Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita lalaislovy's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2013
    Postari in forum
    1

Voi lua indemnizatie pentru bebe?

va rog sa ma lamuriti si pe mn daca iau sau nu indemnizatie pt bebe....am terminat facultatea, apoi am stat acasa un an, acum m-am inscris la master si la o postliceala si sunt in primul an la ambele, si am ramasa insarcinata, acum sunt in 5 luni si ceva. Dar nu stiu daca pot sa iau indemniyatia sau nu.... cn ma poate ajuta k un rasp ?

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    din cate stiu eu atata timp cat esti in scoala la zi ar trebui sa iei. suna la itm sau asistenta sociala si intreaba si o sa iti spuna exact

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    daca in cele 12 luni anterioare nasterii copilului ai urmat cursurile de zi a unei institutii de invatamant superior, da.

Floricica Nou Venita Babyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.09.2012
    Postari in forum
    52
    eu sunt in primul an de facultate si sunt insarcinata in 32 de saptamani. cand m-am interesat de indemnizatie mi-a pus o intrebare de genu "ai urmat facultatea fara intrerupere?" adica daca dupa ce am terminat liceul tot in acelasi an m-am dus la facultate, si am spus da...mie mi s-a spus ca beneficiez de indemnizatie fara nicio problema, cred ca acelasi lucru e si la tine, numai ca daca am inteles eu bine tu ai facut pauza de un an nuh? atunci nu stiu...eu mam dus la primarie si am intrebat, dute si tu ca sa clarifici ca nu strica indemnizatia, mai ales ca atunci cand vine un bebe cheltuielile sunt mai mari...te pup si ai grija de tine si mai ales de bebe :*

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de lalaislovy Vezi mesajul
    va rog sa ma lamuriti si pe mn daca iau sau nu indemnizatie pt bebe....am terminat facultatea, apoi am stat acasa un an, acum m-am inscris la master si la o postliceala si sunt in primul an la ambele, si am ramasa insarcinata, acum sunt in 5 luni si ceva. Dar nu stiu daca pot sa iau indemniyatia sau nu.... cn ma poate ajuta k un rasp ?
    Daca inca urmezi cursurile la zi, fie la postliceala sau de master, ai dreptul la indemnizatie; important este sa nu intrerupi aceste cursuri,( sa nu renunti la scoala) si nicidecum sa existe o continuitate intre cursurile de la facultate si cele de master /postuniversitare.
    Modificata de Krisstina; 03.03.2013 la 14:36:01.

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de Babyy Vezi mesajul
    eu sunt in primul an de facultate si sunt insarcinata in 32 de saptamani. cand m-am interesat de indemnizatie mi-a pus o intrebare de genu "ai urmat facultatea fara intrerupere?" adica daca dupa ce am terminat liceul tot in acelasi an m-am dus la facultate, si am spus da...mie mi s-a spus ca beneficiez de indemnizatie fara nicio problema, cred ca acelasi lucru e si la tine, numai ca daca am inteles eu bine tu ai facut pauza de un an nuh? atunci nu stiu...eu mam dus la primarie si am intrebat, dute si tu ca sa clarifici ca nu strica indemnizatia, mai ales ca atunci cand vine un bebe cheltuielile sunt mai mari...te pup si ai grija de tine si mai ales de bebe :*
    Tu chiar ai urmat cursuri universitare, daca da, in ce domeniu ? Te intreb pentru ca citindu-ti textul am senzatia ca nu ...

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de supermami Vezi mesajul
    daca in cele 12 luni anterioare nasterii copilului ai urmat cursurile de zi a unei institutii de invatamant superior, da.
    Gresit: daca femeia naste in perioada in care frecventeaza cursurile de zi ale unei institutii de invatamant acreditata, fara intrerupere (adica sa nu abandoneze scoala) , are dreptul la indemnizatie. NU este necesar ca anterior nasterii sa fi mers 12luni la cursuri. Termenul respectiv se aplica doar salariatelor, nu elevelor/studentelor/masterandelor/doctorandelor.
    Modificata de Krisstina; 03.03.2013 la 17:47:17.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari