Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777

Idee Analize necesare pe perioada sarcinii

Pentru a te asigura ca totul decurge normal, iar micutul tau este perfect sanatos, trebuie sa faci cateva analize esentiale:

Trimestrul I

- ecografie confirmare sarcina

Analize uzuale:
    - hemoleucograma
    - glicemia
    - calcemia
    - transaminaze
    - creatinina
    - ureea sanguina
    - colesterolemie
    - trigliceride
    - coagulograma
    - grup sanguin
    - RH
    - sumarul de urina
    - urocultura
    - antibiograma (daca e nevoie)

- HIV
    - serologia sifilisului si anticorpii
    - serologia hepatitelor B si C

Dozari pentru zoonoze:
    - toxoplasma
    - riketsii
    - listeria
    - brucella
    - citomegalovirus
    - rubeola

- bitest (analiza de singe si ecografie in aceeasi zi)

Trimestrul II

- glucoza din singe
    - ecografia morfofetala

Trimestrul III

- ecografie
    - analize uzuale, la nevoie, ca in primul trimestru
    - teste ginecologice

Floricica Nou Venita GeorgianaCoza's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2010
    Postari in forum
    23
    buna fetele .. am si eu o intrebare analizele astea care leati scris aici .. se fac si inainte de a ramane insarcinata .. va intreb pentru ca mar interesa sa fac si
    eu niste analize .. ? dar nu sunt insarciinata ?!

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Citat Postat de georgysa Vezi mesajul
    buna fetele .. am si eu o intrebare analizele astea care leati scris aici .. se fac si inainte de a ramane insarcinata .. va intreb pentru ca mar interesa sa fac si
    eu niste analize .. ? dar nu sunt insarciinata ?!
    ANALIZE INAINTE DE SARCINA

Cele mai importante analize sunt:

1. Hemoleucograma, grup de sange si Rh: ofera informatii asupra unei eventuale anemii, trombocitopenii sau a unei infectii in organism. Grupa de sange si Rh-ul ( foarte important) ne informeaza asupra unei posibile incompatibilitati sanguine mama-fat. In cazul in care mama are grupa 0 +/- si RH -, automat sotul isi va determina grupa de sange si Rh-ul;

2. AgHBS, AC anti HVC sunt markeri ai infectiei virale cu virusul hepatic B si C. In caz ca viitoarea mamica are Ag HBS absent si AC HBS absenti poate opta pentru vaccinarea impotriva virusului hepatic B. Pentru virusul C nu exista tratament. In cazul in care virusul B sau C este prezent la mama, nasterea va avea loc prin operatie cezariana;

3. Test pentru depistarea infectiei cu virusul HIV este un examen obligatoriu!!!

4. Glicemia este importanta pentru ca ne ofera informatii asupra unui eventual diabet zaharat;

5. Rubeola: daca IGG si IGM sunt 0, atunci se poate opta pentru vaccinare inainte de sarcina;

6. Chlamidia: se recolteaza de la nivelul colului uterin. In caz de pozitivitate, tratamentul este obligatoriu, tinand cont ca unele studii arata implicarea acestor infectii in avortul spontan;

7. Secretia vaginala;

8. Testul Babes - Papanicolaou pentru depistarea unor eventuale displazii cervicale sau cancer la colul uterin;

9. Herpes virus II: nu este necesar de detectat. Trebuie acordata o atentie speciala numai daca apar leziuni herpetice genitale la nastere, astfel incat sa se poata lua masura nasterii prin operatie cezariana.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Citat Postat de denyy10 Vezi mesajul
    Pentru a te asigura ca totul decurge normal, iar micutul tau este perfect sanatos, trebuie sa faci cateva analize esentiale:
    Nu te supara, dar exprimarea este gresita... analizele pe care le-ai mentionat nu te pot asigura ca bebele este sanatos. Ele cauta problemele cele mai frecvente.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Inainte de o eventuala sarcina poti face analize pentru a-ti evalua starea de sanatate (analizele uzuale de sange, urina, secretie vaginala, test papanicolau). Daca ai anumite boli gen hipertensiune, diabet, un consult de specialitate ar fi bun. Si la astea eu as adauga serologia pentru infectiile mai frecvente cu risc de malformatii pentru copil/sau trasmitere directa : hepatita B si C, HIV, sifilis, toxoplasma, rubeola, listeria, citomegalovirus, etc.
    Iar daca in familie ai anumite probleme genetice sau ai pierdut mai multe sarcini ar fi bun si un consult genetic.
    Multa sanatate si succes in toate!

ADrianA
    Guest
    Buna ,
    eu sunt in 37 sapt, am fost la mai multi doctori ca nu am fost multumita de ei.....in fine am facut o groaza de analize......si de tiroida si proteina c, proteina s........Proteina S mi-a iesit mica iar la ultimii doi doc la care am fost au zis ca e ok, trebuia sa iau ceva? si ce anume insemana Proteina S , stie careva?

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Citat Postat de ankag Vezi mesajul
    Nu te supara, dar exprimarea este gresita... analizele pe care le-ai mentionat nu te pot asigura ca bebele este sanatos. Ele cauta problemele cele mai frecvente.
    Am precizat analizele UZUALE...nu am intrat in detalii ,de la caz la caz se cer si alte analize,nu este cazul pt.fiecare gravida
    Si nu ma supar daca se aduc complectarii...

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Citat Postat de ADrianA Vezi mesajul
    Buna ,
    eu sunt in 37 sapt, am fost la mai multi doctori ca nu am fost multumita de ei.....in fine am facut o groaza de analize......si de tiroida si proteina c, proteina s........Proteina S mi-a iesit mica iar la ultimii doi doc la care am fost au zis ca e ok, trebuia sa iau ceva? si ce anume insemana Proteina S , stie careva?
    Cat ti-a iesit ptoteina s mai exact?

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Proteina S este o glicoproteina plasmatica dependenta de vitamina K sintetizata la nivelul ficatului. In circulatie ea exista sub 2 forme:
    •una libera(aproximativ 40%) si
    •una legata de proteina C4b a complementului seric(aproximativ 60% din totalul proteinei s).
    Ea are un rol important anticoagulant, functionanad ca un cofactor al proteinei C in inactivarea factorilor V si VIII(forma libera).

Are proprietatea de a se lega de fosfolipidele incarcate negativ, si acest lucru face ca ea sa aiba rol in indepartarea celulelor care sunt in faza de apoptoza(moarte celulara), cum ar fi celulele din inflamatii. Deficitul de proteina S este o boala rara care poate duce la un risc crescut de tromboza venoasa. Deficitul de proteina s poate fi de natura ereditara sau poate fi datorat lipsei vitaminei k de exemplu. De asemenea se intalneste(deficitul) in unele terapii hormonale si in sarcina. Mai poate fi intalnit in boli ale ficatului si in infectia HIV, sau alte infectii cronice. Deficitul de proteina S este cauza unor cazuri de CID (coagulare intravasculara diseminata), tromboza venoasa profunda si embolism pulmonar.

Floricica Nou Venita dodolin's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    78
    si eu am facut analizele sange ,urina iar sange si ecograf in primul trimestru de sarcina ,acum urmeaza alt set si tot asa la fiecare trimestru mi sa prescris YODUK un complex de acid folic,vit B 12 si potasiu plus FIER pt ca aveam o usoara anemie,nu am inteles multe din analize fiind in spaniola dar mi sa spus ca sunt ok iar bebe perfect dezvoltat....sanatate tuturor.

Floricica Senior irina27's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2007
    Postari in forum
    4.494
    pentru sarcinile gemelare nu se recomanda sa se faca dublu test si triplu test, deoarece nu au soft pentru interpretare, asa ca sunt inutile sa le faceti, viitoare mamici de gemeni. am patit eu, am facut dublu test si pe foaia cu rezultate imi spunea ca e totul ok, dar cand am citit mai atent scria ca pt "sarcinile gemelare nu au soft pentru interpretare".

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari