Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387

Analize suplimentare in sarcina?

Buna, fetelor. Ma intereseaza sa stiu daca voua vi s-au dat drept obligatorii analizele pentru toxoplasmoza, listeria, ureaplasma si citomegalovirus. Nu mi le-a dat, dar vad ca sunt foarte importante si ma gandesc sa ma duc sa le fac singura. Ati iesit vreuna cu ele pozitive in sarcina? Dn cate am vazut, listeria este cea mai periculoasa, daca este contractata in sarcina.

Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    cel mai bn e sa vb cu ginecologul, daca e nevoie sa le faci

Floricica Novice davidica's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2010
    Postari in forum
    210
    de obicei medicul ginecolog ti le recomanda sa le faci, si sa stii ca sint f importante, mai ales ptr toxoplasma si citomegalvirus.dar poti sa le faci si singura, ca oricum din cite stiu eu se platesc, cel putin eu le-am platit.

Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Pai tocmai, ca ginecologul nu mi le-a mai dat si eu oricum stau cu mare teama sa nu iau vreuna din ele. De cmv si toxo mai trec eu cum trec cu gandul, dar de listeria chiar mi-e groaza.

Floricica Cu Vechime dragalasha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    6.093
    toate cele 4 sunt foarte importante!
    este foarte bine sa nu faci boala / sa fii infectata in timpul sarcinii
    de exemplu eu nu am facut boala toxoplasma, adica nu aveam anticorpi si puteam face boala in timpul sarcinii; neavand anticorpii a trebuit sa fiu atenta la ce mananc - nu carne cruda, de exemplu salamul de sibiu este un produs crud uscat, deci nu am mancat in timpul sarcinii, si in general toate salamurile sunt crude si de asemenea sa ma feresc de pisici
    in fiecare luna din sarcina repetam analiza sa vad daca nu ma infectasem intre timp, ceea ce ar fi fost groaznic!!! cel mai frica mi-a fost de rezultatul acestei analize!!!

Floricica Senior dorissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.04.2007
    Postari in forum
    4.038
    Draga mea, stiu ca respectivele analize sunt obligatorii in Ro, asa ca insista pe langa ginecologul tau, mai ales ca sarcina evolueaza si ele trebuie facute cat mai repede, sau mai bine, schimba doctorul! Multa sanatate!

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Buna, fetelor. Ma intereseaza sa stiu daca voua vi s-au dat drept obligatorii analizele pentru toxoplasmoza, listeria, ureaplasma si citomegalovirus. Nu mi le-a dat, dar vad ca sunt foarte importante si ma gandesc sa ma duc sa le fac singura. Ati iesit vreuna cu ele pozitive in sarcina? Dn cate am vazut, listeria este cea mai periculoasa, daca este contractata in sarcina.
    dalicris, in general, medicul care urmareste sarcina ti le da sa le faci, pentru ca, intr-adevar exista un risc mai mare. Mie mi-a iesit listeria pozitiva la cea de-a doua sarcina, iar titrul de Ac nu era tocmai cum trebuia. Adica nu era foarte mare, nu stateam foarte bine cu imunitatea. Habar nu am nici in ziua de azi de unde am luat listeria, se ia din produse din lapte neprelucrate. Nu stiu cum s-a intamplat. dar oricum nu mai avea nicio importanta. Ar fi trebuit sa iau ampicilina, nu mai stiu cat, dar nu am luat pentru ca eu sunt alergica la foarte multe antibiotice si riscul ar fi fost prea mare. Si atunci singura sansa - a spus si medicul meu - era sa imi cresc imunitatea pentru ca listeria sa nu isi poata face de cap. Si asta am facut, am luat mai tot ce am stiut eu de imunitate si am avut si un moral foarte bun. La doua sapatamani mi-am dozat iar ac si inca o data sau de doua ori dupa aceea si de fiecare data titrul iesea si mai bun. Deci nu avea sa se intample nimic rau. Iar fetita mea a iesit foarte bine, sanatoasa, mare si frumoasa. Nici de atunci nu m-a deranjat niciodata nimic. Vorbeste din nou cu medicul tau, oricum iti trebuie indrumare din partea lui...Numai bine iti doresc

Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Intaritoare de imunitate iau si eu, printre ele propolis, care este intr-adevar foarte bun. Macar ma bucur ca nu am avut pana acum simptome care sa ma duca cu gandul la listeria sau toxo, dar iti dai seama ca teama imi e. Nici banale raceli nu am mai avut sau vreo infectie urinara, nici macar sinuzita, care aparea cand ma asteptam mai putin, de fiecare data. Banuiesc ca si sistemul imunitar imi este destul de puternic. Dar vreau sa fac analizele astea, sa am un plus de siguranta.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari