Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita lilyushkiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    7
    Buna seara

sunt insarcinata in 10 sapt si mi-au fost recomandate analizele specifice primului trimestru,.

Am si eu o nelamurire legata de toxoplasma, care a iesit :

Toxo IGG - 0 iar Toxo IGM - 0,115

Doctorita mi-a spus sa repet in 2 sapt analiza iar daca iese la fel inseamna ca rezultatul este pozitiv si ca trebuie sa avortez pentru ca pot aparea malformatii la copil.

Pentru cine se pricepe, ce parere aveti despre rezultat? Multumesc

Floricica Debutanta 2you4ever's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2009
    Postari in forum
    1.145
    Am gasit o discutie asemanatoare despreToxoplasma si sarcina.
    Poate te ajuta!

Floricica Senior creolina's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.04.2008
    Postari in forum
    3.846
    Buna,
    Dar pragul de referinta care e? ca acele valori se interpreteaza in legatura cu o valoare de referinta. Intr-adevat Igm pozitiv inseamna infectie cu toxo. Dar conteaza ft mult valoarea, momentul infestarii raportat la momentul ovulatiei. DIn cate am vazut la noi e o mare harababura in ce priveste acest diagnostic, la igm pozitiv se recomanda avortul. Dar tb cercetat in amanunt la cineva specializat, e o problema complexa.
    Eu am citit ft multe despre toxo pt ca am avut anticorpii ft mari si unii dr mi-au zis ca infectia ar fi fost oarecum recenta, ca sa explice nr mare de anticorpi. De fapt infectia a fost ft ft veche si nu era absolut nici o problema. Tocmai de asta spun ca la noi fiecare interpreteaza dupa bunul plac.
    Parerea mea sincera e sa repeti analizele, sa consulti mai multi dr care au ceva experienta in asa ceva si sa nu te grabesti doamne fereste sa faci avort, gandeste-te ca e ft probabil ca puiul tau sa fie sanatos si sa-i curmi asa viata.
    VA doresc din suflet sanatate

Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    7
    In analiza scria in dreptul fiecaruia , respectiv IgG-0 ( iar paralel scria ca e negativ daca e mai mic ca 2) iar la IgM -0,115 iar paralel ca este negativ daca este pana in 0,5 si neconcludent intre 0.5-0,6 iar pozitiv de la 0.6 in sus.
    Doctorita mi-a spus ca nu e bine 0,115 pentru ca zice ea ar fi trebuit sa dea 0 ca sa fie bine...

Membru inregistrat la
    23.04.2008
    Postari in forum
    3.846
    Cu siguranta va tb sa repeti analizele, la anumite intervale de timp. Deci dupa scala lor rezultatul e negativ.......adica e ft departe de 0.5 si 0.6, e ft probabil ca la un timp si la un alt laborator cu alte nivele rezultatul sa fie altul. INsa nu ai anticorpi, deci va tb sa fii ft atenta sa nu iei toxo chiar in sarcina, ft mare atentie la alimentatie ( carne insuficient preparata, fructe si legume nespalate, pisici pt ca ele transmit).
    Parerea mea e ca nu e nici o problema, repeta testul la un alt laborator. Nu te increde in parerea unui singur dr, cu atat mai mult cu cat singura explicatie pe care ti-a dat-o e ca era mai bine sa fie o. Atunci de ce au negativ pana la 0.6? Si tot din propria experienta iti spun ca rezultatele de laborator pot fi gresite, se intampla destul de des.
    Multa sanatate si sa ne tii la curent.

Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    7
    multumesc pt raspuns :)

O sa va zic rezultatul celeilalte analize de indata ce iese..
    Problema este referitor la pisica ca am pisica in casa...deci ar trebui sa o tin cat mai departe? Sau din cate am citit se refera doar la faptul de a nu intra in contact cu excrementele ei sau cu nisipul ei?
    Altceva ar mai trebui sa fac pentru a ma proteja ?

Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    7
    Si mai as avea o nelamurire. Vad ca azi si aseara mi-a curs o substanta ( nu cea care imi curge de obicei albicioasa) ci una de culoare crem, nu maronie. e normal?

Membru inregistrat la
    23.04.2008
    Postari in forum
    3.846
    Eu zic ca riscul e mult mai mare cu pisica in casa, cu atat mai mult cu cat nu ai anticorpi. Cred ca cel mai bine e sa vb cu un dr exact, dupa ce ai si celelalte rezultate, eu in locul tau as caza pisicul in alta parte. Legat de secretie obligatoriu la dr, poate fi si ceva normal pt ca se fixeaza bb, uneori chiar mai apar sangerari slabe care nu reprezinta nimic dar poate fi si semnul unei infectii, fii atenta la miros, consistenta si vb cu dr.
    Eu n-am cunostinte medicale, doar ti-am sugerat ca fii ft atenta, sa repeti analizele daca nu esti impacata si mai ales cd e vb de copilasul tau pt ca se fac ft multe erori si greseli si de de multe ori se plateste cu viata unui pui nevinovat.

Floricica Avansata vioi's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.12.2009
    Postari in forum
    1.919
    parerea mea e sa ai grija la ce laborator de analize iti faci analizele eu am auzit ca sunt multe care nu au reactivi dar iau bani,repeta testul in alta parte si vb cu mai multi doctori

Floricica Avansata vioi's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.12.2009
    Postari in forum
    1.919
    normal ar fi sa nu intri in contact cu excrementele ei dar avand anticorpi cum ii ai eu as zice sai cauti un loc pt 9luni

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari