Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita danielabilan's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.05.2009
    Postari in forum
    1
    buna sunt daniela si tocmai am aflat ca trebuie sa fac amniocenteza. Sunt insarcinata in 16 sapt. si nu mi-a iesit bine dublul test, a iesit cu sindrom dawn .Sunt stresata si asi dori sa stiu daca a mai trecut cineva prin asa ceva.

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Buna, Daniela!
    Nu iti pot raspunde direct, dar iti voi lasa 2 link-uri care ti-ar putea fi de folos: mai intai un articolas
    Amniocenteza si o discutie a mamicilor Amniocenteza, pro si contra

Iti doresc din tot sufletul sanatate multa, sarcina usoara si bebe cat mai sanatos. Doamne ajuta sa fie bine!

Floricica Nou Venita natalia27's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.07.2009
    Postari in forum
    1
    Salut,
    Eu am trecut printr-o experienta asemanatoare aici in sua .Rezultatele testului AFP4 (cred ca e triplu test din romania) au iesit groaznice pentru mine si anume ,doctorii mi-au dat 1/61 sanse ca fetita mea sa aibe sindrom down. Am fost devastati,dar doctorul ne-a spus ca este doar un test si astefel am mers mai departe sa facem aminocenteza .In 4 zile ne-au venit rezultatele preliminare si abia peste 2 sapt am avut rezultatele finale si totul arata perfect din punct de vedere cromozomial.Nu am sa repet niciodata aceeasi greseala nu am sa mai fac niciodata triplul test pentru ca are o marja mare de fals pozitiv cum a fost cazul meu.
    Procedura in sine nu a fost dureroasa,acul cu care iti trage lichid amiotic din burtica e foarte subtire si lung dar sunt sanse de 1 in 200 sa pierzi sarcina in urma acesteia.S ansele mele au fost si mai mari datorita faptului ca am RH negativ(m-au vaccinat dupa procedura),dar imi continui sarcina .
    Daca aveti intrebati imi puteti trimite mesaje si cu placere va pot da informatii despre experieta noastra.

Floricica Nou Venita porfiriuioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.07.2009
    Postari in forum
    2
    Buna,

Ieri am primit rezultatul de la dublu test: risc crescut - 1:192. Sfatul medicului: triplu test si amniocenteza. As vrea sa fac triplu test la Medlife in Bucuresti aveti idee despre: Marton Camelia si Popescu Claudia - medici ecografisti?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari