Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Debutanta administrator's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2005
    Postari in forum
    1.037

Idee Participa la conferinta "Totul despre analizele din sarcina"

Incepem astazi proiectul Sarcina – Nastere – Copil sanatos sustinut de Maternitatea Isis Constanta.

In prima etapa a acestui proiect, Copilul.ro va invita la o discutie pe tema "Totul despre analizele din sarcina".

Adresati aici intrebarile voastre legate de tot ce vreti sa stiti despre analizele din sarcina, iar in saptamana 4-10 iulie reveniti pentru a primi raspunsurile medicilor. Tot atunci, puteti continua discutia despre analizele din sarcina, impreuna cu medicii de la Maternitatea Isis Constanta si cu viitoarele sau actualele mamici ale Comunitatii Copilul.ro.
    • Ce analize trebuie sa facem inainte de a ramane gravide?
    • Daca am ramas insarcinate fara sa ne planuim asta, ce analize este recomandat sa facem cat mai repede?
    • Cum interpretam rezultatele diferitelor analize de laborator?
    • Ce trebuie sa ne ingrijoreze si ce nu?
    • Ce ar trebui sa facem in diferite situatii?

Va asteptam cu intrebari, dar si cu sfaturi (asteptam si mamicile din Comunitate sa isi spuna parerea si sa ne impartaseasca din experienta personala) si speram ca viitoarele noastre mamici sa se simta binevenite, sustinute si pline de incredere in sprijinul Comunitatii si al medicilor!

Medicii Maternitatii Isis care vor raspunde intrebarilor legate de analizele de sarcina in saptamana 4-10 iulie sunt:

Dr. Bogdan Ciornei
    medic obstetrica-ginecologie
    Isis Medical Center

Dr. Mohamed Zaher
    medic obstetrica-ginecologie
    manager general Isis Medical Center

Moderator Floricica Avansata ana_micu83's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2008
    Postari in forum
    2.189
    Copilul.ro & Maternitatea ISIS , ma bucur enorm ca impreuna veniti in intampinarea noastra ca mamici sau ca viitoare mamici.Un sfat de la profesionisti ajuta foarte mult orice mamica aflata la inceput de drum.

Din experienta sarcinii mele , referitor la analize am constatat opinii diferite vis-a-vis de necesitatea unor teste cum ar fi testul TORCH sau TRIPUL TEST, foarte multi considerand aceste analize "bani aruncati degeaba"

1)Cat de sigur este TRIPLUL TEST ?

2)Este sau nu este necesar sa-l facem?

3)Care este perioada gestationala(in cartile de specialitate am intalnit diferite opinii) la care trebuie facut testul pentru a putea avea cele mai corecte rezultate?

Va multumesc!

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Ma bucur foarte tare pentru deschiderea acestui topic. Sper din tot sufletul sa le fie de ajutor mamicilor si viitoarelor mamici. de fapt sunt convinsa ca o sa le ajute. Eu stiu cum este sa nu iti iasa analizele foarte bine si sa iti faci tot felul de probleme pana ajungi sa vorbesti cu medicul tau. Iar sprijinul altor mamici si, cu atat mai mult ar unor medici, ajuta enorm.

Eu vreau sa ridic problema Ac anti-listeria pozitivi, cum am avut eu in sarcina. In ce masura este periculoasa infectia cu Listeria, care sunt riscurile, care trebuie sa fie titrurile de Ac si cand trebuie facut tratament?

Floricica Nou Venita sofia_l's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2011
    Postari in forum
    55
    Daca prietena mea, gravida in 10 saptamani, a facut analizele recomandate de medicul ei si i-au iesit IgM pozitive pentru virus herpetic, ce inseamna asta? Multumesc anticipat.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Eu cred ca ar fi foarte utila o lista cu analizele medicale care trebuie facute in fiecare trimestru, o lista clara pentru ca viitoarele mamici sa stie de la bun inceput ce analize trebuie sa faca si cand.
    Multumesc

Moderator Floricica Avansata ana_micu83's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2008
    Postari in forum
    2.189
    Votez pentru propunerea ta Gabita, o lista cu analizele medicale ar fi binevenita.

Sunt convinsa ca sunt si mamici care au medici care sunt de parere ca nu trebuie facute prea multe analize in sarcina (eu am intalnit) si prin urmare nu recomanda/nu dau trimitere etc...

manuelamanu
    Guest
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Eu cred ca ar fi foarte utila o lista cu analizele medicale care trebuie facute in fiecare trimestru, o lista clara pentru ca viitoarele mamici sa stie de la bun inceput ce analize trebuie sa faca si cand.
    Multumesc
    De acord! Ar fi interesant, mai ales ca eu sunt incepatoare.

Floricica Nou Venita rachetutza_mik's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2008
    Postari in forum
    18
    Ce implicatii are diagnosticul de ureoplasma asupra copilului? Dupa tratament cu sumamed si apoi cu azitromicina, a aparut din nou. Antibioticele si infectia pot dauna copilului? Sarcina in 19 saptamani.

Floricica Nou Venita mamimady's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    4
    si eu am avut acelasi rezultat si mi s-a spus ca am avut boala si am deja imunitate,deci copilul nu este in pericol.Totusi,sfatul meu este ca pt orice nelamurire aparuta sa cereti sfatul medicului ginecolog,asa veti fi sigura ca ati facut ce trebuie.

Floricica Nou Venita mamimady's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    4
    ar fi foarte utila intradevar aceasta lista;dar sa stiti dragilor viitoare mamici ca trebuie sa va consultati cu medicul ginecolog.Sunt foarte multe analize care pot fi facute,f scumpe unele dintre ele,iar medicii au opinii diferite despre aceste analize.Unii recomanda f multe investigatii,altii considera doar pe cateva dintre ele a fi obligatorii.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    As vrea sa mai intreb si cum se procedeaza in cazul incompatibilitatii de grup sanguin. Eu am 01 iar sotul meu B3 si abia dupa ce am nascut mi s-a spus ca am avea o incompatibilitate de grup sanguin si acesta este motivul pentru care baietelul nostru a scazut mult in greutate dupa nastere (de la 2700g a scazut pana la 2430g).

In cazul incompatibilitatii de Rh stiu ca se fac niste dozari hormonale si o injectie dupa nastere insa in cazul incompatibilitatii de grup sanguin cum se procedeaza? Imi va influenta asta o noua sarcina?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari