Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita rsnejok's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2013
    Postari in forum
    53

Glicemia scazuta in sarcina!

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati! Sint insarcinata in saptamina a 7-a, azi am luat rezultatele analizelor care sunt necesare pentru primul trimestru. Toate au iesit bine in afara de una. Glicemia este foarte scazuta, adica 4 U/L, pe cind valorile normale ar fi [inferior 37]........ inseamna ca am diabet gestational?????

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Nu draga mea.....diabet gestational inseamna o marire a valorii glicemiei....tu doar trebuie sa manci mai bine cel mai sigur si bineinteles sa repeti analiza, pentru ca poate fi si o eroare!

Membru inregistrat la
    31.01.2013
    Postari in forum
    53
    Nu draga mea.....diabet gestational inseamna o marire a valorii glicemiei....tu doar trebuie sa manci mai bine cel mai sigur si bineinteles sa repeti analiza, pentru ca poate fi si o eroare!

Multumesc pentru raspuns!!! M-am linistit un pic... sper sa fie asa cum spui, pentru ca intr-adevar maninc foarte putin, din cauza ca am greturi non-stop... maninc doar biscuiti sarati si banane, ieri mi-a fost pofta de kebab... l-am mincat, dar dupa asta am stat numai in baie ... nu stiu ce sa maninc, stiu ca trebuie sa ma alimentez cit mai bine, dar nu se primeste

Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    asta este cauza glicemiei scazute...si trebuie sa fii atenta, pentru ca poti lesina din cuaza glicemiei scazute+ a sarcinii care mai da ameteli.....incearca cu fructe, legume....manca o ciocolata alba....vb cu medicul....poate iti da voie a la o cafea cu lapte, caci la cum descrii probabil si tesiunea ta arteriala este mica!

Membru inregistrat la
    31.01.2013
    Postari in forum
    53
    Citat Postat de savuanamaria Vezi mesajul
    asta este cauza glicemiei scazute...si trebuie sa fii atenta, pentru ca poti lesina din cuaza glicemiei scazute+ a sarcinii care mai da ameteli.....incearca cu fructe, legume....manca o ciocolata alba....vb cu medicul....poate iti da voie a la o cafea cu lapte, caci la cum descrii probabil si tesiunea ta arteriala este mica!
    Problema e ca nu beau cafea deloc, nu am probleme de sanatate, dar pur si simplu nu suport mirosul de cafea, in viata mea am baut o singura data cafea... dar ce tine de ciocolata alba, imi place la nebunie.... Iti voi urma sfatul, multumesc.... Greturile au aparut de vreo 3-4 zile, inainte de asta mincam absolut totul, ma simteam foarte bine, ... reiese ca glicemia a scazut acum, de cind s-au inceput greturile?

Mai am o intrebare: pot sa maninc peste de orice fel? am citit ca cel mai mult se recomnda pestele cu carne alba, si de dorit sa fie conservat..... Imi place foarte mult pestele prajit., ce-mi sfatuiti?

Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    se poate sa fi scazut acum, dar ste foarte probabil ca tu in viata ta sa fi avut mereu glicemia mai mica...acum, in cea ce priveste pestele....eu as zice sa il eviti...mie asa mi-a zis mediul...d epreferat sa fie evitat...adik sa manci si tu de 2 ori p luna...ceva de genul/...mi-a zis....cat despre frictele de mare ...STRICT interzise....contin mercur.....si pestele, ins unul se spune ca de loc, altul mai putin...dar eu am prefrat sa evit...oricum nu am omoram dupa peste:)))

Membru inregistrat la
    31.01.2013
    Postari in forum
    53
    Citat Postat de savuanamaria Vezi mesajul
    se poate sa fi scazut acum, dar ste foarte probabil ca tu in viata ta sa fi avut mereu glicemia mai mica...acum, in cea ce priveste pestele....eu as zice sa il eviti...mie asa mi-a zis mediul...d epreferat sa fie evitat...adik sa manci si tu de 2 ori p luna...ceva de genul/...mi-a zis....cat despre frictele de mare ...STRICT interzise....contin mercur.....si pestele, ins unul se spune ca de loc, altul mai putin...dar eu am prefrat sa evit...oricum nu am omoram dupa peste:)))
    Vai de capul meu, ca chiar nu mai stiu ce sa maninc... ceea ce-mi place este interzis :( Medicul meu de familie mi-a spus sa maninc tot ce vreau, numai sa fiu atenta la carne cruda, adica totul trebuie sa fie fiert foarte bine... nu cred ca voi primi sfaturi utile de la el in ceea ce priveste alimentarea corecta....

As dori o lista concreta de produse care sunt recomandate in timpul sarcinii, am gasit pe internet multa informatie, dar totul este generalizat....

Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    mami...de evitata sunt produsele cu mercur, sarea in exces, cofeina in exces si asa cum ti-a zis si medicul carnea cruda...care este periculoasa...am vazut ca stai in italia?atentie la aceasta carne cruda.....este extrem de periculoasa ...!nu ar fi lista cu ce pot manca...ci cu ce nu poati manca, este mai scurta si unele nu sutn absolut interzise...ci in cantitate mai mica!

Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    c-am asta stiu eu...paote sutn fete care tiu mai multe si te ajuta cu mai mult:)))

Floricica Nou Venita Reea_m's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2012
    Postari in forum
    217
    Si eu am avut glicemia scazuta pe toata perioada sarcinii iar medicul mi-a spus sa stau linistita si sa mananc putin si des, pt ca se va regla dupa nastere si asa a fost. Asa ca stai linistita si nu te panica important este sa te alimentezi corect si la timp.

sadia
    Guest
    Draga mea mananca ce poti si de ce ti-e pofta tie.Chiar iti recomand!Lasa povestile cu nu stiu ce ar avea unele si altele.Iti recomand legume,carne,dulcuri.fa-ti un pic de echilibru intre ele.
    Hraneste-te in numele lui D-zeu.......esti insarcinata ,corpul tau are nevoie de hrana ,creste un micut in burta ta ,tu l porti,aveti nevoie de "combustibil"......
    S lasa lista cu ce trebuie si ce nu......!
    Iti spun si de ce .....astazi din intamplare 2 cazuri de bebelusi bolnavi noi nascuti,nepotii unor vecine si prietene.
    Primul o anemie mareeeeee de speriat,al doilea suspect de crize epileptice(are doar 10 zle)......apoi:mamele au mancat restrictionat in sarcina,adica :aia nu ,aia nu.......si uite asa bebei bolnavorii,cu greutate mica....si multe pb....
    Nu de mult am ajuns la concluzia (nu numai eu ,multe mame),ca e o mare prostie a manca dupa lista in sarcina.
    Propia experienta:am mancat tooot,copilul meu la nastere:4 kg,52 de cm.....am evitat un pic carnea cruda si oualele mai putin coapte.
    In rest toooot......si mi-a fost foarte bine.
    Eu le consider fitziuri acele listutze......

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari