Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita sarcina40ani's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2015
    Postari in forum
    1

Probleme cu sarcina

Am fost insarcinata acum 8 ani pe la 12-14 saptamani cand am mers la ecograf mi-a spus ca nu aude bataile inimii la bebelus si ca am sarcina oprita in evolutie sau avort ratat si mi s-a facut un chiuretraj uterin.
    Acum am 40 ani si am vrut sa raman insarcinata din nou ,am intrerupt anticonceptionalele in decembrie 2014 si am ramas insarcinata acum in mai,ultimul ciclu l-am avut pe 13 mai 2015 si saptamana aceasta am fost la ginecolog si mi-a spus ca sacul gestational este foarte mic si nu stie daca este embrion ,ma tot intreba daca am dureri in partea stanga ,dupa aceea am inceput sa am dureri abdominale,lombare si hemoragie,valoarea HCG este foarte mica 326 si astazi era 248 ,mi-a spus ca se va declansa avort spontan pe cale naturala si ca trebuie sa mai repet analiza de sange a HCG saptamana viitoare sa vedem daca e normala si daca nu vom vedea atunci.
    Mi-a spus ca nu stie sa imi spuna daca este sarcina cu ou clar sau o anomalie genetica sau avort spontan .
    Mentionez ca am 40 ani si imi doresc sa raman din nou insarcinata si sa pot duce o sarcina la bun sfarsit.
    Mai am 2 fetite de 10 ani si 8 ani,nascute normal si cu sarcina fara probleme.
    Ce ma sfatuiti din experienta voastra si credeti ca mai pot avea o sarcina normala acum?
    Multumesc

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Cu siguranță poți avea o sarcină normală, deși se știeca ddupă această vârstă e puțin mai greu, și riscul de probleme e mai mare. Discuta cu medicul despre ce analize poți face șicum te poate ajuta. PPoți lua acid folic și progesteron iînainte de sarcină, dar și ddupă. Acidul folic ajuta la ddezvoltare creierului copilului, iar progesteronul la implantare. Cred ca poți verifica calitatea ovulelor, iar Amh este cantitatea lor.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari