Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita andreeaelen's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2011
    Postari in forum
    17

Posibile complicatii la bebe?

Am facut un kit de trombofilie deoarece la ecografie mi s-a depistat un mic hematom si aveam si scurgeri mai urate. Sunt insarcinata in 9 saptamani. La aceasta analiza mi-a iesit mutatia MTHFR C677T POZITIV-HOMOZIGOT. Este chiar atat de grav? se poate naste copilul meu cu anumite complicatii?

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    The most common MTHFR mutation, C677T, is present in the homozygous state in 5-10% of the general Caucasian population. In homozygous individuals, this results in a thermolabile variant of the enzyme with decreased activity. Individuals homozygous for the C677T mutation are predisposed (doar predispusi) to developing hyperhomocysteinemia, particularly when deficient in folate.

Hyperhomocysteinemia este o boala care creste riscul altor boli ale venelor si arterelor. Sa puteti evita aceasta boala se necesita consumul alimentelor bogate in vitamina B6 si B12 cum ar fi cartofii, verdeturile, fasolea si pestele.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de andreeaelen Vezi mesajul
    Am facut un kit de trombofilie deoarece la ecografie mi s-a depistat un mic hematom si aveam si scurgeri mai urate. Sunt insarcinata in 9 saptamani. La aceasta analiza mi-a iesit mutatia MTHFR C677T POZITIV-HOMOZIGOT. Este chiar atat de grav? se poate naste copilul meu cu anumite complicatii?
    Mergi cat mai repede la dr sa iti faca o schema de trataement personalizata.
    Sigur iti va da clexan, supliment de b-uri si orice altceva e nevoie sa poti tine sarcina

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Uneori (extrem de rar) datorita deficientei de acid folic data de o posibila hiperhomocisteinemie bebe poate avea probleme dar situatia ta eu o vad putin diferit, efectul mutatiei este acela de a se opri sarcina in evolutie si mai putin de a fi bebe bolnavior ... urgent la medic care sa iti includa obligatoriu in tratament, acid folic suplimentar si/sau femibion ... probabil aspenter/tromboass/aspirincardio etc si/sau clexane sau alt anticoagulant ... daca medicul tau vazand hematomul ti-a recoomandat analizele atunci ai incredere in el ... mai rar ... sarcina usoara, bebe sanatos nascut la termen

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari