Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Aura_ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2012
    Postari in forum
    2

Stimulentul de insertie poate fi luat de catre sot?

buna ziua!ce as dori sa va intreb eu dragii mei....am inteles ca pt a beneficia de indemnizatia de crestere a copilului trebuie sa ai ultimele 12 luni continuitate pe cartea de munca..ori eu nu indeplinesc aceasta conditie.urmeaza sa nasc in aprilie 2013.deci nu pot lua indemnizatia de crestere a copilului.dar stimulent de insertie pot lua?daca nu pot eu lua atunci sotul meu ar putea lua stimulentul de insertie?el are vechime continua fiind politist...dar el nu doreste sa intre in concediu de maternitate ci sa mearga in continuare la serv si sa putem lua acel stimulent de insertie de 500 ron care ne ar fi de mare folos eu nelucrand in prezent...se poate acest lucru?si daca da cum trebuie procedat?va multumim anticipat pt opniile obiective si documentate.

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Concediu crestere copil pana la varsta de 1 an: persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de CCC cu indemnizatia lunara corespunzatoare decid sa se reintoarca in campul muncii inainte de implinirea de catre copil a varstei de 1 an , au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 500 lei pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani, cu suspendarea indemnizatiei lunare.

Acte necesare in obtinerea stimulentului de insertie:
    • cerere tip (Anexa 1 la HG 52/31.01.2011)
    • actul de identitate al solicitantului (copie și original);
    • certificatul de nastere al copilului pentru care se solicita dreptul (copie si original)
    • Stimulentul de insertie

certificatele de nastere ale tuturor copiilor nascuti dupa data de 1 ianuarie 2006 (copie si original);
    • certificat casatorie (copie si original);
    • livret de familie (copie si original);
    • adeverinta tip eliberata de angajator, din care sa rezulte ca persoana indreptatita :
    - a beneficiat de concediu de maternitate (pre si postnatal), (sa se precizeze perioada),
    - a realizat venituri salariale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului Fiscal, timp de 12 luni anterior datei nasterii copilului (nu intereseaza cuantumul acestora);
    • realizeaza venituri în prezent, cu precizarea datei (zi/luna/an) de reluare a activitatii;
    • dosar cu sina din carton (coperti intregi);
    • extras de cont
    In situatia stabilirii dreptului la stimulentul de insertie pentru persoana care desi are dreptul nu solicita acordarea concediului pentru cresterea copilului cu durata de 1 an cererea este insotita de actele doveditoare necesare stabilirii acestui drept.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de Aura_ro Vezi mesajul
    buna ziua!ce as dori sa va intreb eu dragii mei....am inteles ca pt a beneficia de indemnizatia de crestere a copilului trebuie sa ai ultimele 12 luni continuitate pe cartea de munca..ori eu nu indeplinesc aceasta conditie.urmeaza sa nasc in aprilie 2013.deci nu pot lua indemnizatia de crestere a copilului.dar stimulent de insertie pot lua?daca nu pot eu lua atunci sotul meu ar putea lua stimulentul de insertie?el are vechime continua fiind politist...dar el nu doreste sa intre in concediu de maternitate ci sa mearga in continuare la serv si sa putem lua acel stimulent de insertie de 500 ron care ne ar fi de mare folos eu nelucrand in prezent...se poate acest lucru?si daca da cum trebuie procedat?va multumim anticipat pt opniile obiective si documentate.
    Stimulentul de insertie se cuvine persoanei care lucreaza, sotul tau are aceasta posibilitate. El poate sa opteze pt stimulent fara sa fie nevoit sa intrerupa serviciul, dar cererea si plata stimulentului de insertie se va face dupa cele 42 de zile de concediu postnatal obligatoriu, al mamei, nu mai devreme. Veti primi 500 lei lunar pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.

Floricica Nou Venita oana2424's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2012
    Postari in forum
    35
    da eu sunt in aceeasi situatie...se da 2 ani.nu stiu care sunt demersurile dar sigur poti lua.

Floricica Nou Venita Aura_ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2012
    Postari in forum
    2
    va multumesc frumos pt informatii.deci sotul meu pt lua acel supliment de insertie fara a sta o zi in concediu dar numai dupa ce eu ca si mamica stau in acel concediu postnatal cel putin 42 de zile.concediu postnatal este acordat de medicul de fam sau de cel ginecolog?daca nu lucrezi se considera concediu postnatal primele 42 de zile dupa nasterea copilului?

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de Aura_ro Vezi mesajul
    va multumesc frumos pt informatii.deci sotul meu pt lua acel supliment de insertie fara a sta o zi in concediu dar numai dupa ce eu ca si mamica stau in acel concediu postnatal cel putin 42 de zile.concediu postnatal este acordat de medicul de fam sau de cel ginecolog?daca nu lucrezi se considera concediu postnatal primele 42 de zile dupa nasterea copilului?
    Da, dupa cele 42 de zile, tatal copilului isi poate depune dosarul pt obtinerea stimulentului.Daca ai cotizat la CAS ai drept si la concediu postnatal platit ( minimul legal ). Medicul curant - ginecolog sau medicul de familie, depinde de situatie.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari