Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita AnamariaMatei's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.12.2013
    Postari in forum
    38

Nedumerire...

Buna feteleor...am si eu o nedumerire...Eu am urmat tratament cu utrogestan 3 luni(nov-ian)...in primele 2 luni a venit ceas menstruatia...ultima pastila am luat-o pe 15 ian..pe 17 trebuie sa vina, si nu a mai venit:D...pe 16 am avut doar doua firisoare(unul maroniu si unul rosietic)...atat...pe data de 19 s-a pozitivat testul de sarcina,pe 20 am repetat trstul...tot pozitiv...asa ca pe 20 seara am mers la dr...am facut echo si a zis k vede un punct negru pe fundul uterului(eu am uter retrovers),endometru f gros,ovarul drept putin marit si acoperit de jun ce chestie care intretine sarcina...pe 21 am facut un bhcg din sange care a iesit 394.2...dr a zis k e bn...si luni trebuie sa merg din nou la echo(abia ast)...eu nu am greturi,nici scurderi,nici dureri neobisnuite...ci doar ,asa rar,un gust salciu in gura,ma dor sfarcurile...si din cand in cand ii simt mai tensionati...urinez des...mie imi e frica de sarcina extrauterina...intrebarea mea e...la 5 sapt si 3 zile...nu ar trebui sa am simptome de extrauterina,daca ar fi asa???EU MA ROG CELUI DE SUS SA FIE UTERINA...PT CA NE DORIM F,F,F MULT ACEST COPIL...

Floricica Avansata luss's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Buna dimineata!Eu nu inteleg de ce te necajesti atata?
    Ai mai avut sarcina extrauterina? Ce te face a te ingrijorezi?
    Dupa simptome nu-ti poti da seama daca este sau nu extaruterina. Eu nu mi-am dat....
    Simptomele de extrauterina sunt dureri pelvine, sangerari, uneori greata, voma, dureri de umar si eventual evolutie anormala la BHCG, de asta ti-am spus ca era indicat sa repeti analiza la 48 de ore daca aveai indoieli. Durerea de umar din cate stiu apare din saptamana a sasea de sarcina extrauterina. Oricum maine sigur se va vedea sarcina si te ve linisti.

Membru inregistrat la
    08.12.2013
    Postari in forum
    38
    Nu am avut nici o sarcina pana acum...sunt la prima sarcina si ne dorim enorm de mult acest copil...si a inceput sa ma ingrijoreze faptul k nu am greturi asa cum am auzit pe la celelalte gravidute...multumesc pt raspuns...

Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Citat Postat de Mosmonica Vezi mesajul
    Nu am avut nici o sarcina pana acum...sunt la prima sarcina si ne dorim enorm de mult acest copil...si a inceput sa ma ingrijoreze faptul k nu am greturi asa cum am auzit pe la celelalte gravidute...multumesc pt raspuns...
    Da, stiu cum e, dar nu trebuie sa-t faci griji...caci chair daca era extrauterina, tot aveai greturi, acestea se datoreaza hormonilor de sarcina care oricum sunt in crestere chiar daca sarcina este altundeva decat in uter. Ce sa spun??? Sunt multe fete care nu au greturi atat de repede, sau nu au greturi deloc in sarcina. Nu te mai gandi la rele. Bucura-te de sarcina!
    Maine sa vii cu vesti bune!
    Iti doresc o duminica frumoasa!!

Membru inregistrat la
    08.12.2013
    Postari in forum
    38
    Multumesc de incurajari>>>promit sa revin maine cu un raspuns "oficial"...Duminica placuta si tie!!!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Pai din moment ce la eco s-a vazut un punct negru in uter, de ce te gandesti la o sarcina ectopica??? Punctul ala negru e sacul gestational, bine pozitionat.
    Sarcina usoara si ai grija de tine! Totul va fi bine!

Membru inregistrat la
    08.12.2013
    Postari in forum
    38
    Am fost azi la dr...avem 5 sapt si 3 zile...numai k bb nu e chiar la locul lui,are o mica decolare...iminenta de avort...facem tratament...optimism si credinta si trebuie a fie bn :)

Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Buna dimineata!
    Ma bucur ca sarcina este intrauterina. Ar fi bine sa-ti iei concediu medical si sa stai numai in pat pana se fixeaza sarcina.
    Multa sanatate!!!

Membru inregistrat la
    08.12.2013
    Postari in forum
    38
    pai asta fac...mai am 2 zile de mers...aazi am stat doar pe scaun...si de vineri stam in concediu...luam pastilutele si mergem iarasi la d-na dr sa ne vada:)...multumesc de urari si sfaturi:-*

Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Citat Postat de Mosmonica Vezi mesajul
    pai asta fac...mai am 2 zile de mers...aazi am stat doar pe scaun...si de vineri stam in concediu...luam pastilutele si mergem iarasi la d-na dr sa ne vada:)...multumesc de urari si sfaturi:-*
    Ok, sper sa fie totul in regula.
    Sa ne tii la curent. Felicitari!
    Sarcina usoara si la termen!!!!

Membru inregistrat la
    08.12.2013
    Postari in forum
    38
    concediu medical...pt risc maternal

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari