Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita florentina0403's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2013
    Postari in forum
    1

Amenintator Sunt insarcinata si am fost data afara de la serviciu

Buna, Sunt cam noua pe aceste site si e foarte interesant si tocmai de aceea indraznesc sa intreb si eu un lucru legat de o problema:
    Sunt angajata, de fapt am fost, la sc.Automobile Dacia sa. cu contract pe perioada determinata din data de 02.06.2011,(mi s-a facut intai contract pe 3 luni, apoi prelungire pe inca 1 an, apoi pe inca unul si in septembrie pe inca 2 luni). In luna iulie a aceestui an am ramas insarcinata,iar in luna august am anuntat la locul de munca in scris si cu acte doveditoare.iar pe data de 02 11 2013 mi-a expirat contractul si nu mi-a mai fost prelungit, pe motiv ca nu le convine sa ma plateasca si sa tau acasa si ca o sa imi gaseasca inlocuitoare, asta mi-a spus directoarea in fata.
    Ce drepturi am in acest caz si cum ar trebui sa procedez?
    TOTUSI DIN CATE AFLASEM EU, NU MAI AVEAU DREPT SA MA DE AFARA ATATA TIMP CAT II ANUNTASEM SI AVEAM MAI MULT DE 1 AN LUCRAT LA EI.
    Va multumesc anticipat!

sadia
    Guest
    Nu mi se pare logic si normal sa scrie orice nou venita ca e nou venita(nu are nici o relevanta,suntem toti egal pe forum)..........oricum bine ai venit.Intr/o situatie semanatoare a fost verisoara lu barbatimiu a,a fost la fortele de munca si de acolo au indreptat/o catre un avocat sau ceva de genul.......
    Mai asteapta mamici cu raspunsuri......

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    si mie imi expira contractul, eu insarcinata fiind. am sunat la itm si mi-au spus ca e perfect legal. nu au voie sa te dea afara daca ai contractul pe perioada nedeterminata, dar daca tie ti s-a gatat contractul au dreptul sa nu ti-l prelungeasca...imi pare rau!

sadia
    Guest
    Din cate stiu eu daca anunti ca esti insarcinata nu te mai pot da afara..........sigura nu sunt,mie teama sa nu confund legile,totusi intereasa/te..

Floricica Nou Venita andreyutza_luca's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2013
    Postari in forum
    93
    Citat Postat de florentina0403 Vezi mesajul
    Buna, Sunt cam noua pe aceste site si e foarte interesant si tocmai de aceea indraznesc sa intreb si eu un lucru legat de o problema:
    Sunt angajata, de fapt am fost, la sc.Automobile Dacia sa. cu contract pe perioada determinata din data de 02.06.2011,(mi s-a facut intai contract pe 3 luni, apoi prelungire pe inca 1 an, apoi pe inca unul si in septembrie pe inca 2 luni). In luna iulie a aceestui an am ramas insarcinata,iar in luna august am anuntat la locul de munca in scris si cu acte doveditoare.iar pe data de 02 11 2013 mi-a expirat contractul si nu mi-a mai fost prelungit, pe motiv ca nu le convine sa ma plateasca si sa tau acasa si ca o sa imi gaseasca inlocuitoare, asta mi-a spus directoarea in fata.
    Ce drepturi am in acest caz si cum ar trebui sa procedez?
    TOTUSI DIN CATE AFLASEM EU, NU MAI AVEAU DREPT SA MA DE AFARA ATATA TIMP CAT II ANUNTASEM SI AVEAM MAI MULT DE 1 AN LUCRAT LA EI.

Va multumesc anticipat!

Bine ai venit!!!
    Si eu am patit acelasi lucru, desi lucrez (lucram) in strainatate, nu mi s-a mai prelungit contractul, desi ca si in cazul tau, aveam mai mult de un an de zile la ei. Am sunat in RO la o amica ce lucreaza in cadrul ITM-ului si am intrebat-o daca in RO este aceeasi lege si mi-a zis ca da... deci, ca si in al meu caz... ei nu erau obligati sa te tina, decat in cazul in care aveai contract nelimitat. Nu are absolut nici o importanta ca ai anuntat la munca. Si eu am ramas gravida in martie si in aprilie am anuntat ca voi avea bebe, iar in august mi-a expirat contractul si nu mi l-au mai prelungit. Aici este in felul urmator... singura conditie este ca pana la expirarea contractului nu au voie sa te dea afara si se aplica programul special ptr gravide (ore reduse de lucru, pauze mai dese, libere mai multe, fara ore de noapte, etc)...cred ca si in RO sunt asemanatoare legile, mai ales ca e vorba de legislatia Uniunii Europene, si in majoritateta tarilor membre, legile sunt cam aceleasi (daca se respecta sau nu, asta este partea a doua :D )... imi pare rau ca te dezamagesc :( pup si sa ai parte de o sarcina usoara si sa fii sanatoasa si tu si bebica!
    Modificata de andreyutza_luca; 09.11.2013 la 10:42:34.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    tu ai avut contract pe perioada determinata, deci ei nu au nicio obligatie indiferent daca esti sau nu insarcinata. La expirarea perioadei contractului de munca, acesta nu se prelungeste automat.Tu nu ai fost data afara, doar ti-a expirat contractul...e o mare diferenta!

sadia
    Guest
    Acum am citit mai bine.........da fetele au dreptate.

Floricica Nou Venita nicoleta_v's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2013
    Postari in forum
    18
    Salut! Dupa expirarea contractului, poti sa ceri ajutor de somaj si de acolo intri in concediu de maternitate pentru ca slabe sanse sa te mai angajeze cineva in conditiile date. (poate part time sau la fel, pe durata determinata pana nasti). Dar cred ca cea mai buna varianta este sa-ti depui actele pt somaj...Succes!

Floricica Avansata luss's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Buna ziua!Asa cum au scris fetele mai sus, contractul individual de munca pe eperioada determinta nu il obliga pe angajator sa il prelungeasca la expirarea termenului pentru care a fost incheiat. Insa, asa cum spunea Nicoleta_v, poti aplica pentru somaj, si vei avea pe perioada acestuia toate drepturile de care te-ai fi bucurat ca anagajata, inclusiv concediu medical, de lauzie, concediu pentru ingrijirea copilului, etc., acestea intrerupand somajul. Du-te de urgenta la AJOFM intereseaza-te si depune actele.

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Faci confuzie de termeni. Tu NU ai fost data afara, tie ti s-a terminat contractul!
    Angajatorul nu are absolut nici o obligatie sa ti-l reinnoiasca, indiferent de perioada contractului sau de starea ta sanatate.
    Daca erai angajata pe perioada nedeterminata, era alta mancare de peste.

Floricica Nou Venita andreyutza_luca's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2013
    Postari in forum
    93
    Si eu am procedat la fel...s-a incheiat contractul, nu l-au mai prelungit, fuga la Arbeitsamt (fortele de munca), am depus actele de somaj...mi-au zis ca eventual as putea ca sa-mi gasesc ceva de munca, dar in cazul meu nu mai ma angaja nimeni, aveam 6 luni si 1/2 si am intrat in somaj. Aici se intra in prenatal cu 6 saptamani inainte de nastere, deci ptr o luna si ceva de zile nu s-a „suparat„ statul german ca m-a platit! Si acum am primit bani prin casa de sanatate la care sunt asigurata de la fostul angajator (practic somajul s-a incheiat), si tot asa dupa ce voi naste in primele 2 luni de viata a bebelusei. Apoi intra ajutorul de maternitate de la stat, alocatia copilului (aia pana la 18 ani) si eventual daca doresc sa ma inscriu la un fel de alocatie sociala ptr „biberoane, lapte, pampersi„ ceea ce voi face! Numai bine si sper sa-ti rezolvi problemuta! SARCINA USOARA!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari