Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Marina95's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2015
    Postari in forum
    2

O posibila sarcina?

Buna seara, am si eu nevoie de un raspuns in privinta unei posibile sarcini. Ciclul menstrual nu are data fixa, in luna mai mi-a venit pe 8, in luna iunie pe 9, iar in luna aceasta nu isi mai face aparitia. Dupa terminarea ciclului menstrual din luna iunie am facut cistita. Contactele sexuale au fost neprotejate. Acum am mancarimi de burta cel mai mult seara, senzatii de caldura si stari de nervozitate si cateodata ameteli. Am calculat pe o aplicatie perioada fertila si nu am ratat nici macar un moment. Sanii pana acum cateva zile au fost moi si mariti, dar acum au inceput foarte putin sa se intareasca. Inca nu am facut un test de sarcina, vreau sa mai astept cateva zile. Astept un raspuns din partea voastra.
    O seara placuta tuturor mamicilor dar si viitoarelor.

teodoraioana
    Guest
    Salut Marina,

Eu cand am ramas gravida nu am avut mancarimi pe burtica numa cand deja burtica era cat o lebenita :-)).. s-ar putea sa fie sarcina.. mai ales daca sanii sunt modificati... cum esti cu mersul la toaleta? Nu esti constipata? La mine ala a fost cel mai clar semn pt ca eu niciodata nu avusesem probleme si dupa ce ramasesem dintr-o data nu mai mergeam la toaleta...
    Ia un test si fa-l intr-o dimineata...
    Nu stiu daca iti doresti sau nu sarcina dar iti doresc sa ai un raspuns care sa te bucure :)..

Floricica Nou Venita Marina95's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2015
    Postari in forum
    2
    Buna Ioana, iti multumesc frumos pentru raspuns. Mersul la toaleta este ok, eu oricum beau foarte multe lichide si am un scaun regulat nu prea as putea sa-mi dau seama din chestia asta. Si chiar imi doresc acest bebe. O zi buna

Floricica Nou Venita pheonix's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.02.2014
    Postari in forum
    73
    Cel mai mult te-ar putea lamuri un test de sarcina .Simptomele de sarcina apar un pic mai tarziu in jurul saptamanii 7 . Mult succes !

Floricica Avansata luss's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Buna!!!!
    simptomele pot fi inselatoare. FA un test de sarcina daca simti asa. Succes Sa fie cum vrei Tu!!!!!!

Floricica Nou Venita DanutzaD's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.07.2015
    Postari in forum
    1
    Salut....iata ca m-am hotarat sa ma inscriu si eu printre voi....
    Am impresia ca o iau razna :)) ....deci.....am avut ultimul ciclu in 20.06.2015.....perioada fertila prin 3-4, cand am si avut relaxii sexuale. Am inceput sa am " simptome" cu putin inainte de perioada cand trebuia sa imi vina ciclu, dar atata de puternice incat eram convinsa ca sunt gravida....din pacate in data de 17.07.2015 au sosit uratii....:( doar ca m-a tinut aprox 2 zile, venea mai mult doar cand urinam, si a 3 zi doar pete maronii....Fiind obsedata ca eu vreaaaaaau bb, am continuat sa fac teste :)) rezultat negativ....:( De 2 zile incoace din nou am acele simptome oribile....greata, oboseala de nu imi tin ochii deschisi, urinare frecventa, ameteli, sensibila la mirosuri,fooooame.....si nooormal ca din nou mi-am facut test....negativ :(
    Nu mai stiu ce sa cred.....vreau sa cred ca sunt gravida si nu se vede pe test....e posibil oare la atatea zile sa nu se vada.....? :( Stiu ca nu prea.....dar eu sper, chiar daca lumea imi zice ca am luat-o pe ulei....
    Ati trecut careva din voi prin ceva asemanator?
    Multumesc si va pup

teodoraioana
    Guest
    Danutza eu te inteleg perfect. In ianuarie 2014, nu imi venise cm,intarziere 3 sapt, vomam de numa,pofta de mancare o gramadaaaa de simptome. Puteam sa jur ca is gravida...teste nenumarate negative.. in 14 feb dupaia inca nu imi venise cm si atunci am fost si mi-am facut Beta Hcg din sange si am vazut cat de clar posibil ca nu eram.. :-( Sincer cred ca e cel mai bine,iti faci din sange si stii o treaba nu te tot amagesti..

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Buna! In primul rand, a-ti dori un bebe nu trebuie sa devina o obsesie. Apoi, daca ai avut menstruatia in 17 iulie, inseamna ca azi, 31 iulie, esti in perioada de ovulatie, deci, nu ai cum sa fii insarcinata, daca ai un ciclu menstrual regulat. Simptomele pot fi si induse, exact din cauza obsesiei, sau, au alta cauza.

Floricica Nou Venita Georgy92's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.07.2015
    Postari in forum
    1
    Buna seara! In data de 20 a acestei luni, am avut relatii neprotejate. Pe 26 trebuia sa imi vina ciclul dar deja suntem in 31. Este posibil sa fiu insarcinata? Mentionez ca ciclul a venit regulat pana acum. Ultimul ciclu a fost din 29 iunie-4 iulie...deci luna aceasta ar fi trebuit sa imi vina de 2 ori. Am impresia ca am tot felul de stari: dureri de spate(care provin si din urma unui accident), balonare, mici greturi si aceasta intarziere de 5 zile. Stari care ma gandesc si sa nu fie oarecum induse.Sa revin la intrebare.Este posibil sa fiu insarcinata? Va multumesc frumos si astept un raspuns.[/FONT][/COLOR]
    Modificata de Georgy92; 31.07.2015 la 22:33:00.

Floricica Nou Venita alexandrastro's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2015
    Postari in forum
    1
    Buna! Si eu imi doresc sa raman insarcinata. Pe data de 10 iulie am avut ciclul, pe 21-24 (nu stiu sigur pentru ca ciclul meu nu este ceas) am avut ovulatie (am facut in tot timpul acela). Pe 28 iulie am avut o scurgere rozalie...desi intial m-am intristat, gandindu-ma ca prevesteste menstruatia chiar daca era prea devreme, am citit ca ar putea fi implantarea si m-am bucurat. Dupa o saptamana am inceput sa simt semnele candidozei cu care ma cam confrunt :( si de care orice as face nu scap o data pentru totdeauna si am asteptat. Ieri (desi a cam intarziat) am inceput sa am mici pete maronii (2-3 picaturi) si am crezut ca vine, dar observ ca nu cresc cantitativ si nu stiu ce sa cred...menstruatia trebuia sa vina deja. Simptome nu prea am in afara de mici greturi care imi cam taie pofta de mancare. Test de sarcina am facut ieri si a iesit negativ (nu stiu daca nu cumva a fost prea devreme sau poate chiar nu sunt insarcinata), iar la medic am programare saptamana viitoare. Ma ajutati, va rog, cu niste raspunsuri/sfaturi?

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Georgy82, dacă nu ți.a venit până acum, fa un test. Alexandra, mai ales dacănu ai cm regulat, cred ca e cam devreme pt test. Dacă aveai cm regulat, trebuia să ai menstra pe 8 august, dacă nu, poate ai ovulat mai târziu și trebuie să mai astepti măcar o sapt pt test.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari