, 5 ori mai mare decat ar trebui sa fie ceea ce nu inseamna neaparat ca fetita mea ar avea sindrom Down ci ca pur si simplu placenta mea a secretat o cantitate mai mare de hormoni.
    Va doresc multa sanatate si bebei frumosi si sanatosi.

Floricica Nou Venita claudialoredana's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2010
    Postari in forum
    3
    ma bucur enorm pt tine Roxana ca ti-a iesit bine si ca fetita e ok. si eu st intr-o situatie asemanatoare, am facut o eco morfologica si mi-a sp k e posibil k fetita mea sa aiba un grad ridicat de a face o malformatie si daca se adevereste trebuie scoasa. De cand am aflat st disperata, plang intr-una. astept ziua de marti pt o alta eco la bucuresti si sper din inima ca masuratoarea facuta sa nu fie buna.
    Tocmai de asta inteleg perfect prin ce ai trecut si ma bucur mult k totul s-a terminat cu bine.

Floricica Nou Venita dragoste's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.04.2010
    Postari in forum
    3
    Buna claudia imi pare f f f rau ca treci prin asa o suferinta, cum a fost la eco la Bucuresti?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari