Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita bianca_barcaru's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2012
    Postari in forum
    1

Nefericire Somaj in timpul sarcinii

Lucrez de aproape doi ani la actualul loc de munca. In luna noiembrie a anului trecut am ramas insarcinata.:) Din cauza crizei, patroana noastra doreste sa faca restructurari.
    Intrebare: ce se intampla daca incepand de luna viitoare, voi intra in somaj? Voi mai putea beneficia de indemnizatia de crestere a copilului? Nasterea va avea loc in luna august.
    Ar mai exista si alta varianta, sa imi reduca programul la jumatate de norma. In acest caz ce se va intampla? Pot beneficia de indemnizatie?

Multumesc si astept un raspuns

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    in caz ca intri in somaj, vei beneficia de indemnizatie, cu conditia ca somajul sa fie pana cand nasti, deasemenea si daca ti se va reduce programul de lucru. conditia ca sa ai dreptul la indemnizatie e sa contribui sub orice forma. bafta multa si nu te stresa prea tare!

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de bianca_barcaru Vezi mesajul
    Lucrez de aproape doi ani la actualul loc de munca. In luna noiembrie a anului trecut am ramas insarcinata.:) Din cauza crizei, patroana noastra doreste sa faca restructurari.
    Intrebare: ce se intampla daca incepand de luna viitoare, voi intra in somaj? Voi mai putea beneficia de indemnizatia de crestere a copilului? Nasterea va avea loc in luna august.
    Ar mai exista si alta varianta, sa imi reduca programul la jumatate de norma. In acest caz ce se va intampla? Pot beneficia de indemnizatie?

Multumesc si astept un raspuns
    Daca te vei gasi in somaj in momentul in care ai dreptul sa intri in concediu prenatal, iti este asigurata continuiatetea in munca, necesara obtinerii indemnizatiei; si in situatia in care ti se micsoreaza programul de lucru ( chiar si la 2 ore pe zi) tot esti eligibila pt obtinerea indemnizatiei.
    Tu nu ai anuntat in scris angajatorul ca esti insarcinata?

Floricica Senior carla24's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2009
    Postari in forum
    3.005
    Am si eu o intrebare daca puteti sa ma ajutati:
    Eu sunt in concediu ingrijire copil pana in mai si as mai vrea sa fac un bebe dar firma la care am lucrat se inchide daca din mai intru in somaj pot primi indemnizatie ptr. bebe 2 care ar trebui sa se nasca prin decembrie?

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de carla24 Vezi mesajul
    Am si eu o intrebare daca puteti sa ma ajutati:
    Eu sunt in concediu ingrijire copil pana in mai si as mai vrea sa fac un bebe dar firma la care am lucrat se inchide daca din mai intru in somaj pot primi indemnizatie ptr. bebe 2 care ar trebui sa se nasca prin decembrie?
    Daca reusesti sa nasti cand esti in somaj ( sau cand esti in perioada de concediu prenatal) te-ai incadra in termen.[ex: Somajul ar incepe in mai si s-ar termina in noiembrie, apoi ai intra in concediu prenatal ]

Floricica Nou Venita andreearotaru's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2014
    Postari in forum
    2
    Am si eu o problema daca ma puteti ajuta..Lucrez la o firma din data de 04.10.2013 cu contract de 8 ore,in aprilie am ramas insarcinata,am aproape 4 luni.la sfarsitul acestei luni patronii vor sa inchida firma,motivul:faliment. Daca ma mai tin 2 luni sa fac un an lucrat se poate sa ma bage in somaj pana nasc?si daca iau somaj perioada aceasta mai pot beneficia de indemnizatia copilului?As vrea un raspuns cat mai repede daca se poate,nu stiu ce sa fac.Va multumesc din suflet!

Floricica Avansata medycus's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2012
    Postari in forum
    1.243
    Buna.felicitari pentru sarcina....poti saintri insomaj daca ai lucrat un an...si poti intra in indemnizatie daca intri in somaj...

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de andreearotaru Vezi mesajul
    Am si eu o problema daca ma puteti ajuta..Lucrez la o firma din data de 04.10.2013 cu contract de 8 ore,in aprilie am ramas insarcinata,am aproape 4 luni.la sfarsitul acestei luni patronii vor sa inchida firma,motivul:faliment. Daca ma mai tin 2 luni sa fac un an lucrat se poate sa ma bage in somaj pana nasc?si daca iau somaj perioada aceasta mai pot beneficia de indemnizatia copilului?As vrea un raspuns cat mai repede daca se poate,nu stiu ce sa fac.Va multumesc din suflet!
    Depune-ti dosarul pt somaj, vei lua indemnizatie fara probleme.

Floricica Nou Venita andreearotaru's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2014
    Postari in forum
    2
    Va multumesc foarte mult,va doresc numai bine

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari