Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Pret amniocenteza

Fetelor cam care sunt preturile pentru amniocenteza? Auzisem ceva de 1500 de lei, insa nu stiu daca intr-adevar este asa sau nu, asa ca vin si va intreb pe voi unde ati facut amniocenteza ci care este pretul pentru acest tip de analiza.

Floricica Nou Venita altcineva's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2009
    Postari in forum
    288
    In 2009 cand am facut eu amniocenteza (cu prelevare la Brasov si analiza la Genetic Lab din Bucuresti) costa 1500 de ron, dar cum pentru mine, din cauza ca aveam sarcina gemelara bi-amniotica, era necesara prelevarea si analiza lichidului din ambii saci embrionari, ar fii fost 3000 ron. Pana la urma mi s-a facut un discount de 400, asa ca am platit 2600.

Floricica Nou Venita alexandraro's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.09.2010
    Postari in forum
    4
    Pretul depinde si de tipul amiocentezei, adica daca o faci cu anestezie locala sau totala. La Promed system, in Bucuresti, preturile ar fi de 500 lei daca vrei anestezie locala si 700 pentru anestezie totala. Multa bafta!

Floricica Senior Dana2101's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2009
    Postari in forum
    2.735
    Eu am facut amniocinteza pe 19 august, la maternitatea Cuza Voda din Iasi, fara anestezie, ma costat 650 RON.
    Multa bafta la fetele care fac aceasta analiza!

Floricica Nou Venita chika's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.01.1970
    Postari in forum
    97
    la cate saptamani de sarcina se face aceasta analiza? vreau si eu neaparat sa o fac

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    De ce neaparat? Daca triplul test iti iese bine, de ce ai dori sa faci o amniocenteza?

Floricica Senior Dana2101's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2009
    Postari in forum
    2.735
    Chika, eu am facut la 18 saptamani
    analiza se face daca nu ies bune rezultatele la dublu si triplu test...se face la toate fetele trecute de 35 ani

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Citat Postat de dana2101 Vezi mesajul
    Chika, eu am facut la 18 saptamani
    analiza se face daca nu ies bune rezultatele la dublu si triplu test...se face la toate fetele trecute de 35 ani
    Cine ti-a zis ca daca ai peste 35 de ani e obligatorie amniocenteza??? Nici gand...ai inteles gresit. Chiar acum in timp ce scriu aici vorbesc cu prietena mea care e medic gineco la Cuza Voda in Iasi si mi-a zis ca amniocenteza se face dupa muuulte analize care ies destul de rau nu numai dublu sau triplu test care mare relevanta nu au pt ca sunt teste de screening. Amniocenteza este ultima solutie si e destul de periculoasa nu se face la cerere si nici nu e o "simpla analiza".
    Dana tu de ce ai facut amniocenteza? Iti doresc o nastere usoara si daca nasti la Cuza Voda sa iti iei toata masurile de preventie ?(daca or exista) sa nu iei stafilococul auriu. Daca ai posibilitati du-te sa nasti la Arcadia...dai un ban dar apoi esti linistita.

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.581
    din cate stiu eu amniocenteza este recomandata femeilor kre au peste 35 de ani,mai multe sarcini pierdute pt k la ele exista un risc crescut de a iesi bb cu o malformatie sau sindrom down.dar aceasta interventie o poate face foarte bine si o graviduta de 20 sau 25 de ani daca analizele i-au iesit prost dublu test sau triplu test

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari