Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de zamfi_ram Vezi mesajul
    si daca mama nu are servici si tatal vrea sa ia concediul de crestare copil ,atunci cum se mai procedeaza,el poate lua sau nu concediu?
    Este aceeasi procedura: tatal va depune dosarul pentru CCC dupa nasterea copilului, si revine la serviciu mai devreme cu o luna, cand mama va sta acasa cu copilul.
    Modificata de Krisstina; 09.03.2012 la 10:28:17.

Floricica Nou Venita alinasd's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2012
    Postari in forum
    4
    Buna ziua.Se poata sa-mi raspunda cineva la 2 intrebari?Multumesc.

1. Daca sotia nu lucreaza si eu da,pot lua eu 2 ani concediu pt. cresterea copilului?
    2. Cum se da stimulentul de insertie?,doar daca ma intorc la munca inapoi in primul an,ca nu inteleg?

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de alinasd Vezi mesajul
    Buna ziua.Se poata sa-mi raspunda cineva la 2 intrebari?Multumesc.

1. Daca sotia nu lucreaza si eu da,pot lua eu 2 ani concediu pt. cresterea copilului?
    2. Cum se da stimulentul de insertie?,doar daca ma intorc la munca inapoi in primul an,ca nu inteleg?
    Daca tatal se califica pentru obtinerea indemnizatie de crestere a copilului, evident ca poate intra in CCC de 1 sau 2 ani. Optiunea trebuie stabilita de la bun inceput, pe percurs NU se mai poate reveni asupra ei, odata aleasa. Stimulentul de insertie se acorda in situatia in care s-a ales optiunea CCC pentru 1 an si parintele se intoarce la serviciu mai inainte de implinirea de catre copil a varstei de 1 an. De exmpl: copilul implineste 1 an pe data de 5 mai; parintele trebuie sa se intoarca la serviciu oricand, pana in data de 4 mai.

Membru inregistrat la
    04.03.2012
    Postari in forum
    4
    V-a multumesc mult pt.raspuns.

Ce inseamna daca "tatal se califica"?trebuie urmat un curs sau va referiti ,ca trebuiesc indeplinite cerintele stabilite prin lege?
    La Stimulentul de insertie,deci practic primesc din prima luna nu mai mult de 1200Ron +500Ron,imediat ce am ales ccc pe 1 an si ma pot intoarce la munca sa zic de pe 3 mai?

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de alinasd Vezi mesajul
    V-a multumesc mult pt.raspuns.

Ce inseamna daca "tatal se califica"?trebuie urmat un curs sau va referiti ,ca trebuiesc indeplinite cerintele stabilite prin lege?
    La Stimulentul de insertie,deci practic primesc din prima luna nu mai mult de 1200Ron +500Ron,imediat ce am ales ccc pe 1 an si ma pot intoarce la munca sa zic de pe 3 mai?
    Adica : tatal indeplineste conditiile de acordare a indemnizatiei. :)
    Daca s-a ales varianta CCC de 1 an, si parintele se intoarce la serviciu, el va primi salariul cu care este incadrat, plus stimulentul, si NU 75% din salariul net si stimulent.

Membru inregistrat la
    04.03.2012
    Postari in forum
    4
    Foarte multumesc!!Un MARTIE cu multe martisoare,flori ,dragoste,sanatate maxima!!Toate cele bune la toti.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Citat Postat de biak Vezi mesajul
    Buna fetelor,

In situatia in care tatal este beneficiarul indemnizatiei pentru cresterea copilului ce se intampla cu acea luna de concediu?????
    Corect intrebat.Avem un angajat care isi va lua CCC pt ca sotia nu-l poate lua.Ce se intampla in cazul acesta?

Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Citat Postat de Krisstina Vezi mesajul
    Adica : tatal indeplineste conditiile de acordare a indemnizatiei. :)
    Daca s-a ales varianta CCC de 1 an, si parintele se intoarce la serviciu, el va primi salariul cu care este incadrat, plus stimulentul, si NU 75% din salariul net si stimulent.
    Cat reprezinta stimulentul?E un anumit procent din salariu?

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de eliza rares Vezi mesajul
    Corect intrebat.Avem un angajat care isi va lua CCC pt ca sotia nu-l poate lua.Ce se intampla in cazul acesta?
    Am raspuns la intrebarea asta; Se intampla acelasi lucru: tatal va veni mai devreme cu o luna la serviciu, iar mama va sta cu copilul.
    Stimulentul de insertie nu se acorda in procente , este o suma fixa- 500 lei/luna.
    Modificata de Krisstina; 09.03.2012 la 10:28:57.

Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Multumesc, Krisstina.Am observat tarziu ca deja ai raspuns la intrebare.Mea culpa.

Floricica Cu Vechime mikis_id's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2007
    Postari in forum
    8.897
    buna dimineata....se pare ca nu s a mai discutat subiectul de mult...sa va spun ce am aflat eu punand o intrebare la ITM....

taticul va sta o luna acasa cand va decide ...nu conteaza perioada de concediu aleasa de mama...deci poate fi imediat dupa nastere sau poate fi la 11 luni sau la 1 an si 11 luni....va primi indemnizatie pe acea luna aferenta salariului lui....

dupa ce am aflat astea le am spus a lor mei....la care taicamiu m a bagat in ceata ca cica mamica va munci moca acea luna in care taticul va sta acasa....voi stiti ceva referitor la asta?.....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari