Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387

Controlul ginecologic in sarcina, pericol sau nu?

Dupa ce am facut prima ecografie si am vazut bebelusul miscand, dand din picioruse, din manute, cu inima batandu-i minunat de dulce, mi-e teama acum de tot ceea ce i-ar putea provoca vreun rau. Sunt deja in 15 saptamani si ma pregatesc abia acum de primul consult ginecologic. Am inteles ca de la 3 luni in sus, orice interventie asupra colului uterin, chiar si pentru preluarea de lame este periculoasa, putand genera o deschidere accidentala a colului si chiar avortul. Am auzit de cateva asemenea cazuri si as vrea sa stiu daca de la 4 luni se mai face prelevare de probe sau doar un tuseu clasic. Stiti cumva un ginecolog in focsani care sa nu se atinga de colul uterin incepand cu varsta asta gestationala si care sa fie atent la orice chestie care ar putea fi periculoasa? Nu de alta, dar nu as vrea sa imi amintesc de copilas din foto-urile de la ecografie..
    P.S. Da, se pare ca acum mi-l doresc chiar foarte tare, si m-ar ingrozi sa stiu ca il pot pierde, mai ales din vina medicilor, care ar trebui sa mi-l salveze..
    Modificata de dalicris; 23.03.2011 la 13:38:33.

Floricica Nou Venita taydy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2011
    Postari in forum
    101
    La 12 sapt trebuia sa-ti faci dublu test,dar daca l-ai ratat ,nu rata triplu test care se face la 18 sapt. Stai linistita ca nici un doctor nu iti face proceduri periculoase pentru copil, mai bine nu te stresa inutil pentru ca faci tu rau copilului. Dute si tu la un medic in care ai incredere si fa ce iti spune. Mie mi-a facut echografie in fiecare luna plus tuseu si nu s-a intamplat nimic. Am mancat sanatos , m-am odihnit ,mi-am facut toate analizele ,nu am fumat,si de bebe are D-zeu grija,daca e sa fie o sa fie.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Stii cumva ceva de doctorita Patrascu? La ea sunt inscrisa si vroiam sa stiu cateva pareri. Pentru ca stim cu totii cum e cu medicii din Romania si mai ales in ziua de azi. Operatie reusita, pacient decedat..
    Modificata de dalicris; 23.03.2011 la 20:48:40.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari