Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita rsnejok's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2013
    Postari in forum
    53

Streptococ hemolitic B in saptamana 36 de sarcina

Buna, sint insarcinata in saptamina a 36-a, am facut tamponul vaginal si mi-a iesit pozitiv!!! Adica sint purtatoare de streptococ hemolitic tip B, care este foarte periculos ptr bb.... sint disperata, pling intruna si nu ma pot linisti, dupa ce am citit la ce consecinte poate aduce aceasta infectie... vizita la medic o am tocmai pe 9 septembrie... cred ca imi ies din minti pina atunci... s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema??? Fetele care au sau avut acesta problema, va rog sa-mi raspundeti!! Va multumesc anticipat.

Floricica Veterana adi_eva's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.05.2008
    Postari in forum
    16.904
    Citat Postat de rsnejok Vezi mesajul
    Buna, sint insarcinata in saptamina a 36-a, am facut tamponul vaginal si mi-a iesit pozitiv!!! Adica sint purtatoare de streptococ hemolitic tip B, care este foarte periculos ptr bb.... sint disperata, pling intruna si nu ma pot linisti, dupa ce am citit la ce consecinte poate aduce aceasta infectie... vizita la medic o am tocmai pe 9 septembrie... cred ca imi ies din minti pina atunci... s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema??? Fetele care au sau avut acesta problema, va rog sa-mi raspundeti!! Va multumesc anticipat.
    Buna, nu te panica, e frecvent in sarcina. L-am descoperit in trim Iin secretie, pt ca in sapt 36 sa constat ca a trecut si in urina; dr mi-a recomandat sa nu iau antibiotic atunci, ci cu minim o ora inainte de nastere daca intru in travaliu inainte de sapt 39 (deci sa apuc sa iau prima pastila, restul dupa nastere), iar dc depasesc sapt 39 sa ma apuc sa-l iau normal - la 12 h parca se lua Augmentinul). Insa fiecare dr are politica lui. Stiu 2 cazuri de fete gravide in acelasi timp cu mine, amandoua au descoperit streptococul in primul trim insa uneia i s-a recomandat tratament pe vena chiar, in primul trimestru, iar celei de-a doua i s-a recomandat Augmentin in sapt 36-37. Toti bebeii sunt f bine.
    Nastere usoara!

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Draga mea, stai linistita! Multe gravide se confrunta cu aceasta problema, dar, din fericire, nu e nimic tragic! Nu se intampla nimic lui bebe!Ti se va administra tie antibiotic, si, daca este cazul, dupa nastere si bebelusului.
    Eu am avut streptococul, am luat tratament, insa medicul neonantolog a considerat, acum 8 ani, ca e mai sigur sa-i administreze si bebelusului. Nu a fost nici o problema, bebe s-a dezvoltat normal, acum e ditamai flacaul, energic si plin de viata:)

Nastere usoara si sanatate multa iti doresc:)

Floricica Nou Venita rsnejok's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2013
    Postari in forum
    53
    Citat Postat de supermami Vezi mesajul
    Draga mea, stai linistita! Multe gravide se confrunta cu aceasta problema, dar, din fericire, nu e nimic tragic! Nu se intampla nimic lui bebe!Ti se va administra tie antibiotic, si, daca este cazul, dupa nastere si bebelusului.
    Eu am avut streptococul, am luat tratament, insa medicul neonantolog a considerat, acum 8 ani, ca e mai sigur sa-i administreze si bebelusului. Nu a fost nici o problema, bebe s-a dezvoltat normal, acum e ditamai flacaul, energic si plin de viata:)

Nastere usoara si sanatate multa iti doresc:)
    Va multumesc mult pentru incurajari, fetelor! M-ati linistit putin. Am contactat si medicul si mi-a spus acelasi lucru, multe femei insarcinate au aceasta problema, nu este un caz iesit din comun, si nu trebuie sa fac tratament acum, ci doar in timpul travaliului imi va fi administrat antibiotic intravenos la fiecare 4 ore...ma aflu in Italia, si aici antibioticul se prescrie doar in cazuri extrem de grave, de aia pina la nastere nu iau nimic... cu Doamne ajuta!

Floricica Nou Venita mihaelaminavoicu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2014
    Postari in forum
    5
    dar chiar nu ai nici un motiv de panica! odata ce a fost depistat, medicul va stii ce sa iti administreze si va fi ok. chiar nu e deloc grav.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari