Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anig's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.05.2011
    Postari in forum
    3

Diagnostic nesigur, copil in suferinta

Buna ziua,
    Nu stiu pe cine si cum sa mai intreb ca sa ma inteleaga cineva.Am speranta ca aici voi gasi un raspuns.Am o fetita de 1 an si 4 luni care din pacate are mari probleme de sanatate...nu ,mai bine zis intortocheate.De la 7 luni a inceput sa nu inghita mancarea solida si semisolida....atunci am mers prima data la Tg Mures.Nu am rezolvat prea multe deoarece ,dupa 2 luni am ajuns iar acolo,dar la alt medic.Dupa 2 saptamani de investigatii au fost puse diagnosticele:reflux gastroesofagian,colagenoza,nefrocalcinoza,retard usor in dezvoltarea n.p.m.,distrofie gr,2,sindrom Wiliams in obs.S-a introdus trat cu corticoizi(prednison) si de la neurologie,dar dupa 6 luni suntem in acelasi stadiu:TOT 6 KG(atat aveam si inainte) ,TOT NU MANANCA decat lapte praf si acela in cantitati care scad uneori f mult,adica ajunge sa bea doar 400-500 ml /zi.Am fost internate iar!!!! de curand ,i s-a introdus cerebrolisin ,inafara de medicamentele care le lua si inainte si tot nimic.au trecut alte 3 saptamani in care copilul meu slabeste si fizic si psihic.Va rog sa ma indrumati unde am putea fi ajutate.
    Multumesc anticipat.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Nu stiu ce sa te sfatuiesc- incearca un test complex de alergii- uneori corpul consuma mai multe calorii incercand sa digere alimentele la care e alergic...

mada_lyna
    Guest
    incearca sa iei legatura cu vreun medic la spitalul Marie Curie din Bucuresti. eu stiu k sunt medici buni. Informatii generale - Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii - M.S. Curie Bucuresti

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Anig, ma doare atat de tare sufletul cand vad mamici si copii care se lupta cu asa suferinte... Imi pare rau, si sper ca in curand sa gasiti rezolvarea la problemele micutei.
    Cazul vostru imi aminteste de cel al fetitei unei cunostinte. Povestea a inceput acum in urma cu un an. Fetita avea 2 ani si 2 luni si era un copil aparent sanatos, mancacios si care arata fff bine (avea vreo 15kg). In perioada aceea mama astepta sa nasca si un baietel. Toate bune si frumoase. La vreo 20 de zile dupa ce a nascut, a venit cu ambii copii in parc. Printre altele, a inceput sa se planga de faptul ca fetita cea mare reactioneaza cam urat la venirea pe lume a fratiorului. Nu existau urme de gelozie sau agresiune, in schimb insa incepuse sa aiba tulburari de alimentatie si destul de des sa vomite seara inainte de culcare. Ne-am luat la revendere cu speranta ca data viitoare cand ne vom revedea, lucrurile sa isi fi revenit la normal.
    Data viitoare insa (peste vreo 3 luni), m-am intalnit doar cu mama copiilor la biserica si era fff trista. Imi spunea ca fetita nu mai vrea sa manance mare lucru, si ca chiar si putinul pe care il ingereaza, la putin timp il vomita. Ajunsese sa aiba 12 kg. Intre timp fusesera la aproape toata gama de medici, ultimul pe lista, la care urma sa mearga in viitor, fiind neurologul. I-am urat sanatate si ne-am despartit.
    Apoi, peste alte 2-3 luni, ne-am intalnit intamplator intr-un magazin de jucarii. Era impreuna cu cei 2 copii. Am avut un soc cand am vazut fetita, si nu am stiut cum sa ascund asta de pe fata mea... In viata mea nu mai vazusem un copil atat de slab... Situatia era la fel, nu primise niciun diagnostic concret... sau ma rog, nimic sigur. Asta era in luna aprilie, cand micuta avea 2 ani si 9 luni. Avea nici 10 kg, fiind destul de inaltuta pentru varsta ei!!!! Era atat de slaba, incat parca si ochisorii ii iesisera din orbite :(

Acum cateva saptamani insa, m-am bucurat enorm cand ne-am revazut din nou, si am vazut ca fetita arata ca un copil normal. Din aprilie si pana in septembrie (cand ne-am intalnit) a recuperat 7kg!!! Intre timp, dupa Paste, s-au internat de urgenta la spitalul de copii de aici, unde i-au facut toate investigatiile posibile. Diagnosticul real? BOALA CELIACA - intoleranta severa la gluten. Acest diagnostic nu are nicio legatura cu vreunul din cele precedente, puse de ceilalti medici care consultasera fetita.
    Acum fetita este bine, arata excelent, dar va trebui ca pe tot parcursul vietii sa evite alimentele care contin gluten. Nu are voie nici macar o frimitura de paine... si deja invata sa traiasca asa.

Ti-am spus povestea asta, ca sa vezi ca de multe ori medicii pot gresi, iar problema poate fi una la care nu te-ai fi asteptat vreodata.
    Inca o data ii doresc sanatate micutei tale, iar tie multa putere pentru a da de cap problemelor!

Floricica Nou Venita anig's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.05.2011
    Postari in forum
    3
    Va multumesc din suflet pentru sfaturile date.Referitor la cele povestite de Anna ,...aceste intamplari imi dau si mie speranta ca intr-o zi vom avea si noi un raspuns concret si ca vreodata imi pot vedea si eu fetita mancand,crescand,jucandu-se ca orice copil normal.As vrea sa intreb la ce spital exact au fost si la ce medic?Noi urmeaza sa mergem la Bucuresti,dar nu stiu inca unde.
    Va doresc multa sanatate !

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Citat Postat de anig Vezi mesajul
    Buna ziua,
    Nu stiu pe cine si cum sa mai intreb ca sa ma inteleaga cineva.Am speranta ca aici voi gasi un raspuns.Am o fetita de 1 an si 4 luni care din pacate are mari probleme de sanatate...nu ,mai bine zis intortocheate.De la 7 luni a inceput sa nu inghita mancarea solida si semisolida....atunci am mers prima data la Tg Mures.Nu am rezolvat prea multe deoarece ,dupa 2 luni am ajuns iar acolo,dar la alt medic.Dupa 2 saptamani de investigatii au fost puse diagnosticele:reflux gastroesofagian,colagenoza,nefrocalcinoza,retard usor in dezvoltarea n.p.m.,distrofie gr,2,sindrom Wiliams in obs.S-a introdus trat cu corticoizi(prednison) si de la neurologie,dar dupa 6 luni suntem in acelasi stadiu:TOT 6 KG(atat aveam si inainte) ,TOT NU MANANCA decat lapte praf si acela in cantitati care scad uneori f mult,adica ajunge sa bea doar 400-500 ml /zi.Am fost internate iar!!!! de curand ,i s-a introdus cerebrolisin ,inafara de medicamentele care le lua si inainte si tot nimic.au trecut alte 3 saptamani in care copilul meu slabeste si fizic si psihic.Va rog sa ma indrumati unde am putea fi ajutate.
    Multumesc anticipat.
    Buna seara, nu ne suneti cum a fost pana la 7 luni. Cum a aparut aceasta problema - a nu inghiti mancarea solida?
    In afara de problemele enuntate si de diagnostice, in ce stare e fetita? Vorbeste, se joaca?

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari