Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Gabybyta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    5

Eu am Rh-ul pozitiv, iar sotul Rh-ul negativ

daca eu sunt cu Rh-ul pozitiv dar sotul cu Rh-ul negativ, pot aparea probleme in sarcina? copilul poat efi cu dezabilitati?

Floricica Debutanta Adriana2181's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.08.2011
    Postari in forum
    677
    Nu. Dacă tu ai Rh pozitiv, e bine. Situația era diferită dacă tu aveai Rh negativ și el pozitiv. Numai bine!

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    1.In cazul in care mama are rh negativ, se impune monitorizarea anticorpilor...in cazul tau nu e absolut nici o problema.
    2.Dizabilitatile si rh-ul n-au nici o legatura.

Floricica Nou Venita giulieta's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2012
    Postari in forum
    23
    NU !! nu sunt probleme.. era un pic mai dificil daca era invers..adica tu negativ si si sotul pozitiv..este testul COMBO care e o analiza la sange si trebuie repetat de mai multe ori in timpul sarcini. si ar trebui sa fie mereu negativ raspunsul la acest test. in cazul in care aveai RH negativ la prima nastere exista un fel dee vaccin care se face si nu mai ai treba apoi cu RH pt urmatorele sarcini..

Floricica Nou Venita Gabybyta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    5
    Va multumesc.o seara buna tuturor!

Floricica Nou Venita larisa_82's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2013
    Postari in forum
    87
    buna, la mine cu prima sarcina a fost invers, eu negativ- tatal pozitiv, nu au fost nici un fel de probleme ca a fost prima sarcina, la a doua sarcina tata diferit cu rH negativ si cu toate ca nu trebuiau sa apara probleme, cu toate astea drmi-a cerut dozarea cu anti corpi-anti rH lunar de la 19 saptamani, pt ca- organismul putea avea amintiri de la sarcina cu rH pozitiv si-mi putea ataca sarcina, la tine e bn totusi ca tu ai pozitiv dar sigur o sa-ti monitorizeze dr sarcina pt ca nu-i chiar asa simplu cu incompatibilitatea de rH. Sa dea D-zeu sa fiti bine si o sarcina fara stres

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Citat Postat de larisa_82 Vezi mesajul
    buna, la mine cu prima sarcina a fost invers, eu negativ- tatal pozitiv, nu au fost nici un fel de probleme ca a fost prima sarcina, la a doua sarcina tata diferit cu rH negativ si cu toate ca nu trebuiau sa apara probleme, cu toate astea drmi-a cerut dozarea cu anti corpi-anti rH lunar de la 19 saptamani, pt ca- organismul putea avea amintiri de la sarcina cu rH pozitiv si-mi putea ataca sarcina, la tine e bn totusi ca tu ai pozitiv dar sigur o sa-ti monitorizeze dr sarcina pt ca nu-i chiar asa simplu cu incompatibilitatea de rH. Sa dea D-zeu sa fiti bine si o sarcina fara stres
    Acest lucru s-a intamplat deoarece sangele copilului si cel al mamei se pot intalni la nastere, caz in care (la tata Rh+ si mama Rh-) corpul mamei se intalneste pentru prima oara cu celule cu Rh diferit de al ei. Celulele albe din corpul mamei sunt de mai multe tipuri. Primul tip de celule intai analizeaza corpul strain (celulele din sangele copilului) si apoi dau informatia mai departe catre cele care produc anticorpii cat si cele "de memorie". Celulele albe "de memorie" memoreaza tipul de corp strain cat si ce anticorpi trebuiesc folositi pentru a distruge eficient acel corp strain - de-aia sunt anumite boli, numite "bolile copilariei", care nu le faci decat o data, pentru ca dupa aia celulele "de memorie" vor retine o viata intreaga ce anticorpi functioneaza pentru a lupta cu bacteriile sau virusurile respective eficient. De aceea, la a doua sarcina, in corpul mamei se produc deja anticorpi care ataca celule cu Rh diferit. Acesti anticorpi sunt mici, si trec prin placenta, unde ataca sangele copilului.

Membru inregistrat la
    17.01.2013
    Postari in forum
    87
    La mine nu au iesit nici o data la analiza lunara, probabil unde a fost prima sarcina cu rH pozitiv, dar nu am stat linistita in astea 40 de spt, am fost foarte ingrijorata la inceputul sarcini, pt ca nimic nu-i mai rau pt un parinte de cat sa-si vada copilul bonlav.Multumesc lui D-zeu am doi copii sanatosi si la Sf Paraschiva m-am rugat si am simtit ca m-a ajutat, va imaginati ca 15% din populatia globala are rH negativ si coincidenta a facut ca eu si sotul meu sa ne gasim...

Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Mai ales la Sf. Parascheva. Acolo-i miezu' la raspunsul imunologic. Eu i-as multumi medicului care a cerut dozarea cu anticorpi.

Membru inregistrat la
    17.01.2013
    Postari in forum
    87
    Iubita tin sa te anunt la 18 saptamani de sarcina m-am dus singura si mi-am facut dozarea cu anti-corpi nu a fost la cererea nimanui, am facut-o pt linistea mea, si da cred in tot cei Sf pt un copil de ex nu vine intamplator...te deranjeaza?

Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Enorm. Nu pot sa dorm noaptea, ma foiesc de pe o parte pe alta.

Nu, iubita, doar vroiam sa iti spun ca, atunci cand vine vorba de sanatatea ta si a copilului tau, consider mai sfant ce zice profanul medic. Nu cred ca vine nici un sfant sa iti regleze anticorpii, si nici tu nu crezi asta, ca de-aia te-ai dus la dozare.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari