Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alina040783's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2013
    Postari in forum
    1

Dublu test - ce tip de ecografie presupune?

Buna ziua,
    Puteti sa imi spuneti si mie cum decurge un dublu test? Pana acum (saptamana 10) am facut o analiza de sanga si trebuie sa merg la ecograf in saptamana 12 si voiam sa stiu ce fel de ecografie se face (ecografie normal, transvaginala). Multumesc

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Eu la ambele sarcini am facut ecografie normala si banuiesc ca asa este peste tot.
    Acum am si eu o curiozitate: de ce atat de important si urgent sa afli ce fel de ecografie se face???

sadia
    Guest
    Asta m/am intrebat si eu mereu.................

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Pentru ca ecografia normala este lejera, ok, in timp ce transvaginala este ich!! E aproape ca si un control, niscaiva jena fiziologica (macar) tot simti. De aici si faptul ca majoritatea uram transvaginala. Eu nici nu am facut. Eu am asteptat sa ajung la 3 luni jumatate ca sa fiu sigura ca pot face eco normala, nu transvaginala.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Mda... probabil ca sa este...
    Eu am facut zeci de eco transvaginale, asa ca deja imi e indiferenta procedura...

Floricica Nou Venita mihaelaminavoicu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2014
    Postari in forum
    5
    ti se ia sange si se face ecografia (pe burta, de obicei, depinde cat de bine se vede sarcina) care iti masoara translucenta nucala a fatului si osul nasului.astea se coreleaza si iti da riscul.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari