Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mony82's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    2

Despre concediu de ingrijirea copilului pentru al 5-lea copil

buna sunt o mamaica cu 5 copii .ultimul copil sa nascut pe 9 iulie 2011.as vrea sa stiu daca pot beneficia si cu al cincelea copil de concediu de maternitate?
    momentan sunt in concediu de maternitate cu fetita mea si ea inplineste 2 ani in 6 august.

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de mony82 Vezi mesajul
    buna sunt o mamaica cu 5 copii .ultimul copil sa nascut pe 9 iulie 2011.as vrea sa stiu daca pot beneficia si cu al cincelea copil de concediu de maternitate?
    momentan sunt in concediu de maternitate cu fetita mea si ea inplineste 2 ani in 6 august.
    Buna! Sa-ti traiasca copiii, sa te bucuri de ei!:) Din cate stiu eu, poti sa ai si 100 de copii, beneficiezi pentru fiecare de concediu de maternitate. Atat timp cat acest copil s-a nascut in cei 2 ani pe care ii stateai acasa cu fetita beneficiezi de concediu. Nu beneficiai de concediu doar daca copilul se nastea dupa cei 2 ani si doar daca nu ai fi inceput serviciu din nou.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Conform OUG111/2010, drepturile conferite prin lege se cuvin pentru fiecare dintre primele 3 nasteri sau , dupa caz , pentru primele 3 situatii prevazute la art 8 alin 2 din ordonanta.
    Ceilalti 4 copii au beneficiat de drepturile OUG 111? ( ma indoiesc :)) )
    La terminarea CCC1 , cand copilul va implini 2 ani poti intra in CCC2. Urmezi aceiasi pasi pt depunerea dosarului.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    o sa iei benii pentru ultimul nascut,dar vei renunta la cei care ii iei pt fetita,oricum face 2 anisori.sa-ti traiasca copilasii

Floricica Nou Venita mony82's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    2
    va multumesc mult pt raspunsurile voastre .sa va traiasca copii vostrii.am fost cu fiecare copil in concediu, sper sa pot lua si cu el macar un an daca mai mult nici nu.primul copil sa nascut pe 11 mai 2004 ,al 2 pe 29 dec 2006,al 3 pe 29 aug 2008 ,al 4 pe 6 aug 2009,iar cel mic pe 9 iul 2011.
    as vrea sa stiu unde pot citi acest articol de lege sa ma studiezi din el .va multumesc mult.
    Modificata de mony82; 22.07.2011 la 23:19:43.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    va multumesc mult pt raspunsurile voastre .sa va traiasca copii vostrii.am fost cu fiecare copil in concediu, sper sa pot lua si cu el macar un an daca mai mult nici nu.primul copil sa nascut pe 11 mai 2004 ,al 2 pe 29 dec 2006,al 3 pe 29 aug 2008 ,al 4 pe 6 aug 2009,iar cel mic pe 9 iul 2011.
    as vrea sa stiu unde pot citi acest articol de lege sa ma studiezi din el .va multumesc mult.

In normele metodologice scrie ca :
    (2) In aplicarea alin.(1), la stabilirea celor 3 nasteri si, dupa caz, a celor 3 situatii prevazute la art. 8 alin.(2) din ordonanta de urgenta, se iau in calcul si cele pentru care s-a beneficiat de concediu si indemnizatie, precum si de stimulent in baza Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr.7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, denumita in continuare Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.148/2005.

(3) Concediul fara plata indemnizatiei pentru cresterea copilului, prevazut la art.10 din ordonanta de urgenta, se cuvine dupa primele 3 nasteri sau, dupa caz, dupa primele 3 situatii prevazute la art. 8 alin.(2) din ordonanta de urgenta .

Al doilea copil este nascut in 2006, asta inseamna ca ai beneficiat de ICC in baza OUG148/2005. La fel si cu cei nascuti in 2008 si 2009. Se pare ca la cea din urma nastere nu mai beneficiezi de indemnizatie, conf OUG 111... dar ai dreptul la concediul fara plata.

Daca : (2) In situatia in care persoana se afla la a patra nastere ori urmatoarele sau, dupa caz, la a patra situatie prevazuta la art. 8 alin.(2) din ordonanta de urgenta ori urmatoarele si nu a beneficiat de drepturile mentionate la alin.(1), atunci, in intelesul ordonantei de urgenta, drepturile prevazute de aceasta se acorda.
    Asta inseamna ca daca nu ai primit indemnizatie conform legii, dar ti s-ar fi cuvenit ( la una dintre cele 3 nasteri incepand cu 2005) atunci acel drept ti se va acorda acum, la ultima nastere, din 2011.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari