Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita cristina97's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.08.2009
    Postari in forum
    25

Despre cariotip

As vrea sa fi facut aceasta analiza inainte de a ramane insarcinata!!!!

Sunt o proaspat mamica a unui baietel de 1 luna si 20 de zile! Nasterea nu pot spune ca am simtit-o ca pe un eveniment dureros, placut sau care ma marcat!Nu prea imi amintesc ce s-a intamplat! Nu imi amintesc decat durerea pe care am simtit-o cand mi s-a spus ca baietelul meu este suspect de un sindrom ft rar care apare la 15000 de nasterii-charge!Daca m-ati intreba acum ce simt nu pot spune decat ca parca traiesc un cosmar ca totul trece pe langa mine asa ca si cum ar fi fum si ca niciodata nu mi-am dorit mai mult ca acum sa imi aduca aceasta analiza la care suntem programati decat vestea cea mare"Ne-am inselat!".Copilul s-a nascut cu piciorusele intoarse(valg bilateral)-corectam acum aceasta malformatie si se corecteaza aproape 100%.Luni avem programare la operatia de taiere de tendon!Sa dea D-zeu sa fie bine!Avem la inimioara un suflu sistolic de pe care il tratam cu medicamente-am inteles ca 2 din 3 copiii se nasc cu acest defect mai mare sau mai mic!Am fost banuiti de o atrezie coanala- aceasta a fost infirmata !Asa am taiat de pe lista toate chestiile care ne incadrau in acest sindrom! Bebelusul se spune ca are o infatisare atipica!mie nu mi se pare nimic ciudat la el!dar poate faptul ca sunt mamica poate nu ma mai lasa sa fiu obiectiva!

De ce va scriu voua burticilor pentru ca acum catva timp si eu eram aici alaturi de voi si asteptam minunea mea micuta!Daca as putea sa dau timpul inapoi sa fac cariotipul as face-o!cel putin l-am face eu si sotul meu!Imi doresc sa treaca timpul repede si sa vina ian si sa ni se ia analiza apoi 2 sapt sa treaca repede ca gandul si sa avem un rezultat super!Plang numai cand ma gandesc ca ar ieisi analiza bine!Abia atunci am sa ma opresc sa ma uit la cer din nou ,la oameni cu copii fara sa mai fiu invidioasa ca ei au copii sanatosi, ca atunci am sa ma pun in mijlocul strazii sa plang de fericire fara sa imi pese de cei ce ma privesc ca o nebuna, ca atunci am sa imi mai privesc sotul in ochii si am sa imi iau copilul in brate ca si cum s-ar fi nascut din nou!Il iubesc mult de tot !!Va scriu si il privesc cum doarme linistit si ma gandesc ca nu credeam ca o sa pot iubi ceva asa de mult pentru care as renuta la orice intr-o fractiune de secunda!

Va mai spun ca am facut 4 eco 4 d si nimic nu sa- vazut si ca pe langa doctorul care mi-a urmarit saccina m-au mai vazut vreo 4 asa ca ganditiva in derios la aceasta analiza

Va doresc ca atunci cand o sa vina bebe sa aveti numai vesti bune!!!

Floricica Debutanta lery's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2009
    Postari in forum
    1.153
    multa bafta va doresc!!!
    sper sa fie totul bine
    multa sanatate puiului mic

Floricica Novice ioana_dinu2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    Mult succes si asteptam vesti de la tine, sa ne spui ca a iesit f f bine! Pupici!

Floricica Nou Venita cristina97's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.08.2009
    Postari in forum
    25
    Imi pare rau ca iti raspund asa de tarziu dar da cariotipul a iesit bine! Insa problemele noastre sunt departe de a se fi sfarsit! ! ! ! ! ! ! ! Dar cu dumnezeu inainte si speram ca totul o sa fie bine! ! ! ! ! !

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Buna. Nu am experienta pe acest domeniu dar as vrea sa stiu ce implica, ce semnifica si cateva detalii legate de cariotip. Fetita mea nascuta a murit la 12 zile de viata din cauza prematuritatii si a hipoxiei ... era perfect sanatoasa, insa totusi vrem sa facem f multe investigatii pentru a sta mai linistiti. Eu am si trombofilie si stiu ce implicatii are, mai ales ca e data de o mutatie genetica.

Floricica Nou Venita oanaberendei's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.12.2010
    Postari in forum
    15
    Cariotipul se face pentru a cauta defectele genetice. Ea vine cu 23 cromozomii, el cu 23. La cariotip se ia sange de la parteneri si se cauta eventualele defecte cromozomiale. Daca exista un istoric, atunci se poate cauta cu precadere acel ceva, daca a fost identificat pana in acel moment. Daca sunt identificate probleme pe vreunul dintre cromozomi, in momentul in care este vorba de bebe, se recolteaza prin amniocenteaza lichid si se cauta cu precadere defectul identificat la unul sau ambii parteneri si eventuale alte probleme. Eu mi-am facut cariotipul dupa ce a Bianca a avut probleme care se presupun ca sunt genetice si acum astept rezultatul. In sistem de stat se fac la Filantropia si la IOMC, decontate de CASM daca se vine cu adeverinta de salariat si trimitere de la medicul de familie.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari