Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita croitoru_elena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2012
    Postari in forum
    15

Analize la prima sarcina

Buna seara! Imi cer scuze ca deranjez ! Sunt insarcinata in 6 saptamani si astazi am fost pt prima data la ginecolog, in urma controlului mi s-a spus ca am uterul marit si ca am un chist si ca este nevoie sa fac un echo genital. Imi poate explica cineva mai pe larg ce inseamna asta si daca este de bine sau rau?! Va multumesc frumos!
    P.S.: Sunt la prima sarcina, deci habar nu am ce se intampla cu mine si in mine:
    Modificata de daniela37; 23.03.2012 la 13:14:31.

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Banuiesc ca s-a referit la echo intravaginal, care presupune introducerea unei sonde subtiri in vagin, sa vada direct la fata locului ce si cum. Acest tip de echo reda o imagine mai clara si detaliata decat metoda standard. Asa ca da, e de bine.

Uite aici poti citi despre ea:
    https://www.copilul.ro/sarcina/anali...ara-a6549.html

Sarcina usoara!

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Buna nu deranjezi pe nimeni...aici oricine poate oferii sau primii un sfat ..felicitari pt sarcina si in legatura cu problema ta trebuie sa faci o eco transvaginala stiu ca uterul isi modifica volumul si forma o data cu sarcina insa nu stiu ce este cu acel chist...mergi si fa eco ca sa stai linistita euiti doresc sarcina usoara si fara probleme.

Membru inregistrat la
    22.03.2012
    Postari in forum
    15
    multumesc frumos .. dar de cand am fost la el azi dimineata au inceput sa ma doara putin ovarele .. pana cum nu m-au durut ..

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Dureri de ovare am avut si eu in primele sapt..poate fi normal....dar cistul nu treb sa il neglijezi!
    Ai grija de tine si nu face efort!

Membru inregistrat la
    22.03.2012
    Postari in forum
    15
    Multumesc frumos pentru sfaturi chiar am nevoie de foarte multe sfaturi ... o sa incerc sa fac cat mai repede un eco sa vad care e treaba cu acest chist!

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Poate fi ceva de neglijat sau poate nu...cel mai bine este sa il monitorizezi.....sarcina usoara si sa ai un bebe sanatos!
    te asteptam cu noutati1

Floricica Nou Venita ona32's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2012
    Postari in forum
    11
    Buna ziua sunt noua aici si am si eu o intrebare.Miam facut vreo 3 teste in diferite zile si au iesit pozitive eu locuiesc intro zona mai retrasa ca sa zic asa si nu pot merge la control decat peste 2 saptamani.Miam calculat aici cate saptamani am si au iesit 4 saptamani si 6 zile adica 5 si mam documentat peste tot aici pe net si ca e bine sa iei acid folic si asa am si facut oare e bine ca am facut acest lucru? Mam gandit ca pana merg la medic la contro va fii prea tarziu sa mai iau o sa am 7 saptamani atunci. Credeti ca am gresit ? azi am luat prima pastila e de 5mg. astept raspuns va rog,multumesc

Floricica Nou Venita mihaelamarius's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2011
    Postari in forum
    15
    buna.sunt o gravidutza in 6 saptamani si 4 zile.ieri am fost la control si mi sa zis.copilul e bine,i'am auzit si bataile inimioarei...eu nu sunt salariata si medicul mia zis sa merg cu rezultatul, care mi la dat ieri,la medicul de familie apoi sa merg la casa de asigurari,apoi iar la medicul de familie care imi va da o trimitere si apoi sa ma intorc inapoi la el cu trimiterea.ce trebuie sa fac la casa de asigurari???se plateste ceva acolo???sunt la prima sarcina si de asta nu stiu.va multumesc!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari