Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta nasturel's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2010
    Postari in forum
    1.156

Violenta fizica si verbala in cuplu

buna ziua,

nu stiu daca postez bine aici intrebarea mea: se poate reclama undeva violenta verbala si fizica din cuplu? se poate face ceva ca acea persoana sa inceteze sa-ti mai faca rau?

Floricica Debutanta nasturel's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2010
    Postari in forum
    1.156
    as dori un raspuns de la cineva avizat.....nu vreau pareri....

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    sunt convinsa ca sunt si persoane avizate...dar pana apare cineva eu te sfatuiesc sa mergi la politie!este primul pas pe care il poti face!

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de nasturel Vezi mesajul
    buna ziua,

nu stiu daca postez bine aici intrebarea mea: se poate reclama undeva violenta verbala si fizica din cuplu? se poate face ceva ca acea persoana sa inceteze sa-ti mai faca rau?
    Primul pas pe care trebuie sa-l faci este sa mergi la IML si sa obtii un certificat medico-legal din care sa reiasa ca ai fost agresata fizic . Cu acest certificat mergi la sectia de politie de care apartii si faci o plangere penala impotriva sotului agresor. Daca actiunea penala se pune in miscare, la plangerea prealabila facuta de tine, ai posibilitatea ca in instanta sa ceri un ordin de protectie, pe o perioada limitata, chiar daca nu s-a dat o hotarare definitiva in cauza.

Ordinul de protectie poate contine urmatoarele obligații sau interdicții:
    a) evacuarea temporară a agresorului din locuința familiei, indiferent dacă acesta este titularul dreptului de proprietate;
    b) reintegrarea victimei și, după caz, a copiilor, în locuința familiei;
    c) limitarea dreptului de folosință al agresorului numai asupra unei părți a locuinței comune atunci când aceasta poate fi astfel partajată încât agresorul să nu vină în contact cu victima;
    d) obligarea agresorului la păstrarea unei distanțe minime determinate față de victimă, față de copiii acesteia sau față de alte rude ale acesteia ori față de reședința, locul de muncă sau unitatea de învățământ a persoanei protejate;
    e) interdicția pentru agresor de a se deplasa în anumite localități sau zone determinate pe care persoana protejată le frecventează ori le vizitează periodic;
    f) interzicerea oricărui contact, inclusiv telefonic, prin corespondență sau în orice alt mod, cu victima;
    g) obligarea agresorului de a preda poliției armele deținute;
    h) încredințarea copiilor minori sau stabilirea reședinței acestora.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari