Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabriella25's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.04.2010
    Postari in forum
    8.190

Somaj dupa concediul de crestere a copilului

Buna ziua.
    Eu ma aflu in concediul pt cresterea copilului pana in luna februarie cand copilul meu implineste 2 ani si as dori sa stiu daca dupa terminarea acestuia pot beneficia de somaj.Indemniztia am luat-o in urma faptului ca eram eleva la o postliceala si nu ca as fii lucrat.
    Daca stie cineva daca se poate va rog foarte mult se imi spuneti.Va multumesc.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Nu cred ca ai dreptul, dupa terminarea concediului teoretic, ti se cere sa revii la munca. In cazul tau, nu este cazul, dar nici de somaj nu cred ca ai parte. O sa te lamureasca insa kristina, moderatorul infolegal.

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    cred ca exista posibilitatea sa beneficiezi de ajutor de somaj daca ,inainte de a ramane insarcinata nu ai beneficiat de somaj ,oricum trebuie sa te interesezi din timp ,asta daca nu au schimbat astia legea

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    bineinteles ca ai posibilitatea asta. daca locul de munca iti e desfiintat in perioada concediului ce faci??? deci sigur poti dar trebuie sa te interesezi cand trebuie sa depui dosarul!

Floricica Cu Vechime gabriella25's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.04.2010
    Postari in forum
    8.190
    Citat Postat de MamaNedelcu Vezi mesajul
    cred ca exista posibilitatea sa beneficiezi de ajutor de somaj daca ,inainte de a ramane insarcinata nu ai beneficiat de somaj ,oricum trebuie sa te interesezi din timp ,asta daca nu au schimbat astia legea
    inainte sa raman insarcinata nu am beneficiat de somaj...............oricum multumesc pt raspunsuri..........am sa merg sa ma interesez.

Floricica Nou Venita tina24's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    7
    buna ziua,am fost in concediu de crestere copil timp de un an, dupa un an m-am intors la munca si beneficiez de indemnizatia de 500 de lei pana la 2 ani,am doar 3 luni de cand am intrat la munca ,pot beneficia de somaj daca iau si indemnizatia?

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de tina24 Vezi mesajul
    buna ziua,am fost in concediu de crestere copil timp de un an, dupa un an m-am intors la munca si beneficiez de indemnizatia de 500 de lei pana la 2 ani,am doar 3 luni de cand am intrat la munca ,pot beneficia de somaj daca iau si indemnizatia?
    Beneficiezi de stimulent de insertie, nu de indemnizatie; din moment ce lucrezi de ce sa ceri somaj? Se desfiinteaza postul ,intra firma in insolventa sau ce anume? Daca iti dai demisia nu ai dreptul nici la stimulent si nici la ajutor de somaj. Da-mi mai multe informatii daca vrei un raspuns la obiect. Stimulentul de insertie se poate primi doar daca esti salariata, in caz contrar plata lui se suspanda.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari