Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita iulia05's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.03.2009
    Postari in forum
    5
    buna fetelor, am fost la ecografie, am auzit inimioara, este intrauterina, ne-am bucurat...pana in momentul cand medicul ne-a spus ca i se pare ca este sargina gemelara identica... au acelasi sac si ca...i se pare ca sunt foarte apropiati si se teme sa nu fie siamezi. m-a chemat pentru o noua ecografie peste 2 saptamani, dar simt ca ma apuca disperarea, nu vreau sa cred ca sarcina poate avea probleme si trebuie sa avortez. imi doresc mult copii, gemeni, macar sarcina unica, dar sanatos sa fie!!!

mi-a spus ca a mai avut cazuri cand unul din ovule s-a resorbit si a ramas un singur fat, dar parca nu mi se pare f plauzibila ideea. voi ce credeti?

mi-a spus si ca e posibil sa fie un sg ovul mare, dar asa pare sa fie...2 ovule si ca urmatoarea ecografie va da mai multe informatii.

sunt ingrozita, stau cu frica in san, incerc sa gandesc pozitiv, dar ma inspaimanta gandul ca exista riscul ca sarcina mea sa nu fie bine.

a-ti intalnit/auzit astfel de cazuri? am tot incercat sa citesc pe net, dar nu am gasit nimic care sa ma linisteasca...

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Iulia dar este micuta sarcina sa se vada asa ceva..of..chiar nu stiu ce sa zic..
    eu sper din tot sufletul ca totul sa fie bine pana la urma.
    un eco 4d pe la 12 saptamani cred ca te-ar ajuta mai bine.

Moderator Floricica Senior wondermom's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355
    Iulia, incearca sa fii calma... asa cum spuneai nici doctorul nu era sigur ca ar fi siamezi... deocamdata poti fie sa astepti 2 saptamani sa vezi cum se dezvolta sarcina, ori, pentru linistea ta, sa mergi la un alt doctor si sa faci alta ecografie (sa stii ca uneori difera concluziile lor, mai ales in primele faze ale sarcinii)

sa dea DD sa fie bine, sa ai sarcina usoara si bebelusi sanatosi!

P.S.: e adevarat ca sunt situatii in care un ovul este resorbit de uter si ramane un singur fat

silvia_l
    Guest
    Si eu sunt de acord cu Simona, nu are nici un rost sa intri in panica; e mult mai bine sa mergi sa faci si o alta ecografie la un alt medic.

Iti doresc o sarcina usoara si bebe (sau bebei) sanatos(i)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari