Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mom2be's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.03.2012
    Postari in forum
    12

Tensiune marita in arterele uterine

salut,

sunt o viitoare mamica usor speriata pentru ca la eco morfologica trim II mi-au iesit urmatoarele valori IR: artera uterina dreapta: 0.58, artera uterina stanga 0.81 iar IR ombilicala 0.75, S/d= 4. Bebelusul este dezvoltat corect dar este mai micuta decat un copil normal de aceasta varsta gestationala cu o sapt, iar domnul Iosup mi-a recomandat cat mai multa odihna. Din cate am observat pe celelalte eco tot timpul aceste valori au fost crescute dar medicul care imi urmareste sarcina nu mi-a mentionat pana acum ca ar fi ceva neinregula. Deocamdata nu am mers la dansul cu noua eco asa ca, daca puteti sa-mi spuneti mai multe pe acest subiect ar fi perfect.

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Valorile in sine nu sunt chiar f mari, insa ce ma ingrijoreaza pe mine din ce citesc, e retardul de crestere, care pt trimestrul 2 e considerat normal, insa asociat cu rezistentele poate fi semnul unei trombofilii la tine.
    Iosup din cate stiu are experienta cu trombofilicele.
    Trombofilia: Trombofilia si sarcina pe scurt
    https://www.copilul.ro/forum/fertili...dic-14640.html

Membru inregistrat la
    01.03.2012
    Postari in forum
    12
    Multumesc pentru raspuns!

Uff. Nu vreau sa ma gandesc la asta. Domnul Iosup nu mi-a spus nimic de trombifilie... Din pacate medicul ma poate primi deabia pe 17 si sunt destul de agitata... La ultima eco facuta de medicul meu valorile erau si mai mari si nu mi-a zis nimic asa ca ma gandesc ca poate nu e asa de grav.
    Stiti care sunt valorile normale?

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    buna! si eu am avut valori mari pe arterele uterine, asociate cu retard de crestere la copil incepand cu luna a 5-a de sarcina. m-am interesat si de trombofilii insa totul era in regula. cand am nascut-o era cu vreo luna si o saptamana in urma. m-am stresat si eu super mult. am nascut o fetita de 2.5 kg, cam mica dar vioaie, nu a stat deloc la incubator si neonatologul mi-a zis ca faptul ca a avut retard de crestere intrauterina nu inseamna nimic, ca e un copil normal si trebuie tratat ca atare. intr-adevar a recuperat poate mai mult decat suficient.
    sfatul meu e sa stai linistita, bineinteles sa te interesezi de trombofilii, sa faci analizele de sange recomdate de medic si sa te odihnesti. valorile arterelor e putin probabil sa scada..........dar asta nu e un motiv de ingrijorare.
    daca esti mai slabuta, ia elevit si femibion, bineinteles dupa ce intrebi si medicul.
    nu te mai stresa degeaba!

Membru inregistrat la
    01.03.2012
    Postari in forum
    12
    Multumesc mult de sfaturi. Incerc sa ma calmez si sa vad ce are medicul de spus. Ai o fetita f frumoasa. Sa-ti traiasca!

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Valori normale IR artere uterine:
    Sapt 20: 0.36-0.71 (media 0.53)
    Sapt 28: 0.35-0.63 (media 0.49)
    Sapt 34: 0.31-0.59 (media 0.45)

Valori normale artera ombilicala:
    Sapt 20: 0.61-0.85 (IR), 2.39-5.35 (S/D)
    Sapt 28: 0.56-0.82 (IR), 2.19-4.95 (S/D)
    Sapt 34: 0.47-0.81 (IR), 1.65-4.65 (S/D)"

in mod normal rezistentele scad cu inaintarea in sarcina

Membru inregistrat la
    01.03.2012
    Postari in forum
    12
    Ok. Inseamna ca ale mele nu sunt chiar asa de mult depasite. Eco este facuta in sapt 24.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari