Ultimele discutii din forum
  1. #1
    Floricica Nou Venita nicor's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2012
    Postari in forum
    1

    Stimulentul de insertie

    Buna ziua,

    Stie cineva cu cat timp inainte de terminarea concediului de crestere copil de 1 an trebuie sa iti reiei activitatea astfel incat sa primesti stimulentul de insertie?
    situatia mea e urmatoarea: copil nascut pe 30 iulie, concediu crestere copil 1 an. Astfel anul viitor Cand ar trebui sa ma intorc la lucru - cunoscand faptul ca si tatal trebuie sa stea in ccc o luna - prima zi de lucru ar trebui sa fie 30 iunie. Pentru a optine stimulentul cu cat timp inainte fata de 30 iunie ar trebui sa reincep activitatea?


    Multumesc,

  2. #2
    Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de nicor Vezi mesajul
    Buna ziua,

    Stie cineva cu cat timp inainte de terminarea concediului de crestere copil de 1 an trebuie sa iti reiei activitatea astfel incat sa primesti stimulentul de insertie?
    situatia mea e urmatoarea: copil nascut pe 30 iulie, concediu crestere copil 1 an. Astfel anul viitor Cand ar trebui sa ma intorc la lucru - cunoscand faptul ca si tatal trebuie sa stea in ccc o luna - prima zi de lucru ar trebui sa fie 30 iunie. Pentru a optine stimulentul cu cat timp inainte fata de 30 iunie ar trebui sa reincep activitatea?


    Multumesc,
    Faci cerere de incetare a suspendarii CIM cu o saptamana inainte de 30 iunie; initial tu poti incepe serviciul si pe 28 iunie, cu doua zile inainte de implinirea termenului, dar trebuie sa ai grija la formalitatile ce trebuiesc facute inainte de inceperea serviciului, sa nu depasesti termenul.

  3. #3
    Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    pincepi activitatea pe 29 iulie, ideea e sa fie inainte de a face copilul un an, nu conteaza daca incepi mai devreme cu o zi sau cu o luna. pe urma (nu e neaparat sa fie imediat, eu am fost dupa 3 saptamani sa depun actele pentru stimulent si mi l-a dat incepand cu ziua in care am inceput serviciul), iei o adeverinta de la serviciu ca ai inceput serviciul si o duci acolo unde ai depus actele pentru indemnizatie. succes!

  4. #4
    Floricica Nou Venita Ambrosia's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.12.2012
    Postari in forum
    2
    De retinut:


    - Persoanele care au nascut dupa data de 1 ianuarie 2011 si au optat pentru concediu si indemnizatie de pana la 1 an si se reintorc la serviciu oricand pe perioada concediului, vor primi un stimulent lunar in valoare de 500 lei pana cand copilul implineste varsta de 2 ani (in baza OUG 111/2010).

    - Daca, in perioada in care persoana beneficiaza de stimulent de insertie, doreste sa i se acorde concediu fara plata (prevazut de art. 6 din OUG 111/2010), atat pe aceasta perioada, precum si la reluarea activitatii, nu va mai putea beneficia de stimulentul de insertie.
    Atentie, asadar: chiar daca persoana indeplineste conditiile pentru a beneficia de stimulent, in momentul in care va solicita concediu fara plata, acest drept se suspenda.

    - Conform art. 25 din OUG 111/2010, este interzis angajatorului sa inceteze raporturile de munca sau de serviciu in cazul salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie. Se cunoaste, de asemenea, ca angajatul revenit din CCC, nu poate fi concediat pe o perioada de pana la 6 luni, perioada considerata de acomodare.



    - Pe perioada concediilor medicale, concediilor pentru ingrijirea copilului bolnav sau altor tipuri de concedii reglementate de OUG 158/2005, aprobata cu modificari ?i completari prin Legea 399/2006, deoarece in aceste perioade sunt realizate venituri supuse impozitului pe venit, respectiv venituri din salarii, activitati independente sau agricole, persoana poate beneficia de stimulentul de insertie.

  5. #5
    Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    eu sunt o mamica care a nascut in august 2011, cu optiunea de 2 ani. cand avea copilul un an si 2 saptamani (2012), m-am reintors la munca. atunci mi s-a spus ca fara stimulent, optiunea de 2 ani nu poate fi schimbata. intre timp, in octombrie a aparut o lege in care se acorda stimulent si mamelor care au optat pt 2 ani dar s-au intors mai repede la munca. mai trebuia dupa aceasta lege sa apara normativa sau aprobarea- ma scuzato, nu cunosc termenii legali, sa se paota aplica acea lege. ieri am fost anuntata ca a aparut acea aprobare si sa-mi depun dosarul cat mai repedept ca beneficiez de stimulentul de insertie. nu se stia insa, exact de cand se acorda: de cand a aparut legea sau acea normativa.
    asadar, daca sunteti mamici in situatia mea, informati-va! Krisstina poate ne ajuta

  6. #6
    Floricica Nou Venita oanabc's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.02.2013
    Postari in forum
    1

    buna seara!

    Buna seara,am si eu nevoie de o informatie.sunt insarcinata in 2 luni si sunt casnica.sotul meu lucreaza si as vrea sa va intreb daca poate beneficia de stimulentul de insertie?si daca poate lucra in continuare fara sa stea acasa deloc?cum pot proceda?

  7. #7
    Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de oanabc Vezi mesajul
    Buna seara,am si eu nevoie de o informatie.sunt insarcinata in 2 luni si sunt casnica.sotul meu lucreaza si as vrea sa va intreb daca poate beneficia de stimulentul de insertie?si daca poate lucra in continuare fara sa stea acasa deloc?cum pot proceda?
    Sotul poate depune dosarul pt obtinerea stimulentului de insertie; evident ca trebuie sa lucreze, acesta este si scopul stimulentului, ca parintele sa nu intrerupa munca.Dupa nasterea copilului , cu certificatul de nastere al celui mic si restul actelor necesare, va face dosarul pt stimulent , dosar pe care va trebui sa-l depuna la primaria de care apartineti cu domiciliul. Stimulentul se va plati dupa efectuarea celor 42 de zile obligatorii de postnatal ale tale.

  8. #8
    Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de avvva Vezi mesajul
    eu sunt o mamica care a nascut in august 2011, cu optiunea de 2 ani. cand avea copilul un an si 2 saptamani (2012), m-am reintors la munca. atunci mi s-a spus ca fara stimulent, optiunea de 2 ani nu poate fi schimbata. intre timp, in octombrie a aparut o lege in care se acorda stimulent si mamelor care au optat pt 2 ani dar s-au intors mai repede la munca. mai trebuia dupa aceasta lege sa apara normativa sau aprobarea- ma scuzato, nu cunosc termenii legali, sa se paota aplica acea lege. ieri am fost anuntata ca a aparut acea aprobare si sa-mi depun dosarul cat mai repedept ca beneficiez de stimulentul de insertie. nu se stia insa, exact de cand se acorda: de cand a aparut legea sau acea normativa.
    asadar, daca sunteti mamici in situatia mea, informati-va! Krisstina poate ne ajuta
    Se aplica de la data publicarii respectivei legi/ordonante in MO, si nu de la data aparitiei normelor metodologice.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari