Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alina1990's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.03.2010
    Postari in forum
    10
    Eu nu inteleg ceva. De ce analizele in sarcina sunt obligatorii daca oricum nu esti sigur 100% ca copilul este sanatos? Oricum daca,doamne-fereste,copilul ar avea complicatii nu cred ca vreo mamica ar avea inima sa il avorteze. Eu am facut decat analizele de sange,o eco la 6 saptamani,si o sa fac eco 3d si 4d. Altceva nu cred ca o sa mai fac. . .

Floricica Nou Venita mihaela-oana's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2010
    Postari in forum
    26
    draga mea,sant femei pe lumea asta care si-ar face si o mie de teste si tratamente numai ca sa ramana gravide.acuma depinde de judecata fiecaruia,ceea ce crede fiecare ca e bine sa faca pentru a sti ca o sa aiba un bebelus sanatos.sant femei care se chinuie foarte mult timp ca sa ramana insarcinate,iar atunci cand afla ca minunea s-a produs iti spun eu,
    isi fac toate testele posibile sau care i le recomanda doctorul pentru a se asigura ca sarcina decurge normal.eu una cred ca testele de sange,urina...si toate celelalte trebuiesc facute pentru ca niciodata nu ai de unde sa stii ca esti sanatos tun,sau ca nu ai luat un microb sau un virus de undeva.uite sa iti dau un exemplu ca sa vezi ca nu vb din carti......cunosc pe cineva care la prima vedere parea ca este sanatos tun.si-a facut niste analize de rutina....si i s-a descoperit ca avea hepatita c...luata de la ....dentist.norocul persoanei ca si-a facut analizele si acum se trateaza si se simte mai bine....ca altfel cred ca acum era in ultima faza....sau mai rau cred ca nu mai ajungea pana la Pasti.........eu una mi-am facut toate analizele care mi le-a recomandat doctorita....si mi-au iesit bune...am 27 de saptamani,o sa nasc un baietel...si sper sa fie totul bine pana la nastere.sarcina usoara..si multa sanatate.o zi buna!

Floricica Nou Venita alina1990's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.03.2010
    Postari in forum
    10
    da ai dreptate,eu am facut analizele de urina si de sange,mi s-a gasit o infectie urinara,si trebuie sa iau augumentin,timp de 20 de zile odata la 12 ore.la inceput mi-a fost frica,dar am inteles ca infectia netratata poate duce la un avort!doctorul meu nu prea imi vorbeste de analize,daca eu nu aduceam vorba de ecografie el sigur nu zicea nimic.oricum eu o sa insist mai mult,pentru ca si eu am luptat pentru copilul asta,parintii mei la inceput nu au fost de acord ca sunt prea mica,dar este un copil dorit!Eu inca nu stiu ce o sa am...vreau baietel dar in principiu conteaza sa fie sanatos orice ar fi.Sarcina usoara si sa ai un baietel frumos si sanatos!pupici

Floricica Nou Venita alina_ing3rasha's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2010
    Postari in forum
    6
    Soooper! Am gasit p cineva care o sa nasca cam in aceeasi perioada ca si mine. Eu acum am 27 de sapt. . . . Si am tot baietel. Ai dreptate in privinta analizelor si ecografiilor. Sarcina usoara si un bebe sanatos

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.581
    eu am facut la analize si la eco de mi-a venit rau,dar ce nu facem pt bb nostrii si pt siguranta lor,dar mai ales pt linistea noastra.eco faceam la fiekre vizita,si de 2 ori pe luna!analiza pt trombofilie lunar ,analizele generale de sarcina doar la inceput plus cele speciale(chlamidia,hiv,hepatita,cardiopilina,toxoplasma.etc)la cele speciale am descoperit ca aveam si o infectie urinara pe kre trb sa o tratez spre sf sarcinii dar nu am mai apucat ca am nascut la 36 de saptamani,pe cale naturala si bb a fost perfect sanatos!
    asa ca mamici faceti toate analizele necesare,oricat de scumpe ar fi
    Modificata de andreea_p; 23.05.2010 la 19:44:36.

ADY_ELA
    Guest
    Dragele mele mamici am citit toate parerile si cred ca fiecare face ce considera pentru copilul sau.
    Eu mi-am facut la 7 saptamani ecografie, analizele de sange, urina,babes-papanicolau, la fiecare control ecografie,iar acum vreau sa fac cvadruplu test.
    Dupa 22 de sapatamani voi face si ecografia morfologica.
    Imi doresc copilasul foarte mult si voi face tot ce-mi sta in putinta pentru el.
    Sarcina usoara tuturor.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari