Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita dana84's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.09.2013
    Postari in forum
    5

Analize sarcina

Buna ziua,
    Am o mare problema si sunt tare suparata, pt ca sunt insarcinata in 11 saptamaini si mi-am facut analizele si mi-a iesit Citomegalovirus IgG pozitiv- valoarea test=66 si Citomegalovirus IgM negativ- valoarea test=0.06 iar Toxoplasma IgG pozitiv- valoarea test=137 si Toxoplasma IgM negativ- valoarea test=0.17.
    Cat de periculos este pt fat??? este adevarat ca il afecteaza asa tare??? pt ca ceea ce am citit m-a ingrozit si ca indicat ar fi sa fac avort iar eu imi doresc enorm bebelusul!!! mai exista vreo varianta pozitiva??? de a-l salva pe bebe???
    Va rog sa imi raspundeti,

Floricica Nou Venita Urlatica's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2013
    Postari in forum
    28
    Din cate stiu eu (sper sa nu gresesc) nu e nimic de ingrijorat. Valorile iti arata ca, in trecut, ai avut boala dar acum nu mai e nici un pericol. Asa mi-au iesit si mie analizele si mi-a spus doctorul ca nu e nici o problema. E foarte bine ca ai avut toxoplasma inainte de sarcina pentru ca ai dezvoltat anticorpi si riscul sa mai faci boala e minim.

Atata timp cat IgM e negativ, e de bine.

Membru inregistrat la
    30.09.2013
    Postari in forum
    5
    dar erai insarcinata???? eu sunt tare speriata....si as vrea sa stiu daca ai pastrat sarcina?? ca ceea ce am citit m-a ingrozit enorm...

Membru inregistrat la
    24.07.2013
    Postari in forum
    28
    E adevarat ca eu am facut toate analizele astea inainte de a ma hotari sa am un copil, dar din ce am citit pe net IgG pozitiv si IgM negativ arata o infectie mai veche de 2 ani.

Cel mai bine e sa nu te panichezi si sa vorbesti cu medicul tau.

Citeste si aici, ai toate variantele de combinatii IgG/IgM:

Analize Medicale - Toxoplasma Gondii: Anticorpi IgG si IgM

Floricica Nou Venita Raluchet's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Din analizele tale reisesa ca ai luat contact cu virusul ,dar important este ca ai anticorpii.
    La fel mi-a iesit si mie TORCH-UL ,banuiesc ca aceasta gama de analize ai facut-o pentru-ca ti-a fost recomandat de medic deoarece ai animal de companie,asa-i?Tin sa precizez ca intr-adevar era mai bine sa nu fi luat contact cu virusul,dar REPET:important este ca ai anticorpii .

Multa sanatate si sarcina usoara!

Membru inregistrat la
    30.09.2013
    Postari in forum
    5
    nu, nu am niciun animal, doar am avut contact cu ele, este adevarat.....offf imi mai luati un pic din spaima, azi merg la ginecolog sa imi citeasca analizele si va spun exact ce mi-a spus. oricum am fost deprimata toata ziua......

Membru inregistrat la
    24.07.2013
    Postari in forum
    28
    Dana, nu e obligatoriu sa fi luat virusul de la animale. Toxoplasma de ex, se poate face si de la fructe nespalate, carne insuficient preparata. Am citit un studiu cum ca in Franta sunt cele mai multe cazuri de toxoplasma, ei fiind mari consumatori de carne in sange si branzeturi.

Din complexul TORCH face parte si rubeola. Ai facut-o in copilarie, acum este protejata pentru ca ai anticorpii. E mult mai periculos sa dezvolti bolile in sarcina, decat inainte.

Sa ne spui si noua ce ti-a spus medicul.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Cu cat valoarea IgG este mai mare, cu atat infectia a fost de data mai recenta, dar nu mai este prezenta. IgM-ul este problema, iti arata ca infectia este prezenta. Si mie IgG CMV mi-a iesit cu valoare mare cu o luna inainte de nastere.
    Parcursul este urmatorul
    1. Contactezi virusul/bacteria
    2. Dezvolti infectia.
    3. Apar anticorpii IgM. Creste valoarea pana la un nivel de varf.
    4. Infectia incepe sa dea inapoi. Nivelul IGM scade progresiv.
    5. Nivelul IgM dispare. Infectia se stinge.
    6. Apar anticorpii IgG.

Membru inregistrat la
    30.09.2013
    Postari in forum
    5
    Buna, Urlatica sa stii ca ai avut dreptate, ca este ok rezultatul in sensul ca am avut acesti virusi cu ceva timp in urma si acum am dezvoltat anticorpi si este ok ca riscul de a face in timpul sarcinii este mai mic, nu inexistent si mereu trebuie sa monitorizez situatia. Exact cum ai spus si tu si de la fructe, apa, carne insuficient preparata termic...bla, bla, important este ca mi s-a luat o piatra de pe inima, pt ca in ziua in care am citit rezultatele nu am fost om, nu mai reactionam la nimic pana nu am mers la medic sa ma linistesc. Sper sa fie ok, de acum innainte, deja am intrat in 12 sapt si trebuie sa fac dublu testul.
    Toate cele bune si multa sanatate!! pupici

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari