Ultimele discutii din forum
    Lis
    Lis este offline.
    Floricica Nou Venita Lis's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2015
    Postari in forum
    2

Cosuri pe spate dupa nastere

Buna,

Am o fetita de 4 luni si la aproximativ o luna dupa nastere mi-a aparut o explozie de cosuri pe spate. dermatologul mi-a dat o crema cu manuka tree si mi s-a sugerat sa ma dau cu bicarbonat de sodiu in timpul dusului. Sunt constienta ca este pe baza hormonala si ca nu pot sa iau medicamente pentru ca alaptez. Ce alte solutii ati sugera, pentru ca pe langa kilogramele acumulate de care trebuie sa scap, mi-a mai aparut si acneea...si nu m-am confruntat niciodata cu ea inainte. Multumesc frumos!

Floricica Nou Venita Maria217's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.07.2015
    Postari in forum
    1
    si eu am probleme cu cosulrile de multa vreme si am incercat de toate. in schimb am descoperit niste (ca nah, am trecut acum la bio sa vad daca ma ajuta) cu lapte de capra. am citit ca sunt bune si pentru cosuri. nu stiu daca o sa ma ajute dar pielea nu mei e asa uscata daca il folosesc. poti sa le incerci. pote te ajuta.sunt mai scumpe.
    Modificata de littleprincess; 16.07.2015 la 11:52:29.

Floricica Cu Vechime Astrid22's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2013
    Postari in forum
    5.153
    Puteti incerca un fel de masca din pudra de argila cu apa purificata. Se face o Pasta si se aplica pe zonele cu Probleme, se lasa pana se usuca si apoi se spala.

la baie/dus folositi un burete de baie abraziv dar nu exagerat. Este recomandat sa sterilizati periodic buretele.

Nu folositi pe zonele cu Probleme sapun si /sau geluri de dus - mai bine spalati cu apa chioara sau cu ceai de musetel. Parerea mea este ca toate chimicalele si parfumurile continute in produsele astea fac mai rau in cazul acneei.

Zeama de lamaie este si ea benefica in tratamentul acneei, in combinatie cu bicarbonat de sodiu. 2 lingurite de bicarbonat cu o lingurita zeama de lamaie, se face o Pasta (dupa ce "fierbe") si se tine 15-20 min dupa care se spala.

La unele persoane a ajutat spalarea cu apa in care a fiert fasole verde sau apa in care s-a fiert busuioc (ca. 20 min de fierbere). Cataplasme cu usturoi am mai auzit dar nu stiu pe nimeni care sa fi incercat vreodata.

O zi buna va doresc!

Floricica Nou Venita andriusca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2015
    Postari in forum
    10
    Si eu am avut o explozie de papiloame dupa nastere. Si, dupa cum se stie astea nu trec, doar se inmultesc. Le cauterizez pe cele care ma deranjeaza, periodic. Oare exista macar ceva care sa le incetineasca inmultirea. Dermatologul meu nu mi-a dat nici o solutie.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari