Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita cuculea's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2014
    Postari in forum
    22

Fara febra la raceala

Buna ziua.

Fetia mea are deja un an si o luna iar in tot acest timp nu a racit decat de doua ori, cand avea vreo 6 sau 7 luni, si acum o saptamana in urma. In ambele cazuri nu au fost raceli grave (dupa spusele medicului de familie), ci doar tuse, ochii lacrimand si nasul curgand. Prima raceala a fost mai usoara, a doaua ceva mai grava in sensul ca la tuse mai si rupea, mucozitatile mult mai abundente ,starea de rau mai pronuntata (nu era asa de vioaie) si putin rosu in gat.
    Ce ma nelinisteste este ca nu a facut niciodata febra. Doctora de familie nu s-a pronuntat in acest sens, dar din cate am auzit , nu este tocmai in regula sa nu faca febra.

Precizez ca am scos-o afara de foarte multe ori si nu am "infofolit-o" foarte tare, chiar si in iarna asta am stat cu ea afara foarte mult, a si dormit in carut...

Ca si protectie a imunitatii, i-am tot dat ulei de catina in lapte (5-6 picaturi pe zi) si mancare cat am considerat de sanatoasa (legume multe, carne de pui, lapte praf etc).

In luna Noiembrie 2013 i-am facut si niste analize la sange unde i-a gasit un deficit de fier, medicul de familie mi-a recomandat sa ii suplimentez picaturile de fier de la 5 pe zi la 8 pe zi.

Problema care ma framanta este cu privire la febra, toti cunoscutii care au copii mici , copiii au avut febra...este normal ca a mea sa nu fi facut deloc?

Multumesc
    Modificata de cuculea; 13.01.2014 la 09:23:28.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Din ce povestesti tu, nu vad nici un motiv de ingrijorare. Ai un copil sanatos, care se imbolnaveste rar.Ce nu am inteles eu, de ce ii dai ulei de ricin???

Floricica Nou Venita cuculea's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2014
    Postari in forum
    22
    Scuze...rectific...nu ulei de ricin...am vrut sa zic ULEI DE CATINA...nu stiu de ce mi-a iesit de ricin...

Modificat si in mesajul initial.

sadia
    Guest
    Deci.........daca ti-a spus ca e ingrijorator ca nu a facut febra,alta tampenie mai mare nu am auzit.!!!!!!!Rosu in gat daca nu a fost atat de "rosu",inseamna ca fetita are un sistem imunitar f bun,si inca nu a facut .
    Stai linistita ca are timp........eheeeee.!
    Sanatate multa!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Mamico, stai linistita, ca nu e nicio problema daca nu a facut copilul febra. Iti spun eu sigur ca nu iti doresti sa stai cu sufletul la gura la fiecare puseu de febra. Plus nopti nedormite ca sa il pazesti si sa verifici temperatura...
    Acum si eu ii am pe amandoi piticii virusati. Muci, ochi curgatori (Irini cred ca are deja conjunctivita, dar ne tratam), tuse... si fara febra. Nici nu mi-as dori! Cel mic are un an si cred ca s-a imbolnavit pana acum de vreo 7-8 ori, si aproape de fiecare data a avut si febra, de am zis de fiecare data ca mi-am pierdut cativa ani din viata din cauza stresului.
    E buna si febra asta la ceva, ca cica goneste mai repede virusul din corp, dar eu m-as bucura mai mult daca n-ar exista :)

Floricica Nou Venita Mokocici's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2012
    Postari in forum
    14
    Stai linistita,asta e doar un semn al unui copil bine dezvoltat si cu o imunitate buna. Pe Luca nu l-am cocolosit niciodata de frig, ba din contra,de cand era mic sufera de caldura,cu cat mai dezbracat cu atat mai fericit. Nu a fost racit decat de 2-3 ori si doar cand a luat virus de la verisoara-sa,chiar si atunci a facut forme usoare, muci si nas infundat,atat. Intr-un an si o luna nu a avut febra niciodata,nici la vaccine,nici chiar cand a avut otita. insanatosire grabnica! :-)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari