Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita bubuta2008's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.04.2011
    Postari in forum
    3

Rau de miscare (avion,masina)

Buna ziua .sunt o mamica disperata,care nu stiu ce sa mai fac impotriva raului de miscare la copil. Baiatul are 3 ani si 3 luni si de cate ori calatorim nu e data sa nu vomite.cum putem preveni aceste stari ptr ca nu e comod nici ptr el,nici ptr noi?metroclopramid picaturi (nu functioneaza),extractul de ghimbir(pe distante mici)astept un raspuns.multumesc

Floricica Senior ghiny's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    4.040
    Buna,dar poti incerca si cu ''Stugeron'' si foarte important este sa nu il lasi sa isi tina capul in jos.

Floricica Nou Venita nitssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2011
    Postari in forum
    1
    salutare, sunt noua printre voi mamicilor. am doua saptamini de sarcina si am niste stari de voma cumplite, ma tine de dimineata pina seara, nu pot sa manink nimik, numai apa beau dar si asta cu greu(e prima sarcina)

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de nitssa Vezi mesajul
    salutare, sunt noua printre voi mamicilor. am doua saptamini de sarcina si am niste stari de voma cumplite, ma tine de dimineata pina seara, nu pot sa manink nimik, numai apa beau dar si asta cu greu(e prima sarcina)
    Poti incerca vitamina B6, reduce greturile din primul trimestru, capsule cu ghimbir sau acupunctura. Sa pare ca si aceasta din urma merge foarte bine la unele gravidute. Eu am luat vitamina B6 si mi-a fost mult mai bine.

Floricica Nou Venita MOTANIK_23's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238
    De la un timp si copilul meu vomita in masina dar doar cand mergeam pe distante f mari in afara orasului. Am observat ca daca mergem mai spre seara cand este mai racoare si soarele nu mai este puternic(aprox dupa ora 18) nu am mai avut probleme. Nu i-am dat nici un fel de med pt ca pana nu demult nu aveam acesta problema. Acum la drum lung incerc sa plec dimineata foarte devrema sau seara. La baiat s-a simtit diferenta (cred ca factorul cel mai important e ca era f cald in masina, soarele era f puternic si practic asta ii determina stare de rau plus ca nu era mai nimic de vazut(in cazul in care priveste pe geam) pe un DJ sau DE in afara de copaci si linii care trec f repede prin fata ochilor, fata de oras unde vezi de toate oriunde) Deci incercati si varianta asta de a pleca dimineta sau seara la drum poate ii va fi mai bine baiatului :) bafta
    Modificata de MOTANIK_23; 19.05.2011 la 10:05:35.

Floricica Nou Venita MOTANIK_23's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238
    Sper sa fie util si baieteluilui d-vstra :) si sa se simta bine cand calatoreste

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    eu personal am rau de masina de cand ma stiu...ceea ce imi provoaca si acum greata cand merg cu masina e mirosul acela de odorizant din masina sau aerul inchis,caldura prea mare vara.Pot sa spun ca pe mine ma ajuta foarte mult statul pe scaunul din fata..cum ma asez in spate,cum ma ia voma,nu stiu care e explicatia.
    In avion nu am aboslut nimic.
    Modificata de qwer1; 19.05.2011 la 21:32:59.

Floricica Cu Vechime kamyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    9.867
    Buna fetele...acelasi lucru i se intampla si fetitei mele de 1 an si jumatate...Anul trecut am venit cu masina din Ro pana in Germania si nu a avut nimic...acum de fiecare data vomita...am mers 35km si a vomat..am zis ca o fii de la curbe,luni am mers pe autobanda 400km si tot asa.....Alte fete mi-au recomandat niste tablete pt rau de miscare care se numesc cocculine...i-am zis mamei mele sa-mi cumpare din Ro si sa mi le trimita sapt viitoare pe nasul nostru care vine la noi...A cumparat si costa 11,5ron...acum sa vedem cat or fii de bune....

Floricica Debutanta maridani's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2008
    Postari in forum
    881
    Buna!Fetita mea are 3 ani si are rau de masina.Nu caldura o deranjaza ci felul de a conduce al soferului sau drumul in curbe.Daca soferul pune multe frane sau schimba brusc directia de mers i se face rau.De mica a avut probleme si am incercat sa nu-i mai dau sa pape lapte sau ceva mai fluid inainte de drum.Ii s-a facut de multe ori rau in taxi dar niciodata seara.Chiar si dimineata pe racoare a vomitat in taxi.Acum imi spune ca ii e rau dar o si vad ca se schimba la fata apoi incepe sa inghita in sec si sa se strambe.

Floricica Debutanta maridani's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2008
    Postari in forum
    881
    In avion n-a avut nimic.La decolare a adormit iar la intoarcere a fost treaza si n-a patit nimic.

Floricica Novice teodora33's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.04.2011
    Postari in forum
    329
    Citat Postat de qwer1 Vezi mesajul
    eu personal am rau de masina de cand ma stiu...ceea ce imi provoaca si acum greata cand merg cu masina e mirosul acela de odorizant din masina sau aerul inchis,caldura prea mare vara.Pot sa spun ca pe mine ma ajuta foarte mult statul pe scaunul din fata..cum ma asez in spate,cum ma ia voma,nu stiu care e explicatia.
    In avion nu am aboslut nimic.
    Exact din cauza odorizantului se simtea rau si a mea pe masina, mereu imi zicea ca nu ii place cum miroase; l-am scos, si o perioada cat nu a fost el, a fost destul de ok. Acum cand luam odorizante de masina, cumparam alaturi de ea, sa vedem daca ii place mirosul si nu ii provoaca rau. Iar daca se intampla asta din cauza aerului inchis, se poate da drumul la aerul conditionat(daca respectiva masina are, ca din cate stiu nu au toate). Daca se deschide geamul si este un copil in masina, sau un adult, poate raci, il poate trage curentul, asa ca mai bine este aerul conditionat. Noi avem mereu la noi, la drum lung, ceai de menta, lamaie, si metroclopramid, in mare parte functioneaza.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari