Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata mary1313's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2012
    Postari in forum
    1.950

Analize cu risc de pierdere a sarcinii?

Dragele mele,am o mare nelamurire,citesc si aud pareri impartite de analize,si anume:secretia vaginala,cultura col,papanicolau si alte doua pe care nu reusesc sa descifrez!!!!Voi ce spuneti,este bn sau nu sa se ,,umble,, acolo cand esti insarcinata?Cineva imi spunea ca asta e motivul care a nascut bebelusul prematur,apoi a decedat la cateva zile dupa nastere,m-a speriat ingrozitor....Alte pers spun ca au sangerat dupa,deoarece zona este foarte sensibila....Urmeaza sa fac aceste analize,cele ptr trim 1 de sarcina si trombofilia(am pierdut o sarcina destul de maricica acum cativa ani,iar medicul crede ca asta ar fi motivul).Va multumesc ptr rabdare,fetelor!!!

Floricica Novice alexandraene's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2013
    Postari in forum
    500
    Draga Mary,eu examenul Papanicolau si cel de secretii l-am facut recent inainte sa raman insarcinata,adica l-am facut in ianuarie si totul era bine.Cat despre Culturi din col pt streptococul grupei B pe care trebuia sa-l fac acum in primul trimestru,eu nu le-am mai facut tocmai de frica ustensilelor folosite...o prietena mi-a spus ca este mai dureros decat la Papanicolau si s-a simtit tare nasol dupa.

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Mary,parerea mea este sa nu le faci.Eventual cum a zis si Alexandra,puteai sa le faci inainte...e mai ok sa nu le faci,parerea mea...ocupa-te doar de analizele absolut necesare sarcinii.

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Draga Mary, ce faci tu acum este teoria drobului de sare...teoretic se poate intampla...au fost cazuri in care au aparut oarece probleme (unei colege de serviciu i s-au fisurat membranele a doua zi dupa efectuarea testului Papa Nicolau, dar realitatea este ca nu s-a demonstrat ca aceasta ar fi fost cauza), dar de regula NU se intampla nimic.
    Acestea sunt analize normale de sarcina, eu le-am facut o data in trimestrul I si o data spre finele trimestrului III...nu s-a intamplat nimic.
    Dar pot sa-ti spun cu siguranta ca n-ai vrea sa ai de-a face cu streptococul sus mentionat de tine...aceeasi colega de care iti spuneam il avea si a stat si ea si copilul in spital vreo 2 luni dupa nastere, fara a avea certitudinea ca vor mai pleca impreuna de acolo, daca intelegi ce vreau sa-ti spun....
    Si acestea sunt analize absolut necesare sarcinii...pt. ca sunt tot atatea cauze pt. care poti pierde sarcina....

Floricica Nou Venita slv_ppsc's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78
    De acord cu ce spune Hayeti. Si mie mi-au fost recoltate secretii in primul trimestru si a fost OK. Depinde, desigur, si de grija cu care se poarta medicul, dar cred ca daca ii zici de temerile tale si ii ceri sa aiba grija cum umbla pe acolo, o sa fie OK.De asemenea, ai putea sa faci aceste analize doar daca exista simptome care sa jeneze ( scurgeri suspecte, mancarimi etc.).
    Numai bine!

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Si mie mi s-au recoltat secretii in sarcina, dar de col nu s-a atins doctorita. Ideal este sa faci Papul si cultura col inainte de sarcina. Chiar cand te-ai hotarat sa ramai gravida, odata cu toate celelalte analize. Asa e cel mai bine. De ce sa stai apoi cu teama ca s-ar putea intampla ceva, iar daca se intampla, sa ai mereu regretul ca poate din cauza asta a fost.. Eu nu am facut Pap in sarcina si nici cultura col si nu s-a mai intamplat nimic. Le asigur pe toate fetele ca daca analiza pentru Streptococ B este negativa chiar inainte de sarcina, nu o sa iasa ea pozitiva in timpul sarcinii, asa ca nu au de ce sa o repete pana dupa nastere.. Faci cum vrei, dar eu nu as risca. Defapt, ce zic eu, eu chiar NU am riscat. Nimeni nu s-a atins de colul meu. Defapt, a fost asa de neatins colul meu, incat nici macar nu vroia sa se deschida la nastere, Andrei s-a nascut pe dilatatie de doar 2, cu ruptura de vagin..

Floricica Nou Venita denisaeu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.05.2013
    Postari in forum
    152
    eu zic ca ne stresam prea mult si pentru prea multe, eu am facut analizele si sunt bine. eu zica ca daca ii ziceti celei care recolteaza ca sunteti gravida, n-o sa zgarme in voi. daca fereasca Dzeu aveti o infectie si nu e bine pt bebe..nu stiu..eu zic ca sarcina nu e o boala, si nu trebuie tratata ca un bibelou exagerat. trebuie sa fim calme si sa avem grija de noi. mai tine si de soarta si de Dumnezeu....putem face totu ca la carte si tot nu e bine. nu se stie niciodata. fa cum simti, daca vrei le faci fa-le , daca nu, nu, insa nu te mai panica la orice. suntem diferite si fiecare care are propriul destin. va pup !! multa sanatate!!

Floricica Nou Venita Chrissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2013
    Postari in forum
    155
    Mamici ce parere aveti acum o saptamana am fost la spital cu dureri vaginale iar doctorul mi-a prescris retata. Acum Momentan (2,3 zile)nu au mai reaparut. Cu toate acestea mi-am cumparat reteta. Ar trebui s-o incep cu toate astea chiar dak nu a mai reaparut sau s-o incep dak reapare? Ce parere aveti? Eu as suna la doct. dar programul de telefoane s-a inchis.

Membru inregistrat la
    04.11.2012
    Postari in forum
    1.950
    Multumesc de raspuns,fetelor!!!!Am decis sa le fac,intervenind o problema medicul mi-a recomandat sa mai astept 2 saptamani.Cat am asteptat sa intru la dansul,erau multe burticute pentru recoltari,asa ca mi-au dat taria sa cred ca nu are ce sa se intample.Si cea mai mare tarie nu mi-o poate da decat rugaciunea la Doamne Doamne sa imi dea un puiut sanatos si voinic!!!!Chrissa,eu zic sa iei tratamentul,rau nu are ce sa iti faca,chiar daca au trecut e bine sa tratezi sa nu mai apara acelele dureri,Doamne Fereste.La mare cand vi????

Floricica Nou Venita Chrissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2013
    Postari in forum
    155
    Citat Postat de mary1313 Vezi mesajul
    Multumesc de raspuns,fetelor!!!!Am decis sa le fac,intervenind o problema medicul mi-a recomandat sa mai astept 2 saptamani.Cat am asteptat sa intru la dansul,erau multe burticute pentru recoltari,asa ca mi-au dat taria sa cred ca nu are ce sa se intample.Si cea mai mare tarie nu mi-o poate da decat rugaciunea la Doamne Doamne sa imi dea un puiut sanatos si voinic!!!!Chrissa,eu zic sa iei tratamentul,rau nu are ce sa iti faca,chiar daca au trecut e bine sa tratezi sa nu mai apara acelele dureri,Doamne Fereste.La mare cand vi????
    Merci ptr. raspuns. Am sa incerc sa urmez tratamentul . Eu la mare? :D

Membru inregistrat la
    04.11.2012
    Postari in forum
    1.950
    Scz,Chrissa!!!Am confundat persoana,acum mi-am dat seama,este vorba de Cryssa!!!Pupici!!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari