Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806

Artera subclaviculara dreapta aberanta

Bebelusul pe care il asteptam a fost diagnosticat cu aceasta malformatie. S-a confruntat cineva cu asa ceva? Care au fost implicatiile?
    Multumesc.

cristina elena
    Guest
    Imi pare rau Raluca sa aud asta!
    Am cautat pe google, dar n-am gasit mare lucru.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Raluca nu stiu ce d-zeu este asta..ar trebui sa intrebi mai multe..
    imi pare rau sa aud asta...
    poate este ceva relativ..sunt ei asa siguri?
    of..ecografiile astea...uneori mai mult ne sperie
    Modificata de afrodita.elena; 07.01.2011 la 20:41:39.

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Pentru ca paginile in romana pe teme medicale din pacate sunt f putine. Am gasit wikipedia in engleza:
    Aberrant subclavian artery - Wikipedia, the free encyclopedia

Si aici inca o pagina despre operatia acestei malformatii, nu am apucat sa o citesc pe toata:
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1764953/

Din cate am citit aici se opereaza cu succes.
    Modificata de yuxi; 07.01.2011 la 20:59:54.

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Multumesc mult! am citit si eu pe cat am putut, problema mea este ca se asociaza aceasta malformatie cu risc cresut de Sindrom Down, si deja acum e prea tarziu sa mai facem vreun test care sa fie mai concludent ic ac privinta.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Raluca eu sunt sigura ca printesa este sanatoasa.fii optimista!
    sarcina usoara in continuare.
    te imbratisez cu drag.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    hmm, tare curios cum au ajuns ei sa puna un astfel de diagnostic. este ceva extrem de rar intalnit, si din cate stiu eu nu presupune neaparat interventie chirurgicala. adica poate fi lipsita de consecinte si doar in situatia in care este simptomatica necesita sanctiune chirurgicala. despre asocierea ei cu SD nu stiu nimic din pacate. dar mai stiu ca daca se confirma si necesita interventie, ar fi de preferat sa iei legatura cu Tg. Mures. multa sanatate !

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    MUltumesc. Din cate am citit, este cea mai frecvent intalnita anomalie vasculara (intre 0,5%-2% din populatia normala, cu o frecventa de 20-30% din populatia cu SD, dar atunci de obicei asociata cu alte malformatii, nu izolata cum e cazul nostru). Eu sper sa nu fie vorba de SD, mai ales ca nimic altceva nu ne-a indreptat in aceasta directie- si mai ales ca sunt (in studiile facute- 13 cazuri la 1000, 128 la 11000 de pers cu aceasta anomalie perfect sanatoase in rest). Speram sa nu fie nevoie nici de interventie chirurgicala. Stie cineva daca mai exista vreun test care sa se faca dupa sapt 23 de sarcina (am inteles ca si amniocenteza este concidenta inainte de sapt 19). Oricum noi pastram fetita, oricum ar fi ea, dar suspansul....
    Si inca o intrebare: testele astea genetice se fac in orice spital, dupa nasterea beblusului, sau doar in cele mari?

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Buna...raluca sa inteleg ca amniocenteza nu ai facut-o...alt medic ai consultat?
    Cat eram in spital a fost internata o fata gravida in 36 de saptamni,suspect copilul cu o afectiune la ficat,nu mai tin minte exact diagnosticul,a nascut la 2 zile inaintea mea un baietel perfect sanatos,se inselasera...asa ca pana nu mai ceri niste pareri si pana nasti nu poti stii exact daca este corect acest diagnostic

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Citat Postat de denyy10 Vezi mesajul
    Buna...raluca sa inteleg ca amniocenteza nu ai facut-o...alt medic ai consultat?
    Cat eram in spital a fost internata o fata gravida in 36 de saptamni,suspect copilul cu o afectiune la ficat,nu mai tin minte exact diagnosticul,a nascut la 2 zile inaintea mea un baietel perfect sanatos,se inselasera...asa ca pana nu mai ceri niste pareri si pana nasti nu poti stii exact daca este corect acest diagnostic
    Amniocenteza nu vreau sa fac, pentru ca exista un risc de avort, ce sens are, daca eu tot vreau sa pastrez copilul? Am mai fost la doctorita mea, in care am mare incredere, si ea a masurat cu grija bebele si a zis ca nu vede vreun semn de Down, deci noi ne rugam si speram sa fie numai problema cu artera. Acuma nu cred ca Iliev, care e cel mai bun ecografist cardiolog din moldova si are un aparat super performant s-a inselat (adica nu vezi o artera ca o ia aiurea, si ea de fapt sa fie bine). Dar cu aceasta problema, daca e izolata, in general nu ridica mari probleme, cum am zis, speram sa fie doar atat.
    Daca nu e...asta e. Exista oameni in a caror lume nu este loc pentru un copil cu handicap. In lumea mea incape si un astfel de copil- e tot copil si tot trebuie sa-l iubesti...

Floricica Nou Venita aly1983's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2011
    Postari in forum
    1
    buna ziua,

sunt noua aici si am vazut subiectul dumneavoastra.ieri am fost la morfologia de 12 saptamani si domnul iliev mi-a pus acelasi diagnostic pentru unul din bebelusi(eu am gemeni).Va rog sa-mi spuneti si mie cum se manifesta aceasta malformatie si dca poate fi corectata.Prea multe raspunsuri nu am gasit.
    Va multumesc

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari