Ultimele discutii din forum
    violeta.l
    Guest

Toxoplasmoza in sarcina

Va cer disperata ajutorul,

Astazi am fost dupa analize. Totul e OK inafara toxoplasmozei. Mi-a iesit IgG 151 pozitiva si IgM negativa 0,23. Am interpretat si pe net analizele si valoarea este anormala. La doctor am programare abia vineri si mi se pare o vesnicie, tot citesc fel de fel de chestii despre toxoplasmoza, ca s-au oprit sarcini din evolutie, ca s-au nascut copii cu deficiente. Totul era bine pana acum, ma bucuram de sarcina si de azi... Nu stiu, totul a luat o intorsatura proasta. Va rog, cele care sunteti in stiinta de cauza, ajutati-ma cu un sfat. Stiu ca, cel mai bun sfat este al doctorului dar vreau sa aud si un sfat de la cele care au cunostinte sau chiar au trecut prin asa ceva. Multumesc.
    Modificata de violeta.l; 28.08.2012 la 13:00:31.

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Violeta, din cate stiu eu, sper sa nu gresesc, IGG pozitiv inseamna ca ai facut la un moment dat toxoplasmoza si ai anticorpi, deci imunitate, iar IGm indica posibilitatea unei infectii recente. La tine IGm este negativ, deci nu cred ca exista motive de panica.

Mie, desi stateam cu pisica in casa, mi-au iesit ambele negative cand eram insarcinata, si IGG si IGM, dar asta insemna ca analiza trebuie repetata periodic, pt ca eu practiv nu facusem toxoplasmoza deci nu aveam imunitate.
    Eu zic ca e de bine, asa ca linisteste-te.

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    A.Diagnosticul toxoplasmozei la femeia gravidã
    Anticorpii de tip IgM:
    -apar din primele zile dupã infectare, ajungând la un titru maxim dupã 2-3 sãptãmâni;
    -ulterior titrul scade ºi dispare la aproximativ 4 luni de la infecþie;
    -prezenþa lor are mare valoare pentru diagnosticul unei infecþii recente, dar absenþa lor nu eliminã diagnosticul în sarcinã.

Anticorpii de tip IgG:
    -apar dupã 2 sãptãmîni ºi ajung la un titru maxim (300-3000 UI/ml) dupã 2 luni;
    -titrul rãmîne in platou câteva sãptãmâni, dupã care descreºte lent, persistând indefinit la un titru redus (10-200 UI/ml).

Interpretarea serologiei:
    -IgG subiect neinfectat, neprotejat; conduita: supraveghere lunarã în caz de sarcinã;
    -IgG 10-300 UI/ml, IgM negativ => infecþie veche, subiect protejat; supraveghere inutilã;
    -IgG 300-3000 UI/ml, IgM negativ => infecþie evolutivã, infectare în urmã cu 2-4 luni; conduitã: se repetã dozarea pentru a urmãri evoluþia anticorpilor;
    -IgG 0-300 UI/ml, IgM pozitiv => infecþie evolutivã, foarte recentã; conduita: se repetã dozarea pentru a urmãri evoluþia anticorpilor;
    -IgG 300-3000 UI/ml, IgM pozitiv => infecþie evolutivã recentã; conduita: se repetã dozarea pentru a urmãri evoluþia anticorpilor.

violeta.l
    Guest
    Deci, mi-am sunat doctorita si mi-a zis ca atata timp cat IgM este negativa, nu este o mare problema in cazul meu, pt ca asta inseamna ca anticorpii lupta; insa exista un anumit virus in corp care este inca inactiv - ea asa considera pt ca nu crede ca as fi putut duce sarcina pana in acest punct(2 luni). Mi-a spus ca daca doresc poate sa-mi dea trimitere la Bucuresti, la parazitologie, ca a mai intalnit cazuri de genul. Mi-a mai spus ca o sa-mi prescrie un medicament pe care trebuie sa-l iau timp de 3 sapt, dar asta o sa vorbim mai multe vineri, cand am controlul, deoarece am si un hematom. Inca o problema pe cap.Totusi m-am linistit foarte, foarte mult. M-am panicat imediat cand am auzit de la alea de la laborator ca nu sunt prea bune rezultatele pt toxo.

Helle, multumesc pt incurajare si informatii.
    Din cate am auzit toxoplasmoza se face din cauza animalelor de companie(nu am nici pisica, nici caine) si din cauza branzeturilor, carne nefiarta nu consumam, intotdeauna sunt atenta cu carnea, in rest nu stiu ce sa zic. Dar vad ca nu e asa grav precum imi parea mie.

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de violeta.l Vezi mesajul
    Va cer disperata ajutorul,

Astazi am fost dupa analize. Totul e OK inafara toxoplasmozei. Mi-a iesit IgG 151 pozitiva si IgM negativa 0,23. Am interpretat si pe net analizele si valoarea este anormala. La doctor am programare abia vineri si mi se pare o vesnicie, tot citesc fel de fel de chestii despre toxoplasmoza, ca s-au oprit sarcini din evolutie, ca s-au nascut copii cu deficiente. Totul era bine pana acum, ma bucuram de sarcina si de azi... Nu stiu, totul a luat o intorsatura proasta. Va rog, cele care sunteti in stiinta de cauza, ajutati-ma cu un sfat. Stiu ca, cel mai bun sfat este al doctorului dar vreau sa aud si un sfat de la cele care au cunostinte sau chiar au trecut prin asa ceva. Multumesc.
    Violeta, valoarea anticorpilor, deci si valoarea Ig G, depinde foarte mult de metoda de lucru pe care o foloseste laboratorul respectiv.

Intr-adevar, anticorpii Ig G pozitivi inseamna o infectie veche, de cel putin 2 ani, ceea ce inseamna ca tu ai imunitate pentru toxoplasma si nu ai de ce sa iti faci griji. Cred ca este cel mai bun caz, cea mai buna situatie.

Exista aici un singur lucru care trebuie precizat: numai in cazul in care valoarea Ig G ar fi de cel putin patru ori mai mare decat limita maxima pe care o are laboratorul respectiv, se pune problema unei reinfectii sau recaderi. Dar acest lucru, aceasta valoare potential de patru ori mai mare decat limita maxima, trebuie oricum reconfirmata de o alta analiza refacuta la un interval de 2-3 saptamani de la prima determinare.

Nu cred ca este cazul sa te alarmezi, niciodata de fapt nu trebuie sa crezi 100% intr-un biletin de analize, fara o reconfirmare a valorilor. Deci, la analizele tale, trebuie vazut care sunt valorile cu care lucreaza laboratorul si ce metoda de lucru a folosit. Si chiar si asa, ar fi si mai bine sa nu te agiti inainte de a le reface, de a mai face inca o determinare.

Sanatate multa va doresc amandurora, si tie si lui bebe. Va fi bine, vei vedea!

violeta.l
    Guest
    Citat Postat de daniela37 Vezi mesajul
    Violeta, valoarea anticorpilor, deci si valoarea Ig G, depinde foarte mult de metoda de lucru pe care o foloseste laboratorul respectiv.

Intr-adevar, anticorpii Ig G pozitivi inseamna o infectie veche, de cel putin 2 ani, ceea ce inseamna ca tu ai imunitate pentru toxoplasma si nu ai de ce sa iti faci griji. Cred ca este cel mai bun caz, cea mai buna situatie.

Exista aici un singur lucru care trebuie precizat: numai in cazul in care valoarea Ig G ar fi de cel putin patru ori mai mare decat limita maxima pe care o are laboratorul respectiv, se pune problema unei reinfectii sau recaderi. Dar acest lucru, aceasta valoare potential de patru ori mai mare decat limita maxima, trebuie oricum reconfirmata de o alta analiza refacuta la un interval de 2-3 saptamani de la prima determinare.

Nu cred ca este cazul sa te alarmezi, niciodata de fapt nu trebuie sa crezi 100% intr-un biletin de analize, fara o reconfirmare a valorilor. Deci, la analizele tale, trebuie vazut care sunt valorile cu care lucreaza laboratorul si ce metoda de lucru a folosit. Si chiar si asa, ar fi si mai bine sa nu te agiti inainte de a le reface, de a mai face inca o determinare.

Sanatate multa va doresc amandurora, si tie si lui bebe. Va fi bine, vei vedea!
    Multumesc mult, Daniela! pe mine m-au bagat in sperieti cele de la laborator, ca mi-au zis ca au iesit cam rele rezultatele, apoi ajunsa acasa am intrat pe un interpretor de analize si mi-a dat valoare anormala! am strabatut anumite site-uri in care diferite mamici/femei spuneau ca ori au pierdut sarcina din cauza toxoplasmozei, ori au nascut copii cu deficiente! asa ca m-am ingrozit! dupa ce am vorbit cu doctorita mea mi-am dat seama ca nu e chiar asa rau!

Floricica Nou Venita mitranmihaela's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.01.2012
    Postari in forum
    85
    nu te lua dupa tipele de la laborator daca doctorita ta ti-a zis ca nu e nimic asa e...si eu am trecut prin acelasi lucru la prima sarcina medicul de familie si med gine mi-au zis ca totul e ok apoi am cazut si m-am lovit la cap si m-au trimis la neurologie si dr de acolo a vazut analizele si a zis ca sigur copilul va fi orb sau va avea retard sau multe altele...si ca ma voi chinui si uite ca am nascut pe 12 oct face 3 ani si e sanatos tun nu are nimic,,,asculta-ti doctorul si nu apleca urechea la negativisti.

violeta.l
    Guest
    Citat Postat de mitranmihaela Vezi mesajul
    nu te lua dupa tipele de la laborator daca doctorita ta ti-a zis ca nu e nimic asa e...si eu am trecut prin acelasi lucru la prima sarcina medicul de familie si med gine mi-au zis ca totul e ok apoi am cazut si m-am lovit la cap si m-au trimis la neurologie si dr de acolo a vazut analizele si a zis ca sigur copilul va fi orb sau va avea retard sau multe altele...si ca ma voi chinui si uite ca am nascut pe 12 oct face 3 ani si e sanatos tun nu are nimic,,,asculta-ti doctorul si nu apleca urechea la negativisti.
    Sa-ti traiasca, sa creasca mare si sanatos! :) initial, am zis ca poate sa fie si o greseala, nu m-am bazat 100% pe alea de acolo! dar cand am intrat pe net si am interpretat analizele... iar in chenarul ala scria ANORMAL... am zis ca mor acolo!!! Multumesc lui Dumnezeu ca m-a linistit si doctorul ca altfel nu stiu ce faceam... si bineinteles, si cele care ati postat aici!

Floricica Nou Venita mitranmihaela's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.01.2012
    Postari in forum
    85
    sa dea DD sa fie cat mai bine sa ai si tu sarcina usoara si nasterea la fel!

violeta.l
    Guest
    Citat Postat de mitranmihaela Vezi mesajul
    sa dea DD sa fie cat mai bine sa ai si tu sarcina usoara si nasterea la fel!
    Multumesc, asemeni! te asteptam la burtici de primavara 2013!

mada_lyna
    Guest
    eu aveam toxoplasmoza de ceva timp inainte de a ramane gravida. si stiam despre boala asta. e drept, ca mi-a fost taaare frica sa nu pierd sarcina sau sa nasc un copil cu probleme grave. dar....sa stii ca boala este periculoasa doar daca o contractezi in timpul sarcinii,caci nu aveai anticorpi dinainte de a ramane gravida.
    daca o ai de dinainte si deci,ai anticorpi ,si bebe va fi imun.deci nu e in pericol.
    acest ultim caz este si cazul tau.stai fara grija.
    si asa, ca idee, sa stii ca la mine erau pozitive ambele ,doar ca aveau valori mici(dr mi-a zis ca s-au nascut copilasi cu valori muuult mai mari)
    stai calma, nu te stresa ca nu face bine bebelului.
    bucura-te de sarcina!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari