Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita spiciuc.alexandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.08.2015
    Postari in forum
    1

Cand se vede bebe la eco?

Buna,in data de 19 august am facut primul test de sarcina care s-a vazut un pal fff deschis de abia il puteai distinge,de atunci am facut doua zilnic,care se pozitivau tot mai mult pe zilele ce treceau,ultimul facut joi 27 august inainte de a merge la control,iesit clar pozitiv.
    Ultimul ciclu l-am avut pe data de 25 iulie dar nu am zilele intre ciclu regulate,intre 30-37 de zile.
    Problema mea ar fi ca joi doctorul mi-a spus ca nu vede sarcina,ori e prea mica ori e extrauterina desi a vazut ceva punctulet care il tot cauta.Bun, dupa aceea mi-a dat trimitere la spital,ea intrand de urmatoarea zi in concediu,ca sa imi faca betaHCG sa vada valoarea.Vineri in 28 august am fost la spital mi-am facut beta, a iesit 1519 , si doctorita a spus ca nu e nici vb de extrauterina ca ea vede un punct micut acolo dar e prea devreme sa ne pronuntam de cum va evolua sarcina sau daca va evolua si ca e normal sa se vada asa mic.Ea mi-a spus ca as avea 5 saptamani si mi-a dat vitamine.A spus ca mi-au iesit analizele bine sa nu am sarcina extrauterina sau sarcina molara,deci nu trebe sa merg peste 48 de ore iar.Urmatorul control il am in 7 septembrie la ginecolog cand vine din concediu,dar eu am intrat dintr-un stres in altul,de la stresul sarcinii extrauterine ma tem de sarcina oprita din evolutie ca e prea mica la eco.Am citit la alte fete ca la 5 sapt le batea inima, la mine abia gaseste un punctulet cat un bob de mac.Mentionez ca am dureri surde ca la menstruatie,si astea nu le am mereu, si nu am sangerari.
    Aici nu pot sa mai fac un betaHCG fara trimitere sau fara programare.daca doctorul o spus ca esti bine stai asa pana la urmatoarea programare,desi mult as fi vrut sa repet betaHCG la 48 de ore nu am unde fara trimitere.

Floricica Novice alexutza87's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2013
    Postari in forum
    437
    Alexandra ,eu anul.trecut când am rămas gravidă (din păcate s a oprit din evoluție la 8 s), am mers la eco undeva la 4 săptămâni și era un punct care nu se vedea decât dacă medicul avea ochiul bun ,așa cum s a și întâmplat . mă chemat la 5saptamani și vreo 5 zile și se vedea clar saculetul ..imediat la o saptamana se vedea embrion și totul ok dar nu se auzea inimă . din pacate n am apucat să ascult fiindcă s a oprit până la următorul control. La mine beta s a dublat la 48de ore.. A ajuns până la 7000 valoarea după care nu se mai dubla deci clar apăreau problemele ..
    Sarcină extrauterină nu ai de unde să știi dacă e sau nu până nu faci un beta să vezi cum crește .. Plus ca apar dureri mari de burtă și altele. Nu am avut nu stiu exact dar din auzite e nasol ..nu cred ca ai așa ceva dar totuși săculețul șiuun punct mic care e embrionul trebuia să apăra deja
    Inima intradevar în jur de 6 săptămâni se aude f încet.
    Îți doresc sarcină sănătoasă să vii cu vești bune

Floricica Novice nico_leta's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2014
    Postari in forum
    335
    la 6 saptamani de sarcina se vede bine la eco si ii poate auzi si inimoara ca sa fie sigur ca se dezvolta,
    nu vezi la 5 saptamani nimic, m-am dus eu si mi-a zis dr sa stau calma ca de la 6 -7 saptamani incolo se vede
    Modificata de nico_leta; 31.08.2015 la 08:56:26.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari