Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita andre3a22's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2013
    Postari in forum
    2

Ovulatie

Buna! Am si eu o intrebare. De obicei aveam un ciclu regulat de 28 de zile, In aprilie ciclu mi-a venit pe data de 9. dar in luna mai mi-a venit ciclu mai devreme cu 3 zile, mi-a venit pe data de 4 mai si trebuia sa imi vina pe 7 mai. Am inteles ca ovulatia are loc inainte de urmatorul ciclu cu 14 zile. Deci in aprilie am avut ovulatia pe data de 20? In mai am ramas insarcinata, si as vrea sa stiu cam cand am ramas, daca ciclu mi-a venit pe 4 mai si s-a terminat pe 9 mai. contact sexual am avut pe 11 mai dar doar am inceput a durat maxim 1 minut si nu am mai continuat, dupa am mai avut contact sexual pe data de 14,15 si 19 mai. Intrebarea mea este cam cand am avut ovulatie in mai si in urma a carui contact am ramas insarcinta? Multumesc anticipat!

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    De ce are vreo importanta in care din aceste trei zile ai ramas?

Floricica Nou Venita andre3a22's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2013
    Postari in forum
    2
    Pt ca vreau sa stiu cand am avut ovulatia. este prima data cand mi se intampla sa imi vina menstra mai devreme cu 3 zile.

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Si tu chiar crezi ca cineva de pe forum poate sti EXACT in care zi ai ovulat?

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Andreea, spermatozoizii supravietuiesc in corpul femeii pana la 3 zile, ii mai gasesti si dupa 3 zile, dar nu mai au forta sa fecundeze. Ovulul traieste doar o zi. Puteai sa ovulezi in oricare din aceste zile pe care le-ai enumerat, si sa ramai insarcinata in oricare din aceste zile. Puteai chiar sa ovulezi pe 15 mai dar sa ramai insarcinata de la contactul de pe 14.
    Iar aia cu 14 zile inainte de menstruatie nu e o regula fixa, poate sa apara o ovulatie mai devreme, sau mai tarziu. Nici macar TU nu ai de unde sa stii daca urmatoarea menstra ti-ar fi venit la 28 de zile, sau ar fi venit mai devreme cu 3 zile, ca cea din mai, sau cine stie, mai tarziu. Si din nou, nu inteleg de ce e atat de important sa stii in care din aceste zile ai ramas...

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Andreea, spermatozoizii supravietuiesc in corpul femeii pana la 3 zile, ii mai gasesti si dupa 3 zile, dar nu mai au forta sa fecundeze. Ovulul traieste doar o zi. Puteai sa ovulezi in oricare din aceste zile pe care le-ai enumerat, si sa ramai insarcinata in oricare din aceste zile. Puteai chiar sa ovulezi pe 15 mai dar sa ramai insarcinata de la contactul de pe 14.
    Iar aia cu 14 zile inainte de menstruatie nu e o regula fixa, poate sa apara o ovulatie mai devreme, sau mai tarziu. Nici macar TU nu ai de unde sa stii daca urmatoarea menstra ti-ar fi venit la 28 de zile, sau ar fi venit mai devreme cu 3 zile, ca cea din mai, sau cine stie, mai tarziu. Si din nou, nu inteleg de ce e atat de important sa stii in care din aceste zile ai ramas...
    O singura explicatie ar fi.. Probabil nu stie care este 'autorul'. Test de paternitate se efectueaza doar dupa nastere, stiam eu, cel putin fara riscuri.

sadia
    Guest
    Asta am vrut sa spun din prima dar m-am gandit la rosii......

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    O singura explicatie ar fi.. Probabil nu stie care este 'autorul'. Test de paternitate se efectueaza doar dupa nastere, stiam eu, cel putin fara riscuri.
    Eh, pai asta ma gandeam si eu ca trebuie sa fie ca altfel nu vad ce mare importanta ar fi avut in care dintre cele trei zile anume a ramas... Oricum, nu cred sa mai intre domnisoara...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari