Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Irinuka24's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.09.2012
    Postari in forum
    3

Translucenta nucala 3.8 mm

Buna ziua. La 13 saptamani de sarcina s-a depistat translucenta nucala ca e mare, 3.8mm. Am facut si amniocenteza, insa raspunsul il voi afla peste 2 saptamani. Va rog sa-mi spuneti daca cineva a mai intalnit situatii cand translucenta nucala e mare, dar copilul s-a nascut perfect sanatos? Va multumesc.

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Buna, tot ce stiu e ca trebuie sa astepti rezultatul amniocentezei pt a fi sigura de diagnostic, acest test pe care l-ai facut tu (ecografic) nu ridica decat o suspiciune, nici intr-un caz nu poti fi sigura de pe acum ca fatul are vreo problema. Multa sanatate!

mada_lyna
    Guest

Floricica Nou Venita Irinuka24's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.09.2012
    Postari in forum
    3
    mada_lyna, multumesc, dar aceasta informatie am citit-o de multe ori

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    tot ce pot sa zic e sa astepti rezultatul. si eu am facut amniocenteza pentru ca imi iesise risc foarte mare de sindrom down si la bitest si la triplutest. stiu ca e foarte dureroasa asteptarea asta dar gandeste-te ca un bebe se poate schimba de la o saptamana la alta, toti bebei sunt unice si se dezvolta in moduri diferite. iti doresc sa iasa totul bine!

mada_lyna
    Guest
    [QUOTE=Irinuka24;2922239]mada_lyna, multumesc, dar aceasta informatie am citit-o de multe ori[/QUOT
    n-ai pt ce. sper sa fie bine bebelusul tau.
    sa stii ca si medicii se pot insela. eu una as incerca si la alt medic. stai,k ai facut amniocenteza. asta e sigura.
    sa auzim de bine!

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Irinuka, iti tinem pumnii sa iasa bine rezultatul la amnio.

Floricica Debutanta violetta26's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2009
    Postari in forum
    968
    Citat Postat de Irinuka24 Vezi mesajul
    Buna ziua. La 13 saptamani de sarcina s-a depistat translucenta nucala ca e mare, 3.8mm. Am facut si amniocenteza, insa raspunsul il voi afla peste 2 saptamani. Va rog sa-mi spuneti daca cineva a mai intalnit situatii cand translucenta nucala e mare, dar copilul s-a nascut perfect sanatos? Va multumesc.
    Buna!Ce noutati mai ai? Sunteti bine?Si mie mi-a recomandat medicul sa fac vilneocenteza sau amniocenteza si nu prea stiu ce sa fac ,mi-e groaza sa ma gandesc ca ar putea merge ceva rau,eu am 13 saptamani ,sunt la a doua sarcina cu TN 2,73 mm

Floricica Nou Venita crisstef2's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2012
    Postari in forum
    1

Translucenta mare

Buna, am citit mai sus de problema cu translucenta nucala mare am si eu aceiasi problema la 13 saptamani mi-a iesit tN 2,7 mm si sunt disperata. Am facut si analiza la sange la care astept rasp.
    A mai patit cineva? Nici nu mai pot dormi de griji si ganduri negre? Mai sunt sperante sa fie totul bine?

Floricica Debutanta violetta26's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2009
    Postari in forum
    968
    Citat Postat de crisstef2 Vezi mesajul
    Buna, am citit mai sus de problema cu translucenta nucala mare am si eu aceiasi problema la 13 saptamani mi-a iesit tN 2,7 mm si sunt disperata. Am facut si analiza la sange la care astept rasp.
    A mai patit cineva? Nici nu mai pot dormi de griji si ganduri negre? Mai sunt sperante sa fie totul bine?
    Sperante bineinteles ca sunt ,mie medicul mi-a spus ca poate f.bine sa nu fie nicio problema.Eu maine fac villocenteza ,va voi tine la curent,poate macar voi fi de ajutor in vreun fel cuiva aflat in situatia mea

Floricica Novice cioboteaaurelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    523
    Citat Postat de crisstef2 Vezi mesajul
    eu am avut risc de trisomie 18 ceva mai grav ca sindromul down, si am facut amniocenteza si a iesit totul ok.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari