Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita deialaza's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.08.2009
    Postari in forum
    2
    Facem testu asta??

Eu am 27 de ani, e prima mea sarcina.... N-am avut nici o problema pana acum, de genul avorturi dorite/spontane sau alte asemenea...

Nici pe perioada sarcinii nu am avut nici un fel de problema.....

Doctoru meu a zis ca sa-l fac doar daca vreau eu... nu ar trebui, dupa el, avand in vedere Cele de mai sus si varsta mea....

Dar .. nici nu stiu ce sa zic....

A.. plus ca deja am trecut in luna a 6-a - azi e prima zi din luna a-6a:)

Va pupa un burtos

Floricica Nou Venita lorena_teo's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2009
    Postari in forum
    5
    Triplu Test? Ce anume se testeaza? Eu am nascut acum 2 luni, la fel prima sarcina, fara avorturi, si mai trebuie sa precizez ca am 21 de ani :D

Floricica Nou Venita mihaela-oana's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2010
    Postari in forum
    26
    buna....eu vreau sa-ti spun ca 28 ani si mie mi-a recomndat ginecologul meu sa fac triplu test pentru siguranta mea dar si a beblusului.sant insarcinata in 18 saptamani si l-am facut.ti se ia sange si se analizeaza trei parametri cum ar fi:AFP,BETA HCG SI FREE ESTRIOL.

Membru inregistrat la
    15.01.2010
    Postari in forum
    26
    si acum sa-ti spun in ce consta acest triplu test si de ce e bine sa il faci.
    Triplu test est o analiza speciala care ofera o serie de informatii despre dezvoltarea congenitale incat,viitoarea mamica sa poate lua niste masuri.
    triplu test se efectueaza de obicei intre sapt 15 si 18 de sarcina si depisteaza defectele de tub neural(splina bifida) si anomalii cromozomiale(trisomnia 18 si 21-sindromul Down).
    dupa cum ti-am zis si mai sus testul se bazeaza pe concentratia a trei hormoni:AFP(alfa-fetoproteina),BETA HCG(beta-gonadotropina corionica umana)si free estriol un tip de estrogen(estriolul neconjugat sau uE30).
    de obicei este recomandat gravidelor peste 35 ani ,dar unii medici spun ca toate gravidele trebuie sa il faca.acuma fiecare face cum stie ca e mai bine pt ea si bebelusul ei.

Membru inregistrat la
    15.01.2010
    Postari in forum
    26
    eu sant din iasi si l-am facut la Maternitatea CUZA VODA si am dat 150 ron,iar rezultatul mi m-au dat dupa doua zile.nu stiu cat costa in alte orase dar la noi cam atat costa.multa sanatate tie si bebelusului.

Floricica Nou Venita alina1990's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.03.2010
    Postari in forum
    10
    In bucuresti cam cat costa trplu-test si unde as putea sa il fac?

Floricica Senior violett24's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.08.2009
    Postari in forum
    3.323
    Buna Alina,
    Si mie mi-a recomandat doctorul desi am facut dublu test dar nu l-am facut.Dublu test si triplu test sunt niste analize care sunt aproximate.Eu am colega care a facut triplu test si nu i-a iesit bine si a pus-o sa faca amiocenteza,care i-a iesit ok
    In Bucuresti poti sa il faci La Medicover,Sanador...
    Va pup si sarcina usoara

Floricica Nou Venita nicoleta81's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2010
    Postari in forum
    2
    Buna, alina. Testul il poti face la academica medical - iti las si un link: http://www. Academica-medical. Ro/ - sper sa nu se considere spam. Beneficiezi de tarife reduse si de adevarati profesionisti in domeniu. Doctori de nota zece si aparatura foarte moderna. Este o clinica speciala, vei vedea singura. Eu acolo am facut si sunt foarte multumita, de asta si laud acest loc si vorbesc despre el pe unde am ocazia.

Floricica Nou Venita alina1990's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.03.2010
    Postari in forum
    10
    va multumesc pentru sfaturi

Sarcina usoara tuturor si copii frumosi si sanatosi!

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Eu am facut testul la Centrul medical Sanador...a iesit pozitiv,aveam 39 de ani...o aiureala de test mai mult statistica decat medicala ...asa mi-au zis si acolo..bani aruncati...se presupune ca exista pericol mai mare de Sindrom Down la femeile care au mai mult de 35 de ani...nici macar medicul meu ginecolog nu a fost de acord cu aceasta analiza pe care am facut-o de capul meu...
    baietelul meu s-a nascut sanatos fara nici o problema!

Floricica Nou Venita dragoste's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.04.2010
    Postari in forum
    3
    Buna ziua, sunt Roxana din Cluj si sunt in 21 saptamani de sarcina. Cosmarul meu a inceput dupa ce am primit rezultatul de la triplu test. Am 27 de ani doctorul meu nu mi-a recomandat sa fac triplu test avand in vedere ca este recomandat doar femeilor peste 35 de ani dar eu pt siguranta mea si a bebitei mele m-am hotarat sa-l fac pe la 16 sapt jum.
    Am facut triplu test la Medlife (am asteptat o saptamana rezultatul) si mi-a iesit risc crescut 1:213 sindrom Down, am crezut ca innebunesc cand am vazut. Doctorul meu mi-a zis sa stau linistita, stiam ca testul reprezinta doar o probabilitate ca copilul meu sa aiba SD si nu un diagnostic dar nu am putut sa ma linistesc eram prea stresata; am mers sa consult si parerea altui doctor cu mai multa experienta care dupa ce mi-a facut 4D mi-a spus ca bebita e ok 90 % ca nu se vede sa aiba nici o caracteristica pt SD dar pt orice eventualitate sa-mi mai repet triplu test si in alta parte ca exista o posibilitate de 10% sa aiba un SD mai putin avansat si sa fie vorba doar de un retard mintal. Am mers a doua zi si mi-am refacut din nou testul la clinica Ginecologie I din Cluj; rezultatul l-am primit in aceeasi zi dupa vreo 4 ore si din nou mi-a iesit risc crescut de data asta 1:90 SD, asistenta mi-a zis ca cel mai bine ma duc sa ma programez la amniocenteza. Am inceput sa plang, eram disperata dar aveam nevoie sa stiu adevarul si dupa cateve zile am facut amniocenteza (la Gineclogie 1 la doct Stamatian) era singura modalitate de a afla un diagnostic si de a avea o certitudine ca o sa am o fetita sanatoasa. Procedura de amniocenteza nu a fost dureroasa, dureaza 1-2 minute pana iti recolteaza lichid amniotic si riscul de avort e f mic, efecte secundare majore nu apar eventual un mic disconfort in zona abdominala si cateva crampe.Am avut foarte mari emotii pana sa primesc rezultatul,am fost f stresata nu mai stiam ce sa cred insa l-am primit dupa 3 zile de la procedura pe mail si mi-a confirmat ca totul este in regula si bebita mea este perfect sanatoasa. Va recomand sa nu va necajiti (cu toate ca stiu ca e imposibil) daca rezultatele de la dublu, triplu test sunt pozitive sunt doar niste probabilitati nicidecum faptul ca bebeul dvs ar avea vreo anomalie cromozomiala dar pt siguranta amniocenteza este singura care o sa va arate daca bebeul dvs are vreo afectiune.Rezultatul de la triplu test este un calcul statistic facut de un soft care tine cont pe langa alti parametri si de valorile hormonilor hCG, AFP si estriol conjugat, care pt a avea un risc cat mai scazut de anomali cromozomiale trebuie sa fie in limita si mie mi-a iesit de ambele ori hCG de 4, 5 ori mai mare decat ar trebui sa fie ceea ce nu inseamna neaparat ca fetita mea ar avea sindrom Down ci ca pur si simplu placenta mea a secretat o cantitate mai mare de hormoni.
    Va doresc multa sanatate si bebei frumosi si sanatosi.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari