Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita carmen22ion's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.05.2011
    Postari in forum
    1

Nelamurit Analiza anti herpes virus 1/2 in saptamana 9 de sarcina

analizele anti herpes virus 1/2 igg si igm mi-au iesit pozitive....9 saptamani de sarcina am.....sunt probleme?

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    Citat Postat de carmen22ion Vezi mesajul
    analizele anti herpes virus 1/2 igg si igm mi-au iesit pozitive....9 saptamani de sarcina am.....sunt probleme?
    si IGG si IGM ? ca unele iti arata ca ai anticorpi si altele ca ai infectia prezenta..

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de carmen22ion Vezi mesajul
    IgM arata o infectie activa, nu stim daca primara sau reactivata. Probabil reactivata, daca sunt crescute si IgG. Trebuie neaparat sa vorbesti cu medicul tau. El cunoaste cazul tau cel mai bine si iti poate recomanda ce sa faci. Foarte rar, infectia virala cu Herpes se transmite transplacentar, cel mai des se transmite la fat in momentul nasterii pe cale vaginala. Dar exista si cazuri in care transmiterea se face in timpul sarcinii. Iar in aceste cazuri, uneori, lucrurile nu stau chiar bine pentru bebe. Dar, iarasi, nu este obligatoriu ca bebe sa aiba de suferit. Trebuie sa vorbesti cu medicul, numai el poate sa iti spuna exact care sunt riscurile pentru tine si bebele tau. Sanatate multa!

Floricica Nou Venita Flores30's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    1
    Buna, fetelor! Sunt noua pe forum si am gasit acest subiect! Eu am pierdut doua sarcini si la analize mi-a iesit acest virus dupa ambele sarcini pierdute! Nu stiu daca acesta a fost cauza opririi in evolutie a sarcinilor, dar stiu ca la prima sarcina mi-a aparut pentru prima data un herpes foarte urat la buza (virus herpetic de tip 1) si la cateva saptamani am pierdut sarcina. La cea de-a doua sarcina, nu mi-am verificat IgM-ul inainte de a ramane si se pare ca aveam in continuare virusul. Sarcina a doua nu a evoluat deloc bine de la inceput.La prima sarcina totul a fost bine, chiar nu a existat niciun motiv de ingrijorare! Pana la aparitia acelui herpes!

Doame ajuta sa nu fie probleme la sarcina ta carmen 22! Vreau sa imi spui raspunsul doctorului tau si evolutia sarcinii tale, te rog! Eu inca mai caut raspunsuri

Acum mi-am facut analizele si IgM-ul este bun. Deci...ne punem pe treaba:)

Floricica Nou Venita Levantzica's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.05.2010
    Postari in forum
    41
    buna, fetelor! sunt insarcinata in 14 saptamani si mi-au iesit rezultatele analizelor de sange, care sunt urmatoarele:
    Ac Anti Herpes 1 lgM - negativ
    Ac Anti Herpes 1 lgG - pozitiv.

Stiti cumva daca e problema pentru bebelus? Dr mea e plecata din tara si nu stiu la cine sa apelez sa le interpreteze. In plus, la Ac Anti Toxoplasma, atat lgM cat si lgG au iesit NONREACTIVE.
    Va rog din suflet sa ma ajutati!
    Multumesc anticipat!

Floricica Nou Venita Denisa_28's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.07.2013
    Postari in forum
    5
    Salutare fetelor si bine v-am gasit! :)
    Sunt insarcinata in 18 saptamanis si am fost depistata cu herpes genital. S-a gasit IGM pozitiv pentru HSV2, mai exact 1.369 iar IGG 0.06. M-a surprins foarte tare acest rezultat deoarece nu am avut niciodata eruptii sau inflamatie. Am inteles ca exista posibilitatea totusi sa nu se manifeste. Stiu ca exista posibilitatea sa se transmita la bebe. As dori sa stiu daca voi v-ati confruntat cu asa ceva. Am nevoie de cateva sfaturi. Multumesc anticipat!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari