Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita MIHAMATEI's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2014
    Postari in forum
    4

Interpretare rezultate torch

Buna ziua.Am facut profilul Torch si nu me pricep la interpretarea rezultatelor.Sunt insarcinata in 10 saptamani iar urmatoarea vizita la medic este abia peste 2 saptamani.Va rog daca puteti sa-mi spuneti daca am motive de ingrijorare sau nu.
    A)ANTICORPI COTOMEGALOVIRUS Ig G =10.8 (<0.9 NEGATIV, 0.9-1.1 INCERT, >=1.1 POZITIV)
    B)ANTICORPI CITOMEGALOVIRUS Ig M=0.261 (<0.9 S/CO NONREACTIV, 0.9-1.1 S/CO INDETERMINANT, >=1.1 S/CO REACTIV)
    C)ANTICORPI RUBELLA Ig G=116 UI/mL(<5 NONREACTIV UI/mL, >5-<10 INDETERMINANT, >=10 REACTIV)
    D)ANTICORPI RUBELLA Ig M=0.404 (0.9 S/CO NONREACTIV,, 0.9-1.1 S/CO INDETERMINANT, >= 1.1 S/CO REACTIV)
    E)TOXOPLASMA Img =>250 UI/mL (<6.5 NONREACTIV UI/mL, >6.5-<8 INDETERMINANT, >=8 REACTIV)
    F)TOXOPLASMA Im M=0.266 (0.9 S/CO NONREACTIV, 0.9-1.1 S/CP INDETERMINANT, >=1.1S/CO REACTIV)

Floricica Nou Venita JuliaPopescu89's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2014
    Postari in forum
    1
    buna.am facut si eu acelasi test torch si din ce am vazut mai sus analizele sunt bune,Daca Igg ti-a iesit pozitiv inseamna ca in trecut ai avut virusul respectiv.Problema ar fi fost daca Igm arata valoarea pozitiva(asta ar fi insemnat ca virusul este reactiv in organism).Nu stiu daca mai are acum vreo relevanta raspunsul meu,dar poate mai sunt mamici care vor sa se linisteasca pana la vizita medicala.:)

Floricica Nou Venita c_paun's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.02.2014
    Postari in forum
    11
    buna,

stie cineva daca Torch-ul se face si gratis (decontat de casa de asigurari)?
    am o prietena la cluj care mi-a povestit ca ea l-a facut fara plata, pe baza trimiterii de la medicul d e familie.
    mie dr mea mi-a spus ca o sa ma coste in jur de 1000lei.

Floricica Debutanta claudia1401's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.01.2014
    Postari in forum
    967
    Citat Postat de c_paun Vezi mesajul
    buna,

stie cineva daca Torch-ul se face si gratis (decontat de casa de asigurari)?
    am o prietena la cluj care mi-a povestit ca ea l-a facut fara plata, pe baza trimiterii de la medicul d e familie.
    mie dr mea mi-a spus ca o sa ma coste in jur de 1000lei.

Buna, eu sunt din cluj si le-am facut la Spitalul de Boli Infectioase, gratuit, cu bilet roz de la medicul de fam.
    Este adevarta ca sunt cam greu fonduri, dar daca astepti sunt.

Eu stiam ca pe bani sunt in jur de 650 Ron.

Aici te poti programa daca esti din Cluj

Program monitorizare gravide

zilnic intre 12:30 - 14:00 la telefon: 0756/088230

Succes!

Floricica Nou Venita c_paun's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.02.2014
    Postari in forum
    11
    multumesc Claudia,

din pacate nu locuiesc in Cluj, ci in Bucuresti. voi merge maine la Institul Cantacuzino, voi vedea la fata locului care va fi suma.

sanatate

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari